Bloomberg: Bitcoin za 100 000 dolarů nyní vypadá mnohem dosažitelněji

Bitcoin za 100 000 dolarů nyní vypadá mnohem dosažitelněji konstatuje agentura Bloomberg s odvoláním na nejnovější dění na opčním trhu. Páteční nárůst ceny bitcoinu nad 70 000 dolarů, na nový historický cenový rekord, se totiž odehrával na dluh v mnohem nižší míře než předchozí úterní výstup nad 69 000 dolarů.
Vzestup bitcoinu k novým historickým maximům až nad 70 000 dolarů táhne vzhůru i akcie s ním související, jako například akcie největší kryptoburzy světa Coinbase. Ilustrační foto: Pixabay.com

To signalizuje, že nynější, páteční růst má pevnější základy. Páteční vzestup táhne mnohem více poptávka drobných investorů na okamžitém trhu než poptávka skrze deriváty, tedy i dluh.

Když v pátek bitcoin vyšplhal nad 70 000 dolarů, prudce se propadl. Buď jej, hantýrkou bitcoinové komunity, „dumpla“ nějaká „velryba“ (rozuměj: prodal nějaký velký investor, s relativně velkým podílem na trhu, pozn. aut.) nebo prostě houf investorů měl na kulaté hranici nastavený prodejní příkaz. Nebo obojí naráz.

Pozoruhodné je, že se zdá, že propad bitcoinu stáhl dolů i akcie Nvidie. A také další technologické akcie, Mety či AMD. Vlastně to vypadá, že dané technologické akcie srazil okamžitě dolů negativní, euforii narušující sentiment, jenž zavládl bezprostředně poté, co se ukázalo, že bitcoin není s to se nad psychologickou hranicí 70 000 dolarů udržet jakkoli déle.

Pokud by se opravdu sentiment bitcoinového trhu přenášel do obchodování s akciemi, svědčí to o jeho rostoucím vlivu, leč také o tom že stát, resp. jeho regulační orgány či centrální banka získávají argument – z hlediska širší, laické veřejnosti poměrně přesvědčivý – pro paragrafové spoutávání bitcoinu.

Vzestup bitcoinu k novým historickým maximům až nad 70 000 dolarů ovšem táhne vzhůru i akcie s ním související. Třeba akcie Coinbase, největší kryptoburzy v USA a zároveň největší kryptoburzy světa, s jejímž akciemi se veřejně obchoduje, stouply za poslední měsíc o zhruba 100 procent.

V pátek pak překonaly cenovou úroveň ze dne primárního úpisu na burze takřka před třemi lety. Překonaly ji poprvé od začátku roku 2022.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB