Bitcoin padá kvůli Tesle, Pekingu a americké centrální bance

Názor
Cena nejstarší kryptoměny, bitcoinu, se dnes poprvé od ledna propadla pod cenovou úroveň 30 tisíc dolarů za kus. Cena bitcoinu tak už není ani poloviční v porovnání s historickým maximem takřka 65 tisíc dolarů, jehož kryptoměna dosáhla letos v polovině dubna. 
Cena bitcoinu se dnes poprvé od ledna propadla pod cenovou úroveň 30 tisíc dolarů za kus. Ilustrační foto: Pixabay.com

Bitcoin tak letos zhodnocuje pouze o zhruba pět procent, takže je méně výkonný, než konvenční aktiva typu akcií. Klíčový ukazatel amerických akcií, index Standard & Poor’s 500, totiž letos zhodnocuje o přibližně dvanáct procent.

Pod znatelným výprodejním tlakem se bitcoin ocitl už v květnu, kdy se od něj odvrátila automobilka Tesla. Oznámila totiž, že jej přestává přijímat jako platidlo při koupi svých vozů. Začátkem roku přitom záměr Tesly přijímat bitcoiny jako platidlo zásadně přispěl k jejich cenovému růstu na zmíněný historický vrchol.

PSALI JSME:
Šéf Tesly bitcoiny neprodal. Přesto se od nich odvrací

Odvrácení Tesly a jejího vlivného šéfa Elona Muska od bitcoinu zintenzivnilo debatu o míře environmentálního zatížení, kterou těžba kryptoměn vyvolává. Právě s odkazem na vysokou environmentální zátěž těžby se Musk od bitcoinu odvrátil.

Za nynějším poklesem ale bezprostředně stojí zejména přístup čínských úřadů, které zintenzivňují své úsilí o potlačení či přímo vykořenění těžební aktivity v segmentu kryptoměn. Některé oblasti Číny, například Vnitřní Mongolsko, jsou mezi těžaři kryptoměn oblíbené, neboť disponují velice levnou elektřinou. Ta je ovšem levná proto, že se vyrábí z nekvalitního uhlí.

Čínská centrální banka v pondělí svolala představitele čínských bank či platforem typu AliPay, aby připomněla svůj zákaz poskytování služeb v segmentu kryptoměn. To obchodníci s kryptoměnami v čele s bitcoinem vnímají jako neklamné znamení stále striktnějšího postoje čínských úřadů.

PSALI JSME:
Bitcoin slaví comeback, chystají se regulace

Kryptoměnám přitom nesvědčí ani obecně zhoršená nálada na kapitálových trzích ve světě, již způsobuje změna rétoriky americké centrální banky z minulého týdne.

Americká centrální banka signalizuje úmysl dřívějšího než dosud předpokládaného zahájení debaty o započetí ukončování současné extrémně expanzivní měnové politiky. Taková zpráva je negativní zejména z hlediska investorů do rizikovějších, ba spekulativních aktiv, mezi něž se řadí i kryptoměny.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kryptoměny jsou teď spíše prostředkem pro spekulace než pro investice

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru