Bloomberg: Tradiční český nedělní oběd nikdy nebyl dražší

Názor
Agentura Bloomberg si dnes všímá rostoucích cen potravin v České republice. Ilustruje je na příkladu zdražování oblíbeného českého pokrmu, vepřa-knedla-zela, a také piva. Oboje pro řadu Čechů stále symbolizuje typický nedělní oběd.
Je pravděpodobné, že nákladnost vepřa-knedla-zela v Česku letos dále poroste. Foto: Pixabay

Jak vepřo-knedlo-zelo, tak pivo, jsou nyní podle Bloombergu nejdražší v historii. Agentura vychází i z aktuálních čísel Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle nich právě pivo bylo letos v květnu o více než sedm procent dražší než loni ve stejnou dobu roku. Důvodů citelného zdražování piva je více. Spojuje se loňská slabá úroda ječmene a chmelu, způsobená nevídaně teplým a suchým počasím, ale také růst cen energií a mezd, pochopitelně včetně těch v tuzemském pivovarnictví.

Slabá úroda roku 2018 stojí také za prudkým zdražením brambor. Ceny brambor jsou zvláště vyšponované od letošního února. Jeden kilogram brambor nyní stojí více než 26 korun a Česko v podstatě ve své novodobé historii nepamatuje takto soustavně vysoké ceny brambor, jaké pozorujeme ve všech měsících letošního roku.

PSALI JSME:
Inflace opět citelně přestřeluje cíl centrální banky: Zdražuje elektřina, pivo, maso i brambory

Další nepostradatelná složka vepřa-knedla-zela, zelí, zdražuje taktéž prudce. Cena kilogramu hlávkového zelí bílého je letos podle ČSÚ zhruba dvojnásobná oproti stejnému období loňska. A podobně je tomu v případě cibule. Bez osmahnuté „cibulky“ si mnozí Češi rovněž své poctivé vepřo-knedlo nedokážou představit.

Kapitolu samu pro sebe představuje vepřové. V květnu byly ceny masa podle ČSÚ meziročně dražší zatím jen o dvě procenta, avšak ještě letos nelze vyloučit růst až dvaceti procent. Důvodem je podle Bloombergu epidemie afrického moru prasat v Číně a dalších asijských zemích. Jen v Číně má být kvůli epidemii letos poraženo až 200 milionů prasat, tedy třetina čínského chovu, vyplývá z analýzy nizozemské banky Rabobank, která se specializuje na financování zemědělství.

PSALI JSME:
Vepřo-knedlo-zelo letos Čechům nejspíš dost podraží

Spotřebitelská inflace v Číně v květnu stoupla na patnáctiměsíční maximum, samotné ceny vepřového tam vzrostly meziročně o více než osmnáct procent, meziměsíčně pak o takřka čtyři procenta. V květnu také čínské ministerstvo zemědělství upozornilo na riziko možného kritického nedostatku vepřového v nadcházející době. S tím, že ceny tohoto masa v zemi by ještě před koncem letošního roku mohly předčít tamní historický cenový rekord.

Už nyní přitom zdražující čínské vepřové vyvolává cenové tlaky po celém světě, včetně České republiky. Číňané jsou největšími konzumenty vepřového na světě a růst cen v zemi kompenzují zvýšeným dovozem z jiných částí světa.

Je tak pravděpodobné, že nákladnost vepřa-knedla-zela v Česku letos dále poroste.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
V Číně je morem prasat nakažena až polovina chovů

Zavřít reklamu ×
  1. A my jseme ti blbci, coi tio vepřové “ výhodně “ vyvezeme do Ně,mecka a Němci to s přirážkou 300 % prodají do Číny. No a brambory? Však se nažerte banánů – ty se dají i opékat a vařit jako příloha.

  2. No a u nás se vepříny ruší a navíc za naše peníze ( LETY !!!). Tož kdo ie potom hňup ???

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Německý ZEW index nejlepší za poslední dva roky

Důvěra investorů v německou ekonomiku se v dubnu zlepšila více, než se čekalo. ZEW index (index podnikatelské nálady, pozn. red.) ve složce očekávání stoupl na 42,9 bodu z březnových 31,7 bodu, což je nejvyšší …

Průmysl v eurozóně meziměsíčně posílil

Průmyslová výroba v eurozóně v březnu meziměsíčně vzrostla o 0,8 procenta. Podílely se na tom všechny čtyři největší ekonomiky v bloku. Výroba vzrostla v Německu (1,1 %), Francii (0,2 %), Itálii (0,1 %) i Španělsku …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB