Bitcoin opět prudce roste, letos zatím přidává přes 100 %

Analýza
Nejstarší a nejrozšířenější světová kryptoměna, bitcoin, opět „válí“. V úterý nad ránem středoevropského času překonala cenovou úroveň 35 tisíc dolarů za kus. Bitcoin je tak nejdražší od loňského května. Za letošní rok si připisuje zhodnocení zhruba 105 procent.
Nejstarší a nejrozšířenější světová kryptoměna, bitcoin, v úterý nad ránem středoevropského času překonala cenovou úroveň 35 tisíc dolarů za kus. Ilustrační foto: Pixabay.com

Důvodem výrazného oživení zájmu o investice do bitcoinu jsou především stále intenzivnější spekulace o již brzkém schválení fondu, který by ve Spojených státech umožňoval přímé investice do bitcoinu na okamžitém trhu s ním. Dosud takový fond v USA neexistuje, přestože různé společnosti o jeho zřízení usilují již více než deset let.

Pokud by takový fond vznikl, lze předpokládat, že zásadně přispěje k usnadnění a popularizaci investic do bitcoinu mezi drobnými investory v USA. Bitcoin by tak získal nový, početný okruh potenciálních investorů, a navíc by upevnil svoji pozici coby již celkem standardního investičního aktiva.

O schválení takového bitcoinového fondu se nyní snaží hned několik společností, včetně zvučných a dobře zavedených jmen konvenčního finančnictví, jako je BlackRock nebo Fidelity. BlackRock představuje největšího správce aktiv na světě a podílí se třeba i na správě investic rezerv České národní banky.

PSALI JSME:
Počet bitcoinových peněženek překročil 48 milionů

Pokud by takovéto společnosti disponovaly svým bitcoinovým fondem, velmi pravděpodobně dojde k výraznému rozšíření okruhu jeho vlastníků a uživatelů. Což pochopitelně už nyní – v rámci dané spekulace – podporuje vzestup ceny bitcoinu. A s ním i řady dalších kryptoměn, jichž nyní existují již tisíce.

Navíc, americký odvolací soud v pondělí formálně potvrdil svůj verdikt ve prospěch společnosti Grayscale Investments, která rovněž usiluje o zřízení bitcoinového fondu výše uvedeného rázu. Narážela však dosud na odmítavý postoj americké Komise pro burzy a cenné papíry, která je úřadem, jež má schvalování fondů v gesci.

Rozhodnutí soudu je tak další pozitivní zprávou pro celý trh s bitcoinem. Komise pro burzy a cenné papíry dosud všechny návrhy na zřízení fondu, jenž by umožňoval přímé investice (přímé ve smyslu nikoli například přes termínové kontrakty, pozn. aut.) do bitcoinu, zamítala v obavě ze zpronevěr a manipulace s trhem.

Nyní – i po zmíněném verdiktu soudu a při vědomí, že o zřízení fondu usiluje hned několik zavedených společností konvenčního finančního světa – však zásadně roste pravděpodobnost, že Komise nakonec přistoupí ke schválení nejspíše hned několika bitcoinových fondů, a to dost možná už letos, nejpozději v prvním pololetí příštího roku.

PSALI JSME:
HashKey spouští altcoin fond

Spekulace o brzkém zřízení bitcoinového fondu, nebo dokonce hned několika takových fondů, neboť žadatelů je několik, nyní přiživuje na sociálních sítích rychle se šířící zjištění analytika Bloombergu Erica Balchunase.

Ten na platformě X v pondělí upozornil, že organizace zajišťující clearing a vypořádávání obchodů na amerických burzách – Depository Trust and Clearing Corporation – již přidělila takzvaný ticker (neboli při investování a obchodování oficiálně používanou zkratku) fondu jménem iShares Bitcoin Trust. Což je právě obchodní název zamýšleného bitconového fondu společnosti BlackRock.

Přidělení tickeru ještě sice neznamená formální schválení fondu, avšak jde o poměrně spolehlivý signál, že takové schválení může být „na spadnutí“.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Bitcoin míří k novému rekordu. V USA spustí první bitcoinový fond pro širokou veřejnost

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Novinky v osobních financích: Desetina Čechů se zadlužuje vysoce rizikově

Průzkum
V tomto týdnu nás v redakci ze světa osobních financí zaujal průzkum agentury Ipsos pro Českou bankovní asociaci (ČBA). Podle jeho výsledků se v posledním roce při půjčování peněz 11 procent lidí chovalo vysoce rizikově. Výrazně ale přibylo těch, kteří se rizikově nechovají vůbec. Jejich počet stoupl z 33 na 42 procenta. Češi si podle průzkumu nejčastěji půjčují od bank.