Benzín zdražuje, nafta bude levnější

Názor
Od loňského března, kdy ruská invaze na Ukrajinu vyhnala ceny pohonných hmot do extrémních výší, je nafta netypicky výrazně dražší než benzín. Během září se cena jednoho litru obou paliv lišila dokonce téměř o šest korun. V současnosti se cenové nůžky mezi benzínem a naftou opět zavírají.
Od loňského března je nafta netypicky výrazně dražší než benzín. V současnosti se cenové nůžky mezi benzínem a naftou opět zavírají. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Takzvané plošné ceny pohonných hmot vyhlašované zpravidla na týdenní bázi pro firemní zákazníky obvykle pružně reagují na aktuální vývoj na trzích. Tím naznačují, kam se v nejbližší době vydají běžné totemové ceny, které mají zpravidla určitou setrvačnost.

Rozdíl plošné ceny u nafty a benzínu se pro držitele námi poskytovaných tankovacích karet od začátku roku rychle snižuje. Ještě v prvním týdnu to byla celá jedna koruna, v minulém týdnu už rozdíl činil pouhých 35 haléřů za litr paliva. Aktuálně se pak situace zcela otočila a Natural 95 je již dražší než nafta.

PSALI JSME:
Vznětový motor? Nafta může zamrznout už při mínus sedmi stupních

Zatímco v průměru je nafta na českých čerpačkách prozatím nadále dražší než benzín, plošná cena Naturalu 95 v tomto týdnu – od úterý 24. 1. 2023 do pondělí 30. 1. 2023 – jednorázově vzrostla o 1,10 koruny za litr.

Obecně je vyšší cena nafty během zimních měsíců poměrně obvyklá, historicky byl v některých letech litr nafty až o dvě koruny dražší. Příčinou bývá zvýšená poptávka po topných olejích, protože topný olej je svým složením totéž co motorová nafta a v mnohých zemích je stále hojně rozšířeným zdrojem tepla.

Autor je generální ředitel nákupní aliance Axigon
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Sen motoristy: Čistá nafta bez biosložek. V omezeném čase a někde ji lze stále natankovat

Zavřít reklamu ×
  1. Proč jsou ceny pohonných hmot tak levné,když např. plyn a elektřina 3x podražily? Vláda měla skokově zdražit pohonné hmoty o min. 20 kč a z těchto peněz financovat zastropování elektřiny pro občany. Prostě daň z luxusu což ježdění autem je…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covid jako šance. Malí farmáři prodali více vína i bioproduktů

Analýza
Ve všeobecné vlně stížností mnoha firem, jak koronavirová pandemie negativně dopadla na jejich podnikání, existují i výjimky. Mezi ty překvapivé patří drobní zemědělci, kteří si i v tak těžké situaci dokázali poradit a v druhé vlně pandemie dokonce zaznamenali zvýšený zájem například o víno nebo bio lokální produkty.