
Z hlediska struktury k prosincovému pasivu přispěly obě hlavní položky – bilance zboží a služeb (-5,3 mld. Kč) i bilance prvotních důchodů (-11,4 mld. Kč). Na finančním účtu byl v závěrečném měsíci loňského roku vykázán příliv 24,6 miliardy korun.
Přímé zahraniční investice vykázaly odliv 6,2 miliardy korun, naopak reinvestované zisky činily 7,8 procenta. Tradiční optimalizace struktury bilancí bank ke konci roku kvůli regulatorním požadavkům (Fond pro řešení krize, pozn. aut.) výrazně ovlivnila saldo portfoliových investic (příliv 352,9 mld. Kč) a ostatního kapitálu (odliv 271,1 mld. Kč).
Za celý loňský rok skončil běžný účet platební bilance se schodkem ve výši 12,8 miliardy korun. Stalo se tak poprvé od roku 2013.Hlavním viníkem stojícím za zhoršením je mezinárodní obchod se zbožím, kde na vývozní straně naše ekonomika doplatila na potíže s nedostatkem materiálů pro výrobu; nedostatek čipů ochromil zejména tuzemský nejúspěšnější exportní artikl – osobní automobily.
Z pohledu absolutních čísel představují největší negativní položku prvotní důchody, které vloni zaznamenaly schodek 184,2 miliardy korun. Zde jde o převod zisků k zahraničním majitelům tuzemských firem.
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)