Box celebrit nabývá na popularitě. Co za tím stojí?

Osobnosti z YouTube. Bývalí sportovci z různých odvětví. Současní zápasníci MMA. Boxeři v důchodu. Celebrity obecně. Všichni tito lidé se začali účastnit boxerských zápasů, které si v posledních letech získaly na popularitě.
Ilustrační foto: Pxhere.com

Na povrchu jsou tyto zápasy nevinné. Nepočítají se do žádného profesionálního pořadí, neboxuje se o pásy. Neslouží jako vstup do Mezinárodní boxerské federace. Stále existuje jasná hranice mezi nimi a skutečnými profesionálními bitvami. Zápasy jako ten mezi Tysonem Furym a Anthonym Joshuou jsou skutečné.

A přesto se exhibiční zápasy téměř staly svou vlastní ligou (více o tom později) – samostatnou boxerskou entitou, kde se domlouvají odvetné zápasy, probíhá vleklé vážení, trash talk a přinejmenším se zde objevují stále titíž lidé.

Celebrity boxují a perou se v kleci už i v Česku

Vezměte si hvězdu YouTube Jakea Paula. Nyní si vysloužil uznání za svá velmi medializovaná vítězství nad kolegy Youugeotem Dejim Olatunjim, bývalou hvězdou NBA Nate Robinsonem a v poslední době nad další osobností na sociálních sítích Benem Askrenem.

V českých podmínkách jsme mohli vidět v ringu respektive kleci Jakuba „Laviho“ Štáfka nebo rappery Marpa s Rytmusem. Není to profesionální boxer v konvenčním smyslu, ale lidé se už dožadují toho, s kým bude bojovat příště, a platí za sledování jeho zápasů, a to jak osobně, tak v televizi.

Následuje ale otázka: Jaký to má smysl? Slouží tyto exhibiční zápasy celebrit nějakému účelu? Měli bychom od nich časem očekávat více?

Proč jsou zápasy celebrit v boxu tak populární?

V rostoucí popularitě těchto exhibičních zápasů hrají roli dva faktory: Jejich jedinečnost a způsob, jakým je dnes postavena celebrita.

To druhé by mohlo být to nejdůležitější. Jsme svědky toho, jak se do ringu dostává tolik uživatelů YouTube A-listerů, protože celebrita může být v současné době založena výhradně na přítomnosti na sociálních sítích.

To je, jak Millennials a Gen Zers konzumují jejich média. Dokonce i některé sportovní ligy utrpěly v oddělení hodnocení, protože fanoušci se starají více o dění na sociálních médiích a přišly na to, že fandové sledují spíše vrcholné okamžiky než celé zápasy.

Tyto boxerské zápasy jsou úspěšné v tom, že vezmou uznávanou značku a vrazí ji do nového prostředí. Je to jako vidět svého oblíbeného hudebníka nebo herce dělat něco naprosto nesouvisejícího s tím, proč jsou slavní.

Smíchejte to s neodmyslitelnou přitažlivostí zinscenovaných fyzických sporů a celá koncepce vede k vysokému zájmu lidí, kteří ji podporují a zároveň jí pohrdají, zatímco vytvářejí tuny příjmů pro všechny zúčastněné.

Ilustrační foto: Pxhere.com

Ubližují exhibiční zápasy celebrit skutečnému boxu?

Mnoho boxerských puristů by na tuto otázku odpovědělo kladně. Profesionální boxer Deontay Wilder měl ale zajímavější názor, když se ho na toto téma zeptali novináři.

„Pokud má někdo zájem nebo kreativní nápad s něčím přijít a jakýmkoli způsobem tomu dělat reklamu, já jsem pro, zejména pokud jim to vydělává peníze,“ řekl Wilder v podcastu We Might Need Counselling. „Chci říct, jestli to vydělává peníze, tak to dává smysl. Pokud lidé chtějí sledovat a vychutnat si box, pravděpodobně se tím získají fanoušci boxu, protože tito různí kluci to berou vážně.“

Kromě tohoto (zcela správného) sentimentu přitahují tyto exhibiční zápasy i potenciální fanoušky „seriózního“ boxu, kteří o tento sport předtím neměli žádný zájem. Ti, kteří se striktně naladili na sledování Jakea Paula, například, by mohli být více nakloněni podívat se třeba na souboj Fury vs. Joshua.

Přinejmenším do tohoto sportu vkládají peníze nákupem vstupenek, platbami za zhlédnutí, které si koupí, nebo skrze sázky, které ve víře, že jejich oblíbenci zvítězí, uzavřou. Právě stále vyšší podíl boxu, MMA a bojových sportů na stránkách, které nabízejí sportovní sázky na box, MMA a další bojové sporty hned vedle tradičnějších sportů, jako košíková, fotbal, lední hokej či tenis ukazuje, jakou důležitost těmto sportům veřejnost přikládá. Sázení na souboje celebrit je dnes přitom zcela běžným standardem, kterému se už snad nikdo nepodivuje.

Vznikne samostatná liga Boxu Celebrit?

Představte si svět, ve kterém Jake Paul bojoval s jinou hvězdou sociálních médií o pás skutečného mistrovství světa z jedné z mnoha různých celebrit podle váhových tříd. Popravdě řečeno, už si to nemusíte dlouho představovat. Mohlo by se to stát realitou.

Těžko říct, kam tento model míří v dlouhodobém horizontu, ale intenzivní zájem, kterému se i nadále těší, naznačuje, že lidé v zákulisí se jej nakonec budou snažit nějakým způsobem formalizovat. Vytvoření samostatné ligy s titulními pásy a váhovými třídami by dalo zápasům oficiálnější nálepku, podpořilo více trashtalku mezi bojovníky, kteří budou teoreticky mít více zápasů, a otevřelo ještě více cest k vytváření příjmů.

Na druhou stranu, možná je to jen pomíjivý trend, jako všechny ty restarty televizních seriálů a filmů z 90. let. Ale přestože se to možná ukáže jako dočasné, nebuďte překvapeni, že se stejně vytvoří superliga v boxu celebrit.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB