Budou hypotéky i nadále zlevňovat? Odborníci se neshodnou

Jak se bude vyvíjet hypoteční trh v druhé polovině roku? Budou hypotéky i nadále zlevňovat? Nebo v případě druhé vlny koronaviru budou banky mnohem přísněji posuzovat udržitelnost příjmů žadatelů o hypotéku? Redakce FEAI.cz tento týden oslovila několik předních tuzemských ekonomů, dnes vám přinášíme jejich odpovědi.
Budou hypotéky i nadále zlevňovat? Odborníci se neshodnou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle všeho koronavirus ovlivní tuzemský hypoteční trh i ve druhé polovině roku. V případě pozitivního vývoje koronavirové situace získají banky prostor pro další snižování úrokových sazeb a pokusí se dohnat plány prodejů hypoték. Pokud ovšem Česko zasáhne druhá vlna koronaviru, pokles sazeb se zastaví a banky budou mnohem přísněji posuzovat udržitelnost příjmů žadatelů o hypotéku.

„I když Česká národní banka uvolnila parametry DTI a DSTI, u většiny bank stále platí původní přísná příjmová pravidla. Banky tedy nyní hodnotí příjmy žadatele o hypotéku přísněji, než doporučuje centrální banka,“ říká Veronika Hegrová z on-line sjednávače hypoték hyponamiru.cz.

„Banky i přes doporučení ČNB uplatňují více obezřetný přístup v poskytování úvěrů a více a bedlivěji prověřují bonitu žadatelů o hypoteční úvěr. LTV také poskytují většinou do 80 % a ne výše, i když mohou,“ potvrdil naší redakci Martin Novák, hlavní analytik společnosti Broker Consulting.

PSALI JSME:
Úrokové sazby hypoték padají ke dnu

„Pro druhé pololetí předpokládáme, že i hypoteční trh zaznamená všechny negativní dopady, které jsou důsledkem šíření koronaviru. Ty se projeví především sníženou spotřebitelskou důvěrou, klienti obecně budou přistupovat k investicím do bydlení opatrněji a na trhu se již plně projeví důsledky ztráty příjmů v krizí nejvíce zasažených oborech,“ uvedl na naše dotazy hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

O tom, jak se bude vyvíjet trh s hypotečními úvěry, rozhodne jednoznačně situace v září a říjnu. „V tomto období se spojí hned několik faktorů. Skončí úvěrové moratorium na odložení splátek a také se více začnou projevovat dopady ekonomických omezení,“ říká analytik Martin Novák. Podle něj banky obecně čekají na konec moratoria a hlavně na to, jak a jestli se klienti opětovně takzvaně rozplatí.

Druhým faktorem je podle Nováka očekávaný nárůst nezaměstnanosti a s ním související další zhoršování ekonomické situace. „Po konci prázdnin skončí sezonní práce, na pracovní trh se budou hlásit absolventi středních a vysokých škol a lidem, kteří dostali výpověď před prázdninami, doběhne výpovědní doba,“ vysvětluje.

PSALI JSME:
Velké propouštění může nastat už během prázdnin

S ohledem na předpokládaný propad hrubého domácího produktu (odhad ČNB je mínus osm procent – pozn. red.) Novák predikuje nárůstu nezaměstnanosti s tím, že už teď jsou nejvíce zasaženými oblasti gastronomie, cestovního ruchu a hotelnictví.

Veronika Hegrová k tomu dodává: „Při negativním vývoji koronavirové situace budou banky mnohem přísněji nahlížet na udržitelnost příjmů zájemců o hypotéky. Výši úrokových sazeb ovlivní i vývoj nezaměstnanosti. I když nyní počet nezaměstnaných nijak dramaticky neroste, na podzim bude pravděpodobně hůř. Banky se při nepříznivém vývoji na pracovním trhu vystavují většímu riziku a nelze tedy počítat s dalším poklesem úrokových sazeb hypoték.“

Úrokové sazby podle názoru Martina Nováka z Broker Consulting zůstanou i v dalších měsících příznivé na úrovni okolo průměrné dvouprocentní sazby u fixace na pět let. „Banky budou samozřejmě soutěžit i nadále o nové, ale i stávající, zákazníky zajímavou sazbou, ale nepředpokládám dramatické snižování či snahu některé z bank si jít za každou cenu na trh pro větší tržní podíl. Banky v této situaci musí více dbát na ziskovost a kvalitu úvěrového portfolia,“ připomíná.

PSALI JSME:
Rozpohybují mírné podmínky pro hypotéky konečně trh?

Optimismu ohledně pokračujícího poklesu úrokových sazeb vyjádřil tento týden v kontextu s červnovým Hypoindexem hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. Podle něj lze do budoucna očekávat další pokles sazeb: „Lidé by se mohli dočkat situace, kdy průměrná hypoteční sazba bude začínat jedničkou.“ Vzhledem k nastavení základní úrokové sazby v ekonomice lze, jak říká, v následujících měsících očekávat, že bude docházet k dalšímu snižování hypotečních sazeb.

Také podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy je pravděpodobné, že hypotéky budou zlevňovat i nadále. „Banky to samozřejmě naplno neřeknou, protože by tím podnítily potenciální klienty, aby s žádostí o hypotéku ještě vyčkali. Ale přesně to se nyní jeví jako nejrozumnější postup,“ tvrdí. „Kdo nemovitost opravdu nutně nepotřebuje hned teď, měl by s jejím pořízením vyčkat. A s hypotékou také. Za rok touto dobou budou jak nemovitosti, tak hypotéky citelně levnější, než dnes. Člověk tak ušetří třeba statisíce za samotnou nemovitost a třeba i tisíce na měsíční splátce hypotéky,“ argumentuje ekonom.

„Předpovídat jakýkoliv další vývoj na hypotečním trhu je jako věštění z křišťálové koule. Ale ať už bude další vývoj jakýkoliv, jedno je jisté. Hypoteční trh čeká pěkně horká druhá půlka roku,“ říká šéf Ekospolu Evžen Korec.

PSALI JSME:
Hypotéky prudce zlevňují

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Češi letos budou na vánočních dárcích šetřit

Pokud nepočítáme děti do patnácti let, Češi letos za vánoční dárky utratí celkem zhruba 55 miliard korun. To je o deset miliard korun méně než loni. Na vině je koronavirus. Některým lidem se kvůli stále hrozící …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru