Benzín letos citelně zdražuje, nafta vůbec

Řidiči vozů na benzínový pohon mohou pomalu začít závidět motoristům, kteří svého – nejčastěji čtyřkolového – miláčka napájejí motorovou naftou. Čeští řidiči, zejména benzínových vozů, se tak musí v příštích týdnech připravit na zdražení pohonných hmot, a to až o desetihaléře.
Řidiči vozů na benzínový pohon mohou pomalu začít závidět motoristům, kteří svého miláčka napájejí motorovou naftou. Ilustrační foto: Pixabay.com

Od začátku letošního roku totiž benzín, konkrétně Natural 95, zdražil z úrovně 27,88 koruny za litr, což byla jeho průměrná cena ještě 31. 12. 2020, na včerejší průměrnou cenu 28,26 koruny za litr. Tedy o 38 haléřů na litr. Cena nafty podle údajů společnosti CCS byla včera stejná jako na Silvestra 2020, a sice 27,32 koruny za litr.

Cena benzínu je tak nyní nejvyšší za celé období od konce loňského března, zatímco nafta je i teď levnější než třeba na Vánoce 2020. Rozevírání cenových nůžek mezi benzínem a naftou je způsobeno tím, že prodejci pohonných hmot postupně do své cenové kalkulace zahrnují snížení spotřební daně právě z motorové nafty o jednu korunu na litr, k němuž došlo letos k 1. lednu.

Snížení daně z nafty tak v jejím případě tlumí projev růstu cen ropy na světových trzích, zatímco v případě benzínu tomu tak není. Ropa Brent se obchoduje za více než 56 dolarů za barel, tedy za prakticky nejvíce za poslední takřka rok, za celé období od propuknutí koronavirové pandemie.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pohonné hmoty Česku zdražují k maximům od letošního léta. Jak se budou vyvíjet v roce 2021?

Zavřít reklamu ×
  1. Prostě kocourkov. Spalování nafty způsobuje rakovinu a přesto je daň snižována a na mnohem „čistější“ benzín je uvalena o 3 kč větší daň…..Podpora čistého LPG je nulová a na CNG je neuvěřitelná úleva a to dálniční známka za polovic,to je ohromná úspora 750 kč/rok.Ekologická bomba e-auto má dokonce parkování a dálnice zdarma,přitom budoucí likvidace baterie bude pro přírodu pohroma!Vedení tohoto státu zasluhuje cenu „Ropáka roku“

  2. Kecy,nezdražuje vůbec !!! U nás u pumpy v Burbanku je stále galon za 2,44 dolaru !! Jste ukecaní,novináři !

    • To je mi tě teda líto! Jelikož galon je 3.78 litrů,dolar je v současnosti za 21.5 kč tak máš litr benzínu za 13.87 kč a to žiješ kdesi tisíce kilometrů od domova. Já mám auto na sekvenční LPG a na toto palivo,které stojí už skoro 13 měsíců 10.9 kč/litr jede auto úplně stejně jak na benzín.Benzín už 20 let nekupuji,leda do sekačky a pár litrů do auta na studený start.Potraviny mám svoje z vlastní biofarmy.Docela tě lituji trávit život v USA.Já se mám skvěle i v Česku. Kdo je chytrý tak se tu má dobře.Takové problémy jako ceny benzínu a potravin jde mimo mě a nepotřebuji se stěhovat kvůli lepšímu životu nějak do tramtárie.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru