Bitcoin poprvé v historii vyskočil nad 70 000 dolarů

Analýza
Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, v pátek odpoledne pokořila úterní historický rekord. Bitcoin se krátce prodával za více než 70 000 dolarů za kus, s maximem na úrovni 70 085,88 dolaru, vyplývá z dat agentury Bloomberg. Bitcoin rovněž dříve tento týden také poprvé v historii pokořil hranici 1 600 000 českých korun za kus.
Na dějinný rekord bitcoin vyhnal nárůst míry nezaměstnanosti v USA na dvouleté maximum. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Za jeho vzestupem bezprostředně stojí nová páteční data z amerického trhu práce. Míra nezaměstnanosti v USA v únoru stoupla na 3,9 procenta, nejvýše za dva roky. Její vzestup oslabuje inflační tlaky v oblasti mezd.

A jelikož mzdová inflace není kvůli růstu nezaměstnanosti tak silná, aby americkou centrální banku – Fed – vedla k odložení zahájení snižování úrokových sazeb, trh je v určité euforii. Trh se totiž utvrzuje v převažujícím názoru, že snižování sazeb v režii Fedu začne letos v polovině roku.

To je příznivá zpráva právě i pro bitcoin a obecněji rizikovější investice. S poklesem úrokových sazeb se totiž zvyšuje dostupnost financování aktiv obecně, i těch rizikovějších, přičemž současně klesá výnosnost bezpečnějších aktiv typu vládních dluhopisů zemí, jako jsou Spojené státy.

Nutno také v této souvislosti říci, že kvůli inflačnímu vývoji dosud stále rekordní reálná cena jednoho bitcoinu, takřka 69 000 dolarů z listopadu 2021, v současnosti, v březnu 2024, odpovídá zhruba 77 000 dolarů. Reálně, po zohlednění inflačního znehodnocení dolaru, tak bitcoinu k pokoření reálného rekordu ještě i dnes chybělo „zdolat“ dalších zhruba 7 000 dolarů.

PSALI JSME:
Tržní kapitalizace bitcoinu dosáhla historicky rekordní úrovně, stejně jako jeho korunová cena

Za vzestupem dolarové ceny bitcoinu bezprostředně stojí mocný růst technologických akcií. Bitcoin a další kryptoměny jsou podstatnou částí investorů vnímány jako svého druhu technologická akcie. Ukazatel Nasdaq Composite, vysoce zaměřený právě na technologické akcie, v pátek minulého týdne překonal svůj historický rekord, rovněž z listopadu 2021.

To však není jediný důvod růstu ceny bitcoinu. Počátkem letošního ledna úřady v USA po více než deseti letech schválily první tamní bitcoinové fondy. Ty umožňují drobným investorům v USA investovat do bitcoinu konvenční cestou, jak jsou zvyklí, skrze právě fond zaštítěný zavedenou finanční institucí typu BlackRock či Fidelity.

Růst poptávky související s investicemi drobných investorů do těchto fondů také mocně pohání cenu bitcoinu výše. Další vodou na mlýn bitcoinu je jeho letošní „půlení“, neboli „halving“, které nastává jednou zhruba za čtyři roky. Nastane v dubnu. Bude znamenat slabší přísun nových bitcoinů do oběhu, což podle některých expertů rovněž tlačí cenu kryptoměny vzhůru.

PSALI JSME:
Cena bitcoinu je v korunách nejvyšší v dějinách, činí více než 1,5 milionu korun

Poptávku po bitcoinu nakonec umocňuje také psychologický efekt FOMO („Fear Of Missing Out“, pozn. aut.) – tedy obava investorů, že pokud by do bitcoinu své peníze nevložili, nechali by se zbytečně utéci výrazné zhodnocení svých prostředků, dané právě zejména výše uvedenými příznivými okolnostmi.

Mimochodem, po dosažení uvedeného úterního maxima, oněch více než 69 000 dolarů, se bitcoin opravdu prudce propadl, byť jen přechodně. Což ale svět utvrdilo v tom, že investoři do nových bitcoinových fondů v USA budou docela solidními tzv. HODLery.

„HODLer“ je v hantýrce kryptoměnové komunity druh investora do bitcoinu (či jiné kryptoměny), který jej koupí a drží, aniž by jej k prodeji zviklaly prudké cenové výkyvy dolů či nahoru. Slovo kdysi vzniklo překlepem anglického slova „hold“, tedy „držet“.

PSALI JSME:
Cena bitcoinu po letech překonala úroveň 60 tisíc dolarů

V úterý tento týden, v den prudkého propadu ceny bitcoinu, z 69 000 k 60 000 dolarů, valná většina zmíněných bitcoinových fondů zaznamenala v čistém vyjádření přísun nového kapitálu. Bitcoinový fond BlackRocku přes pokles své ceny, daný právě propadem ceny bitcoinu, dokonce vykázal svůj do té doby rekordní čistý příliv nových peněz investorů.

Takže nejen, že investory propad bitcoinu většinově nevedl k úprku, ale někteří možná dokonce situace využili, aby nakoupili v přechodné slevě – v souladu s přístupem „buy the dip“.

Investoři do bitcoinových fondů mají zpravidla své portfolio z drtivé většiny, typicky zhruba z 85 procent, složeno konvenčně a nízkopoplatkově, například z akcií a dluhopisů. Pouze jeho malou část věnují rizikovějším, kolísavějším investicím typu té do bitcoinových fondů.

Proto je k úprku z bitcoinu jen tak nějaký propad nezviklá. Výraznější nárůst podílu tohoto typu investorů na celkovém „koláči“ investorů do bitcoinu by tak mohl představovat stabilizační prvek vývoje ceny bitcoinu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Bitcoin překonává 50 000 dolarů, příliv spotových ETF pokračuje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB