Bilance zahraničního obchodu zaznamenala v červenci první letošní deficit

Názor
Zahraniční obchod v červenci deficitem ve výši 5,9 miliardy korun zklamal. Trhy sice očekávaly určité zhoršení, konsenzus však vyhlížel letošní sedmý přebytek v řadě, konkrétně na úrovni 2,6 miliardy korun (v první polovině letošního roku kladné saldo v průměru dosahovalo 13,2 mld. Kč měsíčně, pozn. aut.).
Negativně se na celkovém saldu tuzemského zahraničního obchodu podepsal meziroční pokles aktiva obchodu s elektřinou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zčásti se však na zhoršení podepsal tradiční sezónní efekt. Po sezónním očištění totiž zahraničního obchod setrval v přebytku ve výši čtyř miliardy korun, a to po 12,4 miliardy korun v červnu. Meziročně bylo saldo zahraničního obchodu o 16,6 mld. vyšší (sez. neočištěno). Výsledek pozitivně ovlivnil především meziročně nižší deficit obchodu s ropou a zemním plynem, a to o 23,3 miliardy korun.

Zde se odrazily zejména nižší ceny na světových komoditních trzích. Snížil se i deficit obchodu se základními kovy (o 3,1 mld. Kč) a zvýšil přebytek u motorových vozidel (o 4 mld. Kč). Negativně se naopak na celkovém saldu zahraničního obchodu podepsal meziroční pokles aktiva obchodu s elektřinou (o 6,8 mld. Kč) a hlubší deficit obchodu s počítači a elektrickými zařízeními.

Celkově tato data z našeho pohledu indikují riziko pomalejšího ekonomického oživení ve druhé polovině letošního roku. Obecně to může souviset se slabšími předstihovými indikátory z Německa, které odráží i s pomalejší než očekávané oživení čínské ekonomiky.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zahraniční obchod letos poprvé v deficitu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB