Během tří let bude Česko ekonomicky výkonnější než Japonsko, prognózuje MMF

Už v roce 2024 by Česká republika měla být ekonomicky výkonnější než Japonsko. Vyplývá to z nejnovější, dubnové prognózy Mezinárodního měnového fondu. MMF počítá s tím, že za tři roky bude Česko vykazovat hrubý domácí produkt přepočtený ne jednoho obyvatele v paritě kupní síly měny celkem bezmála 44 389 dolarů. Japonsko v té době bude vykazovat hodnotu téhož ukazatele čítající jen necelých 43 912 dolarů.
Už v roce 2024 by Česká republika měla být podle MMF ekonomicky výkonnější než Japonsko. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Česko by se do roku 2024 mělo stát dvacátou ekonomicky nejvýkonnější zemí OECD, zatímco letos mu podle MMF náleží 23. příčka. Během tří let by v ukazateli HDP na obyvatele v paritě kupní síly měny mělo kromě Japonska „přeskočit“ ještě také Itálii a Nový Zéland. V roce 2010 byla ČR v rámci OECD v pořadí dle daného ukazatele na 26. příčce.

Přepočet hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele dle parity kupní síly měny přitom poskytuje objektivnější srovnání, než prostý přepočet dle směnného kursu, neboť zahrnuje použití přepočtových koeficientů, které odstraňují působení nejen různých směnných kursů, ale i rozdílných cenových hladin.

Úroveň hrubého domácího produktu na obyvatele ovšem nemusí mít zcela těsnou vazbu na životní úroveň obyvatel daného regionu, a to ani po přepočtu dle standardu kupní síly. Hrubý domácí produkt totiž zachycuje bohatství, které se na daném území vytvoří, resp. hodnotu zboží a služeb, které se tam vyrobí, neříká však už, kolik z této vytvořené hodnoty v zemi také zůstává, a už vůbec ne, jak je tato hodnota rozdělena mezi obyvatelstvo.

Ilustruje to například růst irského hrubého domácího produktu, včetně jeho HDP na obyvatele v paritě kupní síly měny. Ten byl v roce 2015 natolik mimořádný, že k němu, resp. k příslušné revizi Eurostat vydal zvláštní prohlášení.

Statistický úřad EU tehdy vysvětloval prudký nárůst irského HDP jako důsledek globalizace a přesunu velkých nadnárodních společností. Irsko je vyhledávanou evropskou základnou například velkých amerických technologických firem typu Apple. Právě přítomnost těchto firem v Irsku má lví podíl na tom, že právě od roku 2015 jde trvale o druhou ekonomicky nejvýkonnější zemi OECD, zatímco ještě v roce 2014 bylo až čtvrté.

Rovněž ekonomická výkonnost ČR je vysoce ovlivněna přítomností zahraničních firem. Podstatná část jimi vytvořeného bohatství ovšem z ČR plyne do zahraničí, v podobě stovek miliard korun dividend ročně. Takže Česko, podobně jako Irsko, vykazuje na mezinárodní poměry relativně vysoký převis objemu hrubého domácího produktu nad hrubým národním důchodem.

Hrubý národní důchod je ukazatel, který vyjadřuje objem zboží a služeb vyprodukovaných českými osobami ať už v ČR či v zahraničí, tedy objem zboží a služeb, který v ČR „zůstává“ a navíc ještě objem dividend, které do ČR ze zahraničí přicházejí.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 11
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. be berda

  Ty zprávy našich politiků a novinářů mě připadají jako když jsem za totáče četl Dikobraz. Jedna větší sranda jak druhá. Rusi s novičokem nám kladou bomby, my budeme po coronáči na špici ekonomiky…. Že bych byl v Kocourkově?

  • lu lubajs

   Všimněte si, že všichni politici a ekonomové zaklínají jen HDP. To je tím, že čísla HDP dobře vypadají, protože u nás HDP pořád roste skoro nejvíc na světě. Jenže z HDP těží jen západní země, co tu mají svoje filiálky firem, které vyvážejí odtud zisky k sobě domů. Pro nás je důležitý jiný ukazatel, HND hrubý národní důchod a o něm všichni politici a ekonomové mlčí jako zařezaní, protože je tragický nízký a vůbec neroste. HND je skutečným ukazatelem bohatství země a životní úrovně lidí a jelikož už celá desetiletí je ten ukazatel mizerný, tak jsme prakticky rozvojovou zemí. Takhle fungují kolonie s levnou pracovní silo, ze kterých je všechno vysáto ven. Kdysi západ vysával Afriku, teď má na to nás, Slováky, Slovince a vůbec všechny země bývalého východního bloku, ze kterých si udělal západ své kolonie.

 2. ke kerim

  více méně, nicméně, tak říkajíc, jakoby, vlastně…WAUUU, MAJGOOT, KUUUUL, VÍÍAJPÍÍÍ….lokdoun a chozrasčot

 3. PD Petr Doktor

  Tak když bude centrální banka tisknout korunky a půjčovat státu na všechny útraty , tak proč ne.

 4. Fr Franc

  No tak tam už jsme dávno. Jenom ty umělci v tý redakci za tu trojku zaploměli napsat dvě nuly.

 5. Ma Marek

  Jedním slovem rozvojová země….. smutné 31 let po převratu (domluvenem)

 6. JC Jirka Cihla

  Tak určitě, bez ruského plynu, nafty a jádra, nebo s výrazně vyššími cenami těchto komodit, s ekonomikou zhuntovanou covidem, s milionem občanů v exekucích a se zdebilizovanou mládeží, která sní tak maximálně o kariéře youtubera, budeme hotový tygr! Vrrr!!!

 7. Ga Gabriel

  MMF nikdy nikomu nepomohla – zadarmo! Stejné to bude i v České republice. Pokud nám půjčí peníze, bude to za cenu toho, že budou chtít řídit zemi a oni nepoznají nic jiného než zvyšování daní a ceny, hlavně energie, snižování platů, vyhazovy. Své o tom ví Řecko, Rumunsko i Maďarsko. Ti mimochodem kolem 2011 vyplatili všechny dluhy MMF a vyhnali je z Maďarska, ani kancelář si nesměli nechat. A od té doby Maďarsko jede svoji cestu a prosperují. To o Řecku ani Rumunsku říct nelze.

 8. ja jaroslav

  No to určitě infrastruktůra rozbombardovaná ,vlaky zastaralé,dluh astronomický ,vyhlídky absolutně žádné …debilní vedení od píky až po premiéra (tj parŤáky,mistry ,techniky…atd)

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB