MMF: Česko je poprvé v historii bohatší než Itálie i Španělsko. Důvodem je koronavirus

Česká republika je poprvé ve své novodobé historii, počítané od roku 1993, bohatší než Itálie nebo Španělsko. Vyplývá to z nových dat Mezinárodního měnového fondu (MMF) aktualizovaných v tomto měsíci. Podle nich činí letos český hrubý domácí produkt (HDP) v přepočtu na obyvatele tzv. 38 120 mezinárodních dolarů roku 2017. Tedy ve stálých cenách a po přepočtení paritou kupní síly měny.

V Itálii je to letos podle MMF 37 905 a ve Španělsku o 36 086 mezinárodních dolarů roku 2017. Důvodem je koronavirová krize, která v rámci první vlny zasáhla zvláště tíživě právě Itálii a Španělsko. Jejich ekonomický propad, včetně propadu ukazatele HDP v přepočtu na hlavu, byl tak citelnější, než propad většiny dalších vyspělých ekonomik, včetně České republiky nebo například Slovenska (viz graf výše – pozn. aut.).

Příznivé z hlediska ČR je to, že podle prognózy MMF na léta 2021 až 2025 už by ji Itálie ani Španělsko neměly znova „předběhnout“. Například pro rok 2025 MMF prognózuje, že česká ekonomika vytvoří v přepočtu na obyvatele bohatství čítající 45 490 mezinárodních dolarů roku 2017, zatímco Itálie jen 42 525 a Španělsko pouze 42 809 mezinárodních dolarů roku 2017.

PSALI JSME:
Průměrný Čech je nejbohatší z celé východní Evropy

Další pozitivním faktem je to, že zatímco Česko letos v porovnání s loňskem předběhlo hned dvě země, které MMF kategorizuje jako vyspělé – tedy právě Itálii a Španělsko, žádná jiná vyspělá země se před něj nedostala. Česko si tak v pomyslném pořadí nejbohatších vyspělých ekonomik světa dle MMF polepšilo z loňského 29. na letošní 27. místo. Dotahuje se tak rovněž na Nový Zéland a Japonsko.

V roce 2025 by Česko mělo dle MMF obsazovat 25. příčku tohoto pořadí, když v bohatství na obyvatele překoná zmíněný Nový Zéland a Japonsko. Slovensko si podle MMF polepší z loňské 37. příčky na 36. příčku v 2027, když se mu podaří „předběhnout“ Portoriko. Slovensko však i v dalších letech zůstane nejen za Itálií a Španělskem, ale také třeba za Portugalskem, Estonskem nebo Litvou.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
MMF snížil prognózu globální ekonomiky

Zavřít reklamu ×
  1. Jéje,to jsem zase „dojetím“ zaslzel? A kdy trumfneme USA,Japonsko,SRN ?? Já jen,aby řeč nestála !!

  2. Rakouský státní dluh 12 bilionu a přitom má Rakousko 8 milionu obyvatel , státní dluh USA 550 bilionu a přitom má USA 300 milionu obyvatel, ted stačí aby si pujčila ČR 5 bilionu a hned doženeme USA a RAkousko

    • Máte naprostou pravdu,USA je kriticky zadlužené a nevím jak nás někdo může s takovou krachující ekonomikou srovnávat!

  3. Ano HDP je produkce, nikoliv životní úroveň s tím související. Sedlák měl tento rok větší úrodu a tím pádem i zisk. Jeho čeledíni však dostali jenom o něco vyšší mzdu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Pracující důchodci a zvýšení penze

Výdělečná činnost v důchodu může mít pozitivní vliv na měsíční částku penze. Podmínkou je získání alespoň 360 dní pojištění a podání žádosti o zvýšení důchodu. Za každých 360 dní se zvyšuje důchod o 0,4 procenta …

Americký dolar vůči euru mírně posílil

Americký dolar v pondělí vůči euru mírně posílil, a to i přes jestřábí vyjádření předních představitelů Evropské centrální banky (ECB) a s tím souvisejícího nárůstu evropských tržních sazeb.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rezervu ani na měsíc nemají dvě pětiny tuzemských domácností

Průzkum
Utáhnout extrémní zdražování a připravit se na astronomické účty za energie druhou prací se snaží 23 procent Čechů a další čtvrtina o tom uvažuje. Každý čtvrtý pak šetří na jídle v restauracích a na kultuře, dalších 35 procent k tomu plánuje přistoupit. Celkově polovina lidí u nás už škrtí své výdaje. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Broker Consulting mezi 1022 respondenty.