Bitcoin Cash – kdo vyhraje při jeho dělení a co bude následovat (aktualizováno)

Názor
Pozornost většiny kryptoměnového světa se aktuálně upírá ke čtvrté největší kryptoměně jménem Bitcoin Cash. Ta vznikla jako vyústění střetu různých názorů na to, jakým směrem se má Bitcoin ubírat, pokud jde o řešení problémů se škálovatelností.
Ilustrační foto: Pixabay

Zatímco zastánci Bitcoinu, kterým komunita okolo Bitcoin Cashe říká Bitcoin Core, neboť považují Bitcoin Cash za nejvěrnější pokračování původních ideálů Bitcoinu, si chtěli ponechat omezenou velikost jednotlivých bloků a problém škálovatelnosti řešit další vrstvou sítě tzv. „Lightning network“, Bitcoin Cash chce řešit škálovatelnost pomocí zvyšování velikosti jednotlivých bloků. Tento spor mezi konkurenčními vizemi vedl v průběhu minulého roku k tzv. hardforku, během kterého se skupina těžařů odpojila od hlavní sítě a spustila vlastní větev s většími bloky nazvanou Bitcoin Cash.

Teď se však podobná situace opakuje v rámci měny Bitcoin Cash, která sice nenahradila Bitcoin, jak si její autoři slibovali, ale povedlo se jí etablovat na trhu mnohem lépe než ostatním forkům Bitcoinu (pokusů o vytvoření vlastní a lepší verze Bitcoinu byly desítky). A opět existují dva tábory.

Prvním je tým s verzí Bitcoin SV, která plánuje zvětšit bloky z 32 MB na 128 MB – pro srovnání, blok Bitcoinu má 1 MB – a nepřidávat žádné další funkce. Nejvýraznější postavou této skupiny je Craig Wright přezdívaný „fake Satoshi“, neboť se pokoušel vydávat za legendárního tvůrce Bitcoinu, avšak nikdy nebyl schopen předložit jakékoliv důkazy.

PSALI JSME:
V počtu instalovaných bitcoinmatů je Česko šesté na světě

Návrh druhé skupiny se nazývá Bitcoin ABC a spočívá v zefektivnění způsobu zapisování transakcí do bloku a přidání dalších funkcí. Hlavními proponenty tohoto návrhu jsou Jihan Wu (zakladatel Bitmainu, největšího výrobce těžařského hardwaru) a Roger Ver, první investor do Bitcoinu a dlouhodobý zastánce řešení Bitcoin Cash (BCH).

Zprávy o tomto možném dělení Bitcoin Cash vyhnaly cenu o 50 % vzhůru, neboť dva coiny za cenu jednoho zněly pro většinu investorů jako velmi lákavá nabídka. Avšak současná situace na trhu není ani zdaleka jasná. Cena BCH nebyla schopná prorazit hranici 0,1 BTC a aktuálně se na většině burz pohybuje na úrovni kolem 0,08 BTC.

Ne všude je však cena stejná. Na burze Bitmex, která obchoduje pouze deriváty, a tudíž je na ní podstatně jednoduší spekulovat na pokles, je cena aktuálně okolo 0,065 BTC. To dokazuje, že většina obchodníků očekává v dalších dnech masivní pokles ceny. Burza Poloniex již otevřela budoucí trhy pro Bitcoin SV a Bitcoin ABC, přičemž Bitcoin ABC má mezi kupujícími evidentně mnohem větší popularitu, neboť je jeho aktuální cena oproti Bitcoinu SV čtyřnásobná.

PSALI JSME:
Trable výrobců grafických karet kvůli kryptoměnám

Avšak na straně těžařů je aktuálně situace diametrálně odlišná. V posledních dnech získalo řešení Bitcoin SV více než 51 % výkonu sítě a Craig Wright prohlašuje, že v případě samostatného Bitcoin ABC bude bojkotovat transakce sítě, dokud nebude Bitcoin Cash komunita opět jednotná. Otázkou zůstává, jestli budou ostatní těžaři ochotní tuto potenciálně velmi ztrátovou hrozbu podpořit.

Krátkodobě je sice ještě možný další růst, ale z dlouhodobého hlediska máme v Kryptofondu za to, že tento mocenský boj v rámci Bitcoin Cash komunity povede k jejímu rozkladu, neboť stabilita je ve světě kryptoměn jednou z nejcennějších komodit. Je tak více než možné, že skutečným vítězem tohoto sporu nakonec bude Bitcoin Core.

AKTUALIZACE: Manipulace a boj kolem kryptoměny Bitcoin Cash

V posledních dnech proběhly dvě významné a podle nás velmi provázané události. První byl fork měny Bitcoin Cash na Bitcoin Cash SV a Bitcoin Cash ABC a druhou propad Bitcoinu pod hranici 6000 dolarů, přičemž máme za to, že rozhodně nejde o náhodu, ale o promyšlenou manipulaci.

V předvečer forku někdo zadal do sítě několik stovek tisíc transakcí během několika hodin a začal masivně prodávat Bitcoiny. To v kombinaci s pokračující nedůvěrou k měně Tether a burze Bitfinex způsobilo masivní pád ceny, který byl okamžitě využit v rámci aktuálního sporu mezi různými verzemi Bitcoin Cash. Ty sice již existují samostatně, ale snaží se pomocí těžebních monopolů sabotovat svého konkurenta, protože odmítají akceptovat existenci další verze Bitcoin Cashe.

V současné době je tak prakticky nemožné předpovědět, kdy se situace na trhu uklidní a kterým směrem se trh poté vydá.

Autor je analytik Kryptofondu
(Redakčně upraveno)

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Křupe? Brněnský vynález změří zvukovou stopu potravin

Chipsy, oplatky, sušenky, čokoláda, ale třeba i klobásy nebo párky. Když chtějí výrobci zdůraznit kvalitu svých potravin, často se chlubí také tím, jak jejich produkt při rozlomení či kousnutí křupne. Teď si budou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru