Běžný účet platební bilance prohlubuje deficit

Názor
Běžný účet platební bilance ČR v srpnu dosáhl deficitu 37,8 miliardy korun. Analytici čekali v průměru záporné saldo kolem 15 mld. Kč, ale odhady mnohdy nezahrnovaly již dříve zveřejněný hluboký propad obchodní bilance.
Běžný účet platební bilance ČR v srpnu dosáhl deficitu 37,8 miliardy korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Za silným propadem salda běžného účtu stojí především zahraniční obchod, který v září dosáhl v metodice platební bilance deficitu 19,3 miliardy korun. K tomu se přidal oproti očekávání větší odliv primárních důchodů ve výši 23,4 mld. Kč, nicméně nejde o výjimečnou hodnotu. Samotný odliv dividend činil v srpnu 18,9 miliardy korun.

Meziroční zhoršování bilance běžného účtu pokračuje, když v září dosáhlo 55,1 mld. Kč.  Za tím stojí jednak výjimečně dobrý vývoj bilance vnějších ekonomických vztahů v loňské druhé polovině roku dané pozitivní obchodní bilancí a nízkým odlivem dividend a nyní naopak zhoršování obchodní bilance při návratu odlivu dividend.

Výsledky obchodní bilance a vyhlídky průmyslových výrobců na nejbližší období naznačují, že podobný příběh uvidíme i v nejbližších měsících.

PSALI JSME:
Běžný účet platební bilance zůstává v deficitu

S ohledem na očekávané zhoršení obchodní bilance jsme pro letošek počítali se snížením přebytku běžného účtu na 1,6 procenta po loňských 3,6 procenta, nicméně vývoj v posledních měsících ukazuje, že přebytek bude výrazně menší a nelze vyloučit ani celoroční deficit.

Na finančním účtu byl v srpnu vykázán příliv ve výši 37,7 mld. Kč. Saldo přílivu přímých investic se zvýšilo na 18,9 miliardy korun, po předchozích 11,4 mld. Kč, z čehož reinvestovaný zisk činil sedm miliard korun.

Výrazné pohyby se opět odehrávaly v případě odlivu portfoliových investic, a především pak v přílivu ostatních investic, kde došlo k alokaci členské kvóty České republice ze strany Mezinárodního měnového fondu ve výši 64,4 mld. Kč. V souvislosti s tím došlo i k výraznějšímu navýšení devizových rezerv ve výši 80 miliard korun.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Běžný účet platební bilance sklouzl do deficitu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Zvýšení DPH na 23 procent?

Vládní hnutí STAN navrhuje zvýšení základní sazby daně z přidané hodnoty (DPH) ze stávajících 21 na 23 procent. Samozřejmě, zaštiťuje se snahou o ozdravení veřejných financí. Samozřejmě, daňové inkaso veřejných …

Nemovitosti a daně. Víte, jak na to?

Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni investovala např. do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost prodali, a letos tak mnohé z nich čeká první daňové přiznání.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Chytrá řešení“ jsou pro menší a střední firmy příliš nákladná

Průzkum
Pod pojmem „Úspory a chytrá řešení“ si majitelé, jednatelé a ředitelé malých a středních podniků nejčastěji představují IT služby, zjednodušení, úsporu a efektivitu. Největší překážkou přijímání takových řešení ale podle nich je, že jsou příliš nákladná. Zjistil to výzkum, který pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) uskutečnila v únoru na vzorku 255 firem do 250 zaměstnanců agentura Ipsos.