Česko by se do roku 2024 mělo stát dvacátou ekonomicky nejvýkonnější zemí OECD, zatímco letos mu podle MMF náleží 23. příčka. Během tří let by v ukazateli HDP na obyvatele v paritě kupní síly měny mělo kromě Japonska „přeskočit“ ještě také Itálii a Nový Zéland. V roce 2010 byla ČR v rámci OECD v pořadí dle daného ukazatele na 26. příčce.
Přepočet hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele dle parity kupní síly měny přitom poskytuje objektivnější srovnání, než prostý přepočet dle směnného kursu, neboť zahrnuje použití přepočtových koeficientů, které odstraňují působení nejen různých směnných kursů, ale i rozdílných cenových hladin.
Úroveň hrubého domácího produktu na obyvatele ovšem nemusí mít zcela těsnou vazbu na životní úroveň obyvatel daného regionu, a to ani po přepočtu dle standardu kupní síly. Hrubý domácí produkt totiž zachycuje bohatství, které se na daném území vytvoří, resp. hodnotu zboží a služeb, které se tam vyrobí, neříká však už, kolik z této vytvořené hodnoty v zemi také zůstává, a už vůbec ne, jak je tato hodnota rozdělena mezi obyvatelstvo.
Ilustruje to například růst irského hrubého domácího produktu, včetně jeho HDP na obyvatele v paritě kupní síly měny. Ten byl v roce 2015 natolik mimořádný, že k němu, resp. k příslušné revizi Eurostat vydal zvláštní prohlášení.
Statistický úřad EU tehdy vysvětloval prudký nárůst irského HDP jako důsledek globalizace a přesunu velkých nadnárodních společností. Irsko je vyhledávanou evropskou základnou například velkých amerických technologických firem typu Apple. Právě přítomnost těchto firem v Irsku má lví podíl na tom, že právě od roku 2015 jde trvale o druhou ekonomicky nejvýkonnější zemi OECD, zatímco ještě v roce 2014 bylo až čtvrté.
Rovněž ekonomická výkonnost ČR je vysoce ovlivněna přítomností zahraničních firem. Podstatná část jimi vytvořeného bohatství ovšem z ČR plyne do zahraničí, v podobě stovek miliard korun dividend ročně. Takže Česko, podobně jako Irsko, vykazuje na mezinárodní poměry relativně vysoký převis objemu hrubého domácího produktu nad hrubým národním důchodem.
Hrubý národní důchod je ukazatel, který vyjadřuje objem zboží a služeb vyprodukovaných českými osobami ať už v ČR či v zahraničí, tedy objem zboží a služeb, který v ČR „zůstává“ a navíc ještě objem dividend, které do ČR ze zahraničí přicházejí.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)
Ty zprávy našich politiků a novinářů mě připadají jako když jsem za totáče četl Dikobraz. Jedna větší sranda jak druhá. Rusi s novičokem nám kladou bomby, my budeme po coronáči na špici ekonomiky…. Že bych byl v Kocourkově?
Všimněte si, že všichni politici a ekonomové zaklínají jen HDP. To je tím, že čísla HDP dobře vypadají, protože u nás HDP pořád roste skoro nejvíc na světě. Jenže z HDP těží jen západní země, co tu mají svoje filiálky firem, které vyvážejí odtud zisky k sobě domů. Pro nás je důležitý jiný ukazatel, HND hrubý národní důchod a o něm všichni politici a ekonomové mlčí jako zařezaní, protože je tragický nízký a vůbec neroste. HND je skutečným ukazatelem bohatství země a životní úrovně lidí a jelikož už celá desetiletí je ten ukazatel mizerný, tak jsme prakticky rozvojovou zemí. Takhle fungují kolonie s levnou pracovní silo, ze kterých je všechno vysáto ven. Kdysi západ vysával Afriku, teď má na to nás, Slováky, Slovince a vůbec všechny země bývalého východního bloku, ze kterých si udělal západ své kolonie.
prognostiku známe, jednoho máme na hradě. patří na psychiatrii
více méně, nicméně, tak říkajíc, jakoby, vlastně…WAUUU, MAJGOOT, KUUUUL, VÍÍAJPÍÍÍ….lokdoun a chozrasčot
Tak když bude centrální banka tisknout korunky a půjčovat státu na všechny útraty , tak proč ne.
No tak tam už jsme dávno. Jenom ty umělci v tý redakci za tu trojku zaploměli napsat dvě nuly.
Jedním slovem rozvojová země….. smutné 31 let po převratu (domluvenem)
Toto je jistě zpráva převzatá z Rádia Jerevan.
Tak určitě, bez ruského plynu, nafty a jádra, nebo s výrazně vyššími cenami těchto komodit, s ekonomikou zhuntovanou covidem, s milionem občanů v exekucích a se zdebilizovanou mládeží, která sní tak maximálně o kariéře youtubera, budeme hotový tygr! Vrrr!!!
MMF nikdy nikomu nepomohla – zadarmo! Stejné to bude i v České republice. Pokud nám půjčí peníze, bude to za cenu toho, že budou chtít řídit zemi a oni nepoznají nic jiného než zvyšování daní a ceny, hlavně energie, snižování platů, vyhazovy. Své o tom ví Řecko, Rumunsko i Maďarsko. Ti mimochodem kolem 2011 vyplatili všechny dluhy MMF a vyhnali je z Maďarska, ani kancelář si nesměli nechat. A od té doby Maďarsko jede svoji cestu a prosperují. To o Řecku ani Rumunsku říct nelze.
No to určitě infrastruktůra rozbombardovaná ,vlaky zastaralé,dluh astronomický ,vyhlídky absolutně žádné …debilní vedení od píky až po premiéra (tj parŤáky,mistry ,techniky…atd)