Biden, nebo Trump? Kdo bude pokračovat v obchodní válce s Čínou?

Názor
Obchodní války mezi USA a Čínou budou významným tématem amerických prezidentských voleb, byť byly v posledních měsících zastíněny koronavirovou pandemií. Omezování obchodu mezi těmito giganty zablokovalo světovou ekonomiku a světový růst se výrazně snížil.
Demokrat Joe Biden navrhuje vůči Číně vstřícnější postup. Foto: Official White House Photo, David Lienemann

Demokrat Joe Biden vůči Číně navrhuje vstřícnější postup. S Čínou chce zatočit stejně jako současný prezident Donald Trump, ale chytřeji a chce se spojit s Evropou.

Čína v posledních letech dorostla do pozice ekonomické supervelmoci. A jak se zdá, i do politické. Američané sledují zahraniční obchod periferně. V ostře sledovaných prezidentských volbách pro ně není tak důležitý jako třeba zdravotnictví.

Nyní se ale vše propojilo a téma je pro ně mnohem významnější. Biden se chce vrátit k politice Baracka Obamy. Chce obnovit kontakty se spojenci, chce je normalizovat, ať už v rámci NATO nebo Evropské unie.

Z hlediska obchodních válek by v lepší pozici měly být USA. Vyplývá to ze struktury hospodářství, které není tak orientované na zahraniční obchod. Když Trump zvýšil cla, Čína udělala totéž, aby nevypadala slabě.

PSALI JSME:
Trumpova nová cla pocítí především američtí spotřebitelé

Obchodní války drtí kontakty, poptávku zboží a služeb. Utlumují ekonomickou aktivitu. Americké firmy si na přístup Číny stěžovaly déle. Trumpovi předchůdci ale do tohoto vosího hnízda píchnout nechtěli. Například když se americké firmy snaží dostat na čínský trh, musí počítat s tím, že budou odevzdávat informace. Tak aby Čína mohla nahlížet do technologických tajemství.

Když klesá růst hrubého domácího produktu (HDP) Číny a USA, tak to dopadá na exportně orientovanou Evropu. Obecně byl dopad na růst světové i evropské ekonomiky citelný. Nicméně byla uzavřena obchodní dohoda USA a Číny. Spojené státy chtěly, aby Číňané více nakupovali.

Mají totiž vůči Číně velký obchodní deficit. Čína se k nákupům zavázala výměnou za snížení obchodních cel, ale spekuluje se o tom, jak bude obchodní dohoda naplněna a jestli to nebylo jen kvůli prezidentským volbám.

Nedůvěra Američanů vůči Číně v posledních měsících kvůli pandemii koronaviru ještě narostla. Soudruzi v Číně zkrátka věci dlouho tutlali a nepodělili se o ně se světem. S tím souvisí Trumpova kritika Světové zdravotnické organizace (WHO), která podle něj šla Číně na ruku a pandemii vyhlásila pozdě.

PSALI JSME:
Boj o technologie: TikTok jako tučný úlovek pro Microsoft

Trump této nedůvěry zvlášť před volbami velmi rád využívá, vir překřtil na „čínský virus“ a začala obviňovací hra. Vztahy mezi dvěma největšími ekonomikami světa se opět začaly vyostřovat. Také kvůli kauze Huawei, aplikaci TikTok, nepokojům v Hongkongu a politickým tlakům v Jihočínském moři. Třecích ploch bylo jednoduše víc.

Do prezidentských voleb zbývají necelé tři měsíce. Volby budou v USA v úterý 3. listopadu. Ukáže se, zda Trump bude v Bílém domě další čtyři roky. I když mají Američané vůči Číně nedůvěru kvůli koronaviru, tak uznávali, že jejich reakce na pandemii byla lepší a situaci zvládli prozatím lépe.

To mají Trumpovi za zlé. První fáze obchodní dohody je uzavřená, o druhé fázi Čína s Amerikou do listopadových voleb jednat nebude. Nečekal bych, že Trump do té doby s něčím zásadním přijde. Koronavir je věc, na kterou Trump už takový vliv nemá, ale on se to snaží propojit i s obchodními válkami.

Když se spojí Evropa s Amerikou, což chce Biden, bude tlak na Čínu výraznější. Možná by pak dosáhl v obchodních jednáních s Čínou větších ústupků.

Autor je analytik společnosti SFG Holding
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Investoři, zbystřete! Pokud vyhraje Biden, připravte se na přechod na zelenou ekonomiku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Spotřebu Čechů nadále drtí mimořádná inflace

Maloobchodní tržby se letos v říjnu opět meziročně propadaly, a to osmnáctý měsíc v řadě. Pokles však činí 1,4 procenta, takže je z oněch osmnácti měsíců nejslabší. Maloobchod tak v říjnu měl svůj nejlepší, resp. …

Česku hrozí citelné zdražení pohonných hmot

Česku hrozí nedostatek pohonných hmot, zejména pak na Moravě. Právě tam totiž hned každý druhý litr prodaných paliv pochází z bratislavské rafinérie společnosti Slovnaft, spadající pod křídla maďarského …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Levněji už bylo. Češi na horách s nižšími cenami nepočítají

Průzkum
Vydatným sněžením začala ve všech lyžařských střediscích hlavní zimní sezona. Češi, kteří se chystají vyrazit na hory, jsou smíření s tím, že ceny oproti loňsku rozhodně neklesnou. Redakci FAEI.cz to sdělila ERV Evropská pojišťovna, která si na toto téma nechala vypracovat průzkum u agentury NMS.