Zahraniční obchod letos poprvé v deficitu

Červenec je první měsíc v tomto roce, kdy bilance zahraničního obchodu skončila v deficitu, a to ve výši 5,9 miliardy korun. To je výrazně horší výsledek, než který byl predikován trhem i námi.
Spolehnutí bylo opět i na automobilový průmysl, kdy přebytek obchodu s motorovými vozidly stoupl o čtyři miliardy korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podobně jako v předchozích měsících i v červenci bylo celkové saldo zahraničního obchodu ovlivněno především nižším schodkem obchodu s ropou a zemním plynem (o 23,3 mld. Kč), ačkoli cena ropy od konce června rostla, tak zdaleka nedosahuje takové výše jako v roce 2022.

Spolehnutí bylo opět i na automobilový průmysl, kdy přebytek obchodu s motorovými vozidly stoupl o čtyři miliardy korun. V podobné intenci jako v červnu se snížil deficit obchodu se základními kovy (o 3,1 mld. Kč).

Negativně ovlivňoval bilanci zahraničního obchodu zejména obchod s elektřinou, který byl nižší o 6,8 miliardy korun, což je výraznější pokles oproti červnovému údaji (o 3,8 mld. Kč). Významný schodek byl zaznamenán také v obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji (o 6,5 mld. Kč) a elektrickými zařízeními (o 1,8 mld. Kč).

V meziročním vyjádření vývoz klesl o čtyři procenta na 318,8 miliardy korun a dovoz o 8,4 procenta na 324,7 miliardy korun. Meziměsíčně po sezónním očištění došlo v červnu k mírnému růstu vývozu i dovozu, ale v červenci vývoz (o 3,6 %) i dovoz (o 1,4 %) opět poklesl.

Přestože bilance zahraničního obchodu skončila poprvé v tomto roce se záporným znaménkem, neočekáváme změnu trendu, a i v dalších měsících by zahraniční obchod měl pomáhat české ekonomice se pomalu drápat k lepším výsledkům.

Otázkou zůstává, v jaké míře tomu tak bude, protože rizik rozhodně neubývá. Tím nejzásadnějším je vývoj v eurozóně, a především v Německu, jehož hospodářství se nachází v podobných problémech. Predikce Mezinárodního měnového fondu uvádí, že z vyspělých ekonomik pouze ta německá zaznamená za celý rok 2023 horší výkon než v předchozím roce.

Dále je to vývoj cen energetických surovin na světových trzích, kde došlo ke stabilizaci v tomto roce, ale s blížící se zimou může docházet k vyšším výkyvům. Důležitým bodem je i síla české koruny, která zajímá jak české exportéry, tak i importéry. V tomto případě bude kruciální postup České národní banky se svým nastavením měnové politiky.

Z dosavadních výsledků českého zahraničního obchodu očekáváme, že výsledek na konci roku bude lepší, než jsme predikovali v naší červnové prognóze (19 mld. Kč).

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB