bool(false)

Bezpečnější půjčky. Z trhu mizí neseriózní a pochybné firmy

Nový zákon o spotřebitelském úvěru pročistil trh od neseriózních a pochybných společností. Všechny firmy, které poskytují nebo zprostředkovávají úvěry, musí od března požádat Českou národní banku o licenci. Licenční řízení bude pokračovat až do poloviny příštího roku, takže není vyloučeno, že některé ještě aktivní společnosti trh ještě opustí. A úvěroví specialisté ještě musí sloužit zkoušky odborné způsobilosti.

Nový zákon o spotřebitelském úvěru pročistil trh od neseriózních a pochybných společností. Foto: FAEI.cz

Paní Dana z Karlových Varů se po smrti dvou svých blízkých příbuzných, s nimiž žila v jednom bytě, dostala do finančních potíží. Z dluhů si chtěla pomoct jednorázovou půjčkou, kterou by postupně splácela. „Přišel nám do schránky časopis s inzerátem, který nabízel půjčku na bydlení s výhodnými splátkami. Tak jsme se na tu firmu obrátili,“ sdělila před časem České televizi. Firma odpověděla a nabídla sumu s výhodným úrokem na devět let. Nutná ale byla osobní návštěva v Praze. A registrační poplatek deset tisíc korun ještě před podpisem smlouvy. Pak nastal problém: Po firmě se slehla zem a po majitelích dokonce musel začít pátrat Interpol.

Jde sice o extrémní příklad, ale neseriózních a pochybných společností, které nabízely nebo ještě nabízejí výhodnou půjčku, je mnoho. Před změnou zákona o spotřebitelském úvěru, který od března vyžaduje pro firmy speciální licenci od České národní banky, působily na trhu desítky tisíc poskytovatelů spotřebitelských úvěrů. O nové povolení požádaly jen stovky z nich.

POZITIVNÍ ZMĚNA NA TRHU

„Nová legislativa z trhu odfiltrovala různé ‚garážovky‘ a další pochybné subjekty, které se tu doteď pohybovaly. Půjčky již nemůže poskytovat téměř každý, což rozhodně vítáme,“ uvedl Robin Stránský, marketingový manažer české společnosti Tommy Stachi, která je poskytovatelem rychlých a bezpečných spotřebitelských úvěrů.

Nový zákon kromě opatření posilujících postavení lidí, kteří si půjčují peníze, zavedl rovněž přísnější kritéria pro poskytovatele i zprostředkovatele spotřebitelských úvěrů. „Pro spotřebitele i kontrolní orgány se jedná o pozitivní změnu, trh se konsoliduje a zpřehlední, spotřebitelé teď mají jistotu, že si úvěry budou brát u prověřených poskytovatelů,“ citovala Česká televize Kateřinu Kratinu Černovskou, předsedkyni představenstva Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů.

NEBUDE TO ZE DNE NA DEN

Přínosy legislativních změn se však nedostaví ze dne na den. Licenční řízení totiž aktuálně probíhá a České národní bance běží od 1. března 15měsíční lhůta na rozhodnutí. „Nelze vyloučit, že o licenci požádaly, a tedy peníze nadále půjčují i společnosti, jejichž obchodní model jde proti zájmům klienta,“ upozorňuje Robin Stránský.

Dalším aspektem změny zákona, jehož dopady se teprve projeví, je též prokázání odborných znalostí. „Aktuálně připravujeme všechny naše specialisty k absolvování zkoušky odborné způsobilosti, jejíž obsah určuje Česká národní banka. Do konce listopadu 2018 musejí všichni úvěroví specialisté zkoušku složit,“ dodal.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Právo

PROFI CREDIT vstupuje na trh on-line půjček pod značkou Razdva půjčka

Společnost PROFI CREDIT má za cíl si v segmentu on-line půjček vydobýt stejnou pozici jako má v off-linu, kde je třetím největším poskytovatelem nebankovních půjček v Česku. Sází hlavně na rychlost vyplacení peněz na účet klientů, a to do 15 minut od schválení žádosti. Na on-line trh nebankovních půjček letos …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru