Běžný účet platební bilance loni dosáhl rekordního schodku

Názor
V prosinci se deficit českého běžného účtu platební bilance výrazně zmírnil. Pasivum ve výši -7,8 miliardy korun (po -39,3 mld. Kč v listopadu, pozn. aut.) bylo oproti tržnímu konsenzu (-24,8 mld. Kč) výrazným pozitivním překvapením.
Běžný účet tuzemské platební bilance loni dosáhl rekordního schodku. Ilustrační foto: Pixabay.com

Po sezónním očištění schodek podle našeho dohadu dosáhl -0,6 miliardy korun, tedy nejlepšího výsledku od června 2021, kdy byla (sezónně očištěná) měsíční bilance naposledy v přebytku. Za celý loňský rok dosáhl deficit běžného účtu 380,1 miliardy korun, což je vůbec nejhlubší schodek minimálně od roku 2004.

Nejen k prosincovému, ale i celoročnímu deficitu běžného účtu nejvýrazněji přispěla negativní bilance prvotních důchodů. V rámci ní byl patrný odliv dividend z přímých zahraničních investic.

Vzhledem k výraznému růstu cen lze očekávat, že v nominálním vyjádření se i pasivum primárních důchodů oproti předchozím letům ustálí na o něco vyšších úrovních, v poměru k nominálnímu hrubému domácímu produktu (HDP) však jeho nárůst nečekáme.

PSALI JSME:
Deficit běžného účtu platební bilance se v listopadu lehce prohloubil

Loni se ve schodku běžného účtu odrazil také obchod se zbožím. Ten již od druhé poloviny roku 2021 nedosahoval přebytků, které v minulosti více než kompenzovaly záporné saldo primárních důchodů.

Za deficitem zahraničního obchodu stály jednak problémy v dodavatelských řetězcích oslabující vývoz, a také dovoz drahých energií. Oba tyto negativní faktory však na konci loňského roku viditelně a oproti očekáváním i rychleji odeznívaly, což vyústilo v prosincový přebytek bilance se zbožím.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Deficit běžného účtu platební bilance se v říjnu zmírnil

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypoteční trh v březnu dál posiloval

Tuzemské banky a stavební spořitelny poskytly v březnu letošního roku hypoteční úvěry přesahující 18 miliard korun. Vyplývá to z údajů Hypomonitoru, které redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Změny v povinném ručení se dotknou i vás

Analýza
Kdo si myslel, že jsme si všechny změny v legislativě odbyli se začátkem roku, měl by zbystřit. S dubnem nám do života vstupují nová nařízení ohledně povinného ručení. Povinnost se rozšiřuje na více druhů vozidel, nově se týká provozovatele místo vlastníka a zvyšují se limity pro pojistné plnění.