Benzín i nafta v Česku prudce zlevňují. A ještě zlevní: V Číně zuří covid a v USA hrozí recese

Analýza
Pohonné hmoty v Česku za týden zlevnily o více než korunu. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 40,51 Kč, před týdnem byl o 1,03 koruny dražší. O 1,90 koruny na litru se snížila cena nafty, za litr teď řidiči dají průměrně 42,85 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
Ropa Brent za poslední dva týdny zlevnila o zhruba osm procent, v přepočtu do korun o více než jedenáct procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

V příštím týdnu pohonné hmoty dále výrazně zlevní, benzín o zhruba korunu na litr, nafta o 1,70 koruny na litr. Pokračuje totiž pokles cen ropy na světových trzích a zlevňují rovněž paliva na komoditní burze v Rotterdamu. Koruna navíc během listopadu citelně zpevnila vůči dolaru, což jen přispívá ke snížení cen pohonných hmot v ČR.

Ropa Brent za poslední dva týdny zlevnila o zhruba osm procent, v přepočtu do korun – tedy po zohlednění kursu – o více než jedenáct procent. Velkoobchodně prodávaná nafta na burze v Rotterdamu stojí nyní v přepočtu do korun o bezmála dvanáct procent méně než před dvěma týdny. Tento vývoj teprve ještě čerpací stanice v Česku do svých cen plně promítnou.

Barel ropy Brent se v tomto týdnu prodává na světových trzích v přepočtu do české měny za méně než 2 000 korun, a to poprvé od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Před tímto týdnem se naposledy za cenu pod touto psychologickou hranicí prodával letos 21. února.

PSALI JSME:
Čerpadláři opět „čarují“ s maržemi

Bezprostředně ropa zlevňuje z toho důvodu, že EU zvažuje vyšší než očekávanou úroveň stropu na vyváženou rukou ropu. Rekordní počet nakažených covidem a hrozba recese v USA pak ve výhledu tlumí poptávku po ropě, což rovněž tlačí její cenu dolů.

Představitelé EU nyní zvažují strop na ruskou ropu vyváženou po moři na úrovni 65 až 70 dolarů za barel, což je výrazně výše, než mnozí očekávali, když skupina zemí G7 s myšlenkou stropu přišla. Strop má být uplatněn například skrze západní pojišťovací společnosti, jimž bude zapovězeno pojistit tanker vyvážející ruskou ropu, pokud by tato měla být prodávána za cenu nad úrovní stropu.

Čím vyšší úroveň stropu je, tím nižší tlak na růst cen ropy ovšem vyvolává, neboť ruská odveta v podobě omezení dodávek na světové trhy by měla větší dopad při nižším stropu. Při vyšší úrovni stropu bude dopad ruské odezvy na světové ceny ropy jen minimální, protože ruská ropa Ural se už nyní obchoduje právě za ceny kolem úrovně stropu, jak ji navrhuje EU.

Vždyť průměrná prodejní cena barelu Uralu činila letos od poloviny října do poloviny listopadu zhruba 71 dolarů za barel, vyplývá z údajů ruského ministerstva financí. Od začátku listopadu barel ropy Brent zlevnil o zhruba deset dolarů.

PSALI JSME:
Za Budapeští objevili významné naleziště ropy

To vytváří další tlak na pokles ceny barelu Uralu – který se kvůli sankcím prodává ve slevě zhruba dvacet dolarů na barel oproti ceně barelu Brentu. Barel Uralu se tak nyní – při ceně barelu Brentu zhruba 85 dolarů – prodává za cenu, jež je pravděpodobně dokonce i mírně pod úrovní stropu navrhovaného EU.

Navíc, podle čerstvé zprávy americké centrální banky americkým zákonodárcům je nyní pravděpodobnost recese v USA v příštím roce takřka padesátiprocentní, a to zejména z důvodu zvyšujících se úrokových sazeb, které mají tlumit inflaci.

Aby toho nebylo málo, denní počet nových případů nákazy covidem-19 se v Číně přiblížil úrovni 30 tisíc, což je nejvíce za celou dobu pandemie. Hrozí tedy, že poptávka po ropě ze strany jejího největšího světového dovozce citelně ochabne, právě kvůli probíhajícím a vyhlíženým tamním pandemickým omezením a lockdownům.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Obavy z covidu v Číně nahrály americkému dolaru

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zlevňují kvůli obavě z recese

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu pokračovaly ve svém zlevňování, byť pomalejším tempem než o týden dříve. Benzín zlevnil o devět haléřů na litr na cenu 36,95 koruny za litr. Nafta o 26 haléřů na 35,01 koruny …

Odliv dividend stahuje Česko do rekordního mínusu

Česko se ocitá v závažné makroekonomické nerovnováze, jakou roky nepamatuje. Podle některých expertů mu proto vážně hrozí měnová krize. Data za loňský rok, jež máme čerstvě pohromadě, tuto obavu, resp. důvody pro ji …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB