Bohatí investoři jsou optimističtí, ale neshodují se v délce krize

Průzkum
Bohatí investoři a vlastníci podniků zůstávají z dlouhodobého hlediska optimističtí, a to i přes ostrý pokles krátkodobé důvěry v důsledku epidemie koronaviru. To jsou závěry nového čtvrtletního průzkumu Investor Sentiment společnosti UBS, předního světového institucionálního správce majetku.
Bohatí investoři jsou optimističtí, ale neshodují se v délce krize. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V tomto průzkumu, který v dubnu oslovil 4 108 bohatých investorů a podnikatelů na 14 trzích, uvedlo 70 % respondentů, že jsou optimisty ohledně dlouhodobého hospodářského výhledu pro svůj region, což prakticky nepředstavuje změnu oproti předchozímu průzkumu před třemi měsíci. Čtyřicet šest procent vyjádřilo optimismus v krátkodobém horizontu, což je pokles z 67 %.

Podíl investorů vyjadřujících optimismus ohledně krátkodobého vývoje se nejvýrazněji snížil v USA, a to z 68 na 30 procent, a nejméně v Evropě mimo Švýcarsko, konkrétně z 58 na 50 procent. V Asii klesl ze 71 na 55 procent; v Latinské Americe z 60 % na 49; a ve Švýcarsku ze 47 na 28 %.

Celosvětově očekává 47 procent investorů, že v příštích šesti měsících ponechají své investice na akciovém trhu ve stejné výši, zatímco 37 % plánuje investovat více. Kromě toho 23 % z nich věří, že právě teď je vhodný čas na nákup akcií, a dalších 61 % vidí příležitost ke koupi, pokud ceny akcií klesnou o dalších 5–20 %.

Obecně jsou vlastníci podniků také optimisty ohledně dlouhodobějšího vývoje a mají i nadále v plánu do svých firem investovat. Šedesát jedna procent z nich vidí budoucnost svých podniků optimisticky, oproti 73 % v předchozím průzkumu.

Dvacet sedm procent plánuje najmout více pracovníků, ve srovnání se 17 % vlastníků podniků, kteří plánují zaměstnance propouštět. Rozdíl mezi těmi, kdo se chystali počet zaměstnanců zvýšit na jedné straně a snížit na druhé, byl největší v Latinské Americe (+22 procentních bodů) a nejnižší ve Švýcarsku (+2 procentní body).

PSALI JSME:
Většina firem to vidí na krizové příští tři měsíce

Jak jsou na tom jednotlivé regiony? Obecně jsou v delším horizontu investoři optimističtí:

Ve Spojených státech je optimisty ohledně vývoje amerických akcií v příštích šesti měsících pouze 35 % investorů, oproti 64 % před třemi měsíci. Američtí investoři však výrazně věří, že právě nyní existuje dobrá příležitost nakupovat (33 % z nich). Čtyřicet procent amerických investorů si myslí, že nejhorší dopad pandemie COVID-19 pomine do konce června, přičemž dalších 28 % tipuje konec září.

V Latinské Americe plánuje čtyřicet dva procent investorů v příštích šesti měsících více investovat – je to vyšší procento než celosvětový průměr (37 %). Čtyřicet sedm procent z nich se cítí optimisticky, pokud jde o místní akciový trh, což je druhé nejvyšší procento na světě, zatímco 42 % se domnívá, že nejhorší dopad COVID-19 skončí do konce června – nejvyšší procento respondentů ve srovnání s ostatními regiony.

PSALI JSME:
Nadhodnocené akciové trhy ukázaly svoji zranitelnost

V Evropě se cítí optimisticky čtyřicet šest procent investorů, pokud jde o evropské akcie, což je pokles z 57 %, ale 43 % plánuje investovat více – nejvyšší procento mezi regiony světa. Čtyřicet jedna procent z nich očekává, že nejhorší dopad bude pandemie COVID-19 mít do konce června, což je druhé nejvyšší procento respondentů v jednotlivých regionech světa.

Podobně jako jejich kolegové ve zbytku Evropy, švýcarští investoři jsou opatrnější. Třicet pět procent z nich plánuje v příštích šesti měsících více investovat, zatímco 30 % se domnívá, že nejhorší dopad pandemie COVID-19 by měl do konce června pominout, což je ve výsledcích průzkumu pod celosvětovým průměrem.

V Asii padesát jedno procento investorů vidí v šestiměsíčním výhledu růst akcií ve svém regionu – nejvyšší údaj ze všech sledovaných regionů. Osmdesát pět procent z nich uvedlo, že pandemie skončí buď do konce června, září nebo prosince, což je jedno z nejvyšších procent mezi respondenty průzkumu ve světě.

PSALI JSME:
Nejisté doby přinášejí historicky největší zisky. Ale také vyšší míru rizika

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru