Bitcoin padá o více než 20 procent. Trhy se bojí omikronu i konce podpory centrálních bank

Názor
Nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna bitcoin dnes prudce ztrácí na své ceně. Ta klesla o více než 20 procent na necelých 42 300 dolarů za kus. Před necelým měsícem přitom bitcoin vyšel na více než 67 700 dolarů, což byla až dosud jeho historicky rekordní cena. 
Nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna bitcoin dnes prudce ztrácí na své ceně. Ilustrační foto: Pixabay.com

Za prudkým propadem ceny kryptoměny stojí zejména houstnoucí nervozita finančních trhů. Bezprostředně se stupňuje v důsledku včerejšího zveřejnění čísel z amerického trhu práce. Ten vykázal poměrně slabý růst.

Tento růst však zároveň není tak slabý, míní trhy, aby přiměl americkou centrální banku k přehodnocení svého stávajícího postoje ohledně ústupu od extrémně expanzivní měnové politiky a kvantitativního uvolňování.

Trhy tak čelí vyhlídce slabší než očekávané makroekonomické situace, která přitom přesto nebude již tolik jako nyní podporována „tištěním peněz“ v podání nejvýznamnější centrální banky světa. Navíc je zneklidňuje stále poměrně nevyzpytatelná nová varianta covidu, omikron, jejíž dopad na americkou i světovou ekonomiku zatím nejsou s to s uspokojivou mírou pravděpodobnosti prognózovat.

PSALI JSME:
Pád bitcoinu nahrává zlatu. Stejně jako obavy z inflace, slabý dolar a šíření covidu v Asii

Výsledkem stupňující se nervozity a pesimismu trhů je odklon od rizikovějších aktiv typu právě bitcoinu, a naopak příklon k tradičním „bezpečným útočištím“, jako jsou americké dluhopisy.

Současná situace demonstruje, že podstatná část poptávky po bitcoinu je poměrně konvenční. V tom smyslu, že spatřuje v bitcoinu spíše jedno z rizikových aktiv, jež se jako jiná taková aktiva veze na vlně extrémně expanzivní měnové politiky.

Jakmile má být taková měnová expanze utlumena, bitcoin se zadrhává. To je do jisté míry paradoxní, neboť bitcoin v roce 2009 vznikl z velké části jako vyjádření vzdoru právě proti konvenčnímu finančnímu systému založenému na přebujelé měnověpolitické expanzi, tedy onom „tištění peněz“ ve velkém.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vlády a centrální banky v bitcoinu vidí stále nebezpečnějšího rivala

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akcionáři ČEZ schválili dividendu 48 korun

Akcionáři na úterní valné hromadě schválili dividendu 48 korun na jednu akcii. Jde o na návrh ministerstva financí, návrh managementu ČEZ byl 44 korun. Schválená dividenda 48 korun odpovídá hrubému výnosu 4,4 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB