Bude se věž pro nová bojová vozidla pěchoty vyrábět v Česku?

Pokud by tendr na nová bojová vozidla pěchoty Armády české republiky (AČR) vyhrálo „bévépéčko“ Ascod firmy General Dynamics European Land Systems (GDELS), věž by pro něj byla vyráběna v Česku. Vyplývá to z memoranda uzavřeného minulý týden na výstavě IDET 2019 mezi společností ELBIT Systems, která vyvinula špičkovou osádkovou i bezosádkovou věž určenou i pro vozidlo ASCOD, a českou společností Excalibur Army, která by věž ve svém šternberském podniku vyráběla.
GDELS na letošní výstavě IDET prezentovala ASCOD v konfiguraci pro tři členy posádky a osmičlenný výsadek v kombinaci s bezosádkovou věží ELBIT UT30 Mk2. Vedle vozidla byla vystavena věž od Elbitu v osádkové variantě MT30 Mk2. Foto: Excalibur Army

Podpis memoranda mezi izraelskou ELBIT Systems a českou Excalibur Army navazuje na dříve uzavřené partnerství mezi ELBIT Systems a výrobcem pásových i kolových vozidel GDELS, který se účastní tendru Ministerstva obrany ČR na nová bojová vozidla pěchoty se svým obrněncem ASCOD.

Výroba posádkové věže od ELBIT Systems by v případě vítězství BVP ASCOD probíhala ve šternberském podniku společnosti Excalibur Army. Český obranný průmysl by tak získal další významnou schopnost a v případě krize by se snížila závislost armády na zahraničních dodavatelích.

PSALI JSME:
Česká velkorážová munice jde na odbyt, tržby v miliardách

Obě věže z 95 procent sdílejí konstrukci a identické subsystémy a mají stejné schopnosti. Věž je stabilizována v obou osách a umožňuje přesnou střelbu i za pohybu, všechny systémy včetně nabíjení jsou pod balistickou ochranou až do úrovně STANAG 6. V případě potřeby může být věž ovládána i manuálně. V současné době připravuje GDELS vozidlo ASCOD dle požadavků AČR s posádkovou věžovou variantou.

Věž nesoucí primární i sekundární zbraň tvoří spolu s pohonným ústrojím základní subsystém bojového vozidla pěchoty a také více než třetinu jeho celkové ceny. ASCOD je zatím jediným uchazečem v tenderu, u kterého je potvrzeno, že by se věž mohla vyrábět v Česku.

PSALI JSME:
Český export zbraní letos nejspíš překročí rekordních 20 miliard korun

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Stavebnictví naráží na nedostatek kapacit

Stavební produkce se v září po srpnovém propadu vrátila k meziročnímu růstu. Navzdory poměrně vysoké srovnávací základně září loňského roku. Loni v září základnu navyšoval loňský celkový boom stavebnictví. Ten …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Obyvatel sídliště vyhodí ročně 33 kilogramy potravin

Analýza
Češi každoročně vyhodí do popelnic výrazně více potravin, než jsou si ochotni připustit. Dokládá to mimo jiné i aktuální výzkum Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Zjistil, že v koších skončí až 33 kilogramy potravinového odpadu.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru