V nadcházejících dnech bude cena pohonných hmot dále citelně klesat. Jen za posledních deset dní se totiž se korunová cena barelu ropy Brent snížila o dalších více než jedenáct procent. Ropa tedy v české měně nadále výrazně zlevňuje navzdory prudkému oslabení koruny k dolaru, v němž se ropa obchoduje. Koruna v pátek vůči dolaru oslabila až takřka na kurs 26,10. Slabší byla naposledy před více než patnácti lety, v září 2004.
Zlevňování cen pohonných hmot skončí tehdy, až se stabilizuje cena ropy na světovém trhu. Ta zatím dramaticky klesá. Barel ropy Brent zlevnil z ceny více než padesáti dolarů za barel počátkem března na ani ne polovinu, na páteční uzavírací cenu 26,98 dolaru. České čerpací stanice tento cenový pokles ve svých cenách teprve ještě plně zohlední.
Pokles cen ropy začal nejprve kvůli ochromení zejména čínské ekonomiky, k němuž došlo kvůli šíření koronavirové nákazy. Následně, v reakci na cenový pokles, rozpoutala Saúdská Arábie cenovou válku, namířenou zejména proti Rusku, ale rovněž vůči americkým břidličným těžařům. Rijád se rozhodl, že pád cen ropy ještě urychlí tak, aby ukořistil tržní podíl na úkor Ruska a Spojených států, které těží ropu při vyšších nákladech než Saúdská Arábie.
V týdnu ceny ropy poněkud zpevnily, když americký prezident Donald Trump uvedl, že se ve správný čas do ropné cenové války vloží. Bílý dům nyní prý zvažuje další sankce proti Rusku, aby tak docílil zvýšení cen ropy. Ruský prezident Vladimir Putin se před víkendem ovšem nechal slyšet, že se nepodvolí saúdskoarabskému vydírání. Zatím se tedy zdá, že cenová válka bude pokračovat a cena ropy bude nadále relativně velmi nízká. Pohonné hmoty v ČR tak právě proto budou klesat i nadále.
Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)