Brno je zlatá loď. A čím dál dražší

Metr čtvereční v novostavbě brněnského bytového domu lze v současné době pořídit v průměru za 80 827 korun. To představuje přibližně 80 procent ceny srovnatelného bytu v Praze, kde se už před časem průměrné ceny přehouply přes absurdních 100 tisíc.
Ilustrační foto: Pixabay.com

Průměrný brněnský byt o ploše šedesát metrů čtverečních tak dnes pořídíte za zhruba 4,2 milionu korun. Ještě před dvěma lety by to bylo „jen“ kolem 3,3 milionu korun. Jak nedávno připomněla Šárka Kloučková ze společnosti Natland Real Estate, cena nových bytů v Praze se za poslední čtyři roky zdvojnásobila, průměrná výplata Čechů se ale zvýšila jen zhruba o čtyři tisíce korun.

Stále atraktivnější město

Časy, kdy každý chtěl žít v Praze, a to prakticky za jakoukoli cenu, ale zřejmě už minuly.

„Významným faktorem, který přispívá k nárůstu cen za nemovitosti v Brně, je atraktivita města. Po studiích zde zůstává žít nezanedbatelné procento vysokoškolských studentů, kteří původně z Brna nepocházejí. Také se sem stěhují lidé za prací, i když v Brně před tím nikdy nestudovali,“ přibližuje základní důvody nárůstu cen v jihomoravské metropoli Tomáš Kaláb z developerské firmy Kaláb.

„Brno je sice studentské město, ale kapacita vysokoškolských kolejí není zdaleka dostačující,“ přidává se Jan Kejduš z realitní společnosti Properia Group. „Musíme připočítat ještě tisíce především IT specialistů, kteří jsou zaměstnáváni světovými korporacemi sídlícími v Brně,“ upozorňuje. To jsou podle něj důvody, proč v Brně raketově roste podíl nájemního bydlení, což má za následek i nárůst cen.

Nájemné raketově roste

„Ještě před deseti lety si rodina mohla pronajmout bydlení 3+1 v Žabovřeskách bez inkasa za deset tisíc korun. Dnes se stejný prostor pronajímá za sedmnáct tisíc,“ nabízí příklad Kejduš. To motivuje investory k nákupu nemovitostí v novostavbách. Jak vyplývá z analýzy společnosti Trikaya, vyplatí se jim zejména nákup malých bytů, které v přepočtu na metr pronajmou za nejvíce peněz.

„V případě, že si investor koupí novou garsonku za tři miliony a pronajme ji v průměru za 11 tisíc na měsíc, roční výnos dosahuje 4,35 procenta,“ říká František Šudřich, obchodní ředitel společnosti Trikaya. Zhodnocení takové investice je podle něj navíc dvojí. „Kromě výnosů z nájmu totiž stoupají i ceny samotných nemovitostí, které úspěšně vzdorují inflaci a ze střednědobého hlediska netratí na hodnotě,“ vysvětluje.

Brno je na nový trend připraveno

Také město Brno zvýšení zájmu o nájemní bydlení potvrzuje a do budoucna počítá s tím, že bude stále vyhledávanější variantou. „Nájemní bydlení je v České republice využíváno výrazně méně než v ostatních evropských zemích,“ uvádí Radka Loukotová z Magistrátu města Brna. „Zatímco u nás je podíl domácností užívajících nájemní byty zhruba na dvaceti procentech, v Německu či Rakousku se pomalu blíží k padesáti procentům,“ dodává.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Ka Karel

    … průměrná výplata Čechů se ale zvýšila jen zhruba o čtyři tisíce korun. Aha autor je asi odbornik. Se nesmi divat na svoji vyplatu kdyz pise o Cesich

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB