Beztrestné prodloužení podání daňového přiznání? Letos zřejmě naposledy

Už příští týden, 1. července, vyprší prodloužený termín pro podání daňového přiznání za rok 2018. Poplatníci, jichž se týká, mohou využít tzv. liberační doby. Tedy několika dnů, o které mohou lhůtu „přešvihnout“, aniž by následovaly sankce. Kvůli novele daňového řádu, kterou nedávno představilo ministerstvo financí, je to ale množná naposled.
Ilustrační foto: FAEI.cz

„V tomto prodlouženém termínu podávají přiznání ti poplatníci, kteří udělili a uplatnili plnou moc poradci ve lhůtě do 1. dubna 2019, a dále ti, kteří mají ze zákona povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem,“ připomíná Jaroslava Hanková ze společnosti Apogeo.

V termínu pro podání daňového přiznání je daň také splatná. „Pokud však daňový subjekt uhradí daňovou povinnost do pátého pracovního dne od lhůty pro podání daňového přiznání, nebude zatím za toto zpoždění nijak sankcionován,“ upozorňuje Hanková.

Samotné přiznání je možné podat s „beztrestným“ zpožděním dokonce pátý den po termínu. Jiří Žežulka, partner Apogeo Group, vysvětluje, jak k tomuto rozdílu došlo:

PSALI JSME:
Co můžeme čekat od novely daňového řádu?

„Každý z těchto úkonů upravuje jiná část příslušného zákona, přičemž jejich textace vznikaly samostatně.“ Proto prodlení u platby začíná pátým dnem po termínu, u podání přiznání až šestým.

Tento „generální pardon“ ale odstraňuje novela daňového řádu, kterou letos v květnu představilo ministerstvo financí. Čeká ji sice ještě celý legislativní proces, takže její definitivní podoba může být poněkud odlišná, pro příští rok se ale na znovuvyužití této dílčí výhody raději nespoléhejte.

„Je s podivem, že ministerstvo financí v novele daňového řádu ruší řadu opatření, která byla daňovou veřejností vnímána pozitivně. Jedním z těchto rušených opatření je právě liberační lhůta,“ dodává Žežulka.

PSALI JSME:
Daňový systém v České republice je příliš složitý. Návrh na zrušení daní pro živnostníky je nepromyšlený

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru