Běžný účet platební bilance prohlubuje deficit

Názor
Běžný účet platební bilance ČR v srpnu dosáhl deficitu 37,8 miliardy korun. Analytici čekali v průměru záporné saldo kolem 15 mld. Kč, ale odhady mnohdy nezahrnovaly již dříve zveřejněný hluboký propad obchodní bilance.
Běžný účet platební bilance ČR v srpnu dosáhl deficitu 37,8 miliardy korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Za silným propadem salda běžného účtu stojí především zahraniční obchod, který v září dosáhl v metodice platební bilance deficitu 19,3 miliardy korun. K tomu se přidal oproti očekávání větší odliv primárních důchodů ve výši 23,4 mld. Kč, nicméně nejde o výjimečnou hodnotu. Samotný odliv dividend činil v srpnu 18,9 miliardy korun.

Meziroční zhoršování bilance běžného účtu pokračuje, když v září dosáhlo 55,1 mld. Kč.  Za tím stojí jednak výjimečně dobrý vývoj bilance vnějších ekonomických vztahů v loňské druhé polovině roku dané pozitivní obchodní bilancí a nízkým odlivem dividend a nyní naopak zhoršování obchodní bilance při návratu odlivu dividend.

Výsledky obchodní bilance a vyhlídky průmyslových výrobců na nejbližší období naznačují, že podobný příběh uvidíme i v nejbližších měsících.

PSALI JSME:
Běžný účet platební bilance zůstává v deficitu

S ohledem na očekávané zhoršení obchodní bilance jsme pro letošek počítali se snížením přebytku běžného účtu na 1,6 procenta po loňských 3,6 procenta, nicméně vývoj v posledních měsících ukazuje, že přebytek bude výrazně menší a nelze vyloučit ani celoroční deficit.

Na finančním účtu byl v srpnu vykázán příliv ve výši 37,7 mld. Kč. Saldo přílivu přímých investic se zvýšilo na 18,9 miliardy korun, po předchozích 11,4 mld. Kč, z čehož reinvestovaný zisk činil sedm miliard korun.

Výrazné pohyby se opět odehrávaly v případě odlivu portfoliových investic, a především pak v přílivu ostatních investic, kde došlo k alokaci členské kvóty České republice ze strany Mezinárodního měnového fondu ve výši 64,4 mld. Kč. V souvislosti s tím došlo i k výraznějšímu navýšení devizových rezerv ve výši 80 miliard korun.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Běžný účet platební bilance sklouzl do deficitu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéku teď neberte, budou levnější

Lidé se teď často ptají, zda si mají na hypotéku pořídit vlastní nemovitost, v níž spatřují pojistku proti tak rapidní inflaci. Hypotéku nyní spíše nebrat. Bude levněji. Podívejme se, co říkají světové dluhopisové …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.