Bilance zahraničního obchodu zaznamenala v červenci první letošní deficit

Názor
Zahraniční obchod v červenci deficitem ve výši 5,9 miliardy korun zklamal. Trhy sice očekávaly určité zhoršení, konsenzus však vyhlížel letošní sedmý přebytek v řadě, konkrétně na úrovni 2,6 miliardy korun (v první polovině letošního roku kladné saldo v průměru dosahovalo 13,2 mld. Kč měsíčně, pozn. aut.).
Negativně se na celkovém saldu tuzemského zahraničního obchodu podepsal meziroční pokles aktiva obchodu s elektřinou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zčásti se však na zhoršení podepsal tradiční sezónní efekt. Po sezónním očištění totiž zahraničního obchod setrval v přebytku ve výši čtyř miliardy korun, a to po 12,4 miliardy korun v červnu. Meziročně bylo saldo zahraničního obchodu o 16,6 mld. vyšší (sez. neočištěno). Výsledek pozitivně ovlivnil především meziročně nižší deficit obchodu s ropou a zemním plynem, a to o 23,3 miliardy korun.

Zde se odrazily zejména nižší ceny na světových komoditních trzích. Snížil se i deficit obchodu se základními kovy (o 3,1 mld. Kč) a zvýšil přebytek u motorových vozidel (o 4 mld. Kč). Negativně se naopak na celkovém saldu zahraničního obchodu podepsal meziroční pokles aktiva obchodu s elektřinou (o 6,8 mld. Kč) a hlubší deficit obchodu s počítači a elektrickými zařízeními.

Celkově tato data z našeho pohledu indikují riziko pomalejšího ekonomického oživení ve druhé polovině letošního roku. Obecně to může souviset se slabšími předstihovými indikátory z Německa, které odráží i s pomalejší než očekávané oživení čínské ekonomiky.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zahraniční obchod letos poprvé v deficitu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.