Biden akciím svědčí, rostou k rekordům. Dolar citelně oslabuje

Názor
Akcie po celém světě dnes znatelně rostou, a to v reakci na vývoj povolební situace v USA. Klíčový ukazatel evropských akcií, index Stoxx Europe 600, přidává zhruba 1,5 procenta. Daří se klíčovému německému, francouzskému či britskému indexu, které vesměs přidávají více než jedno procento.
Biden akciím svědčí, rostou k rekordům. Dolar citelně oslabuje. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Také Pražská burza stoupá, aktuálně o 0,7 procenta. Akciím se daří opravdu celosvětově. Index světových akcií MSCI, který zahrnuje akcie 49 zemí, dnes během úvodních hodin evropského obchodování vystoupal na svůj historický rekord.

Stoupají také termínové kontrakty na tituly amerického Dow Jonesova indexu, momentálně rovněž přibližně o 1,5 procenta. V Americe se teprve začne řádně obchodovat. Úspěšné obchodování za sebou mají asijské trhy. Klíčový ukazatel japonských akcií, Nikkei 225, stoupl o více než dvě procenta, a to na svoji rekordní úroveň od roku 1991.

Americké volby dopadají z hlediska trhů velmi dobře. Investoři očekávají, že zvolený prezident Joe Biden zmírní napětí v mezinárodních obchodních a diplomatických vztazích. Zároveň ovšem předpokládají, že Kongres zůstane stranicky rozdělený, takže republikány ovládaný Senát zamezí nebo okleští některé body Bidenova programu, kterým trhy příliš nakloněny nejsou.

PSALI JSME:
Jak výsledky amerických voleb rozhýbaly akciové trhy

Jde zejména o zvyšování daní. Investoři také sází na to, že senátní republikáni mohou zamezit prosazení velkého balíku rozpočtových opatření. Ekonomiku by v takovém případě místo vlády musela zřejmě výrazněji podpořit americká centrální banka, aby kompenzovala nižší podporu z fiskální oblasti. Monetární podpora ekonomiky je pro akciové trhy ještě příznivější než ta fiskální.

V reakci na výsledek amerických voleb ovšem výrazněji oslabuje americký dolar. Minulý týden zaznamenal nejcitelnější oslabení za více než sedm měsíců. Investoři se od americké měny odklánějí v očekávání nadále expanzivní měnové politicky americké centrální banky.

Také jsou nyní z důvodu optimistické nálady z povolební situace v USA ochotnější sázet na méně bezpečné investice, což snižuje jejich zájem o investování do takzvaných bezpečných útočišť, jakým je právě dolar.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pro evropské trhy i českou korunu je Biden lepší volbou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciové trhy: Praha na zelené nule

Po úterním výplachu, kdy evropské burzy výrazně ztratily, došlo ve středu ke korekci. Ale náš domácí index PX (+0,04 %, 1 547,54b.) vzrostl jen kosmeticky a skončil na zelené nule.  

Rallye zlata v duchu chameleona

Ceny zlata jsou aktuálně na úrovni 2 400 dolarů za troyskou unci, čímž stanovily nové historické maximum, letos vzrostly o 13 procent a trojnásobně překonaly rallye širších komodit.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.