Budou hypotéky i nadále zlevňovat? Odborníci se neshodnou

Jak se bude vyvíjet hypoteční trh v druhé polovině roku? Budou hypotéky i nadále zlevňovat? Nebo v případě druhé vlny koronaviru budou banky mnohem přísněji posuzovat udržitelnost příjmů žadatelů o hypotéku? Redakce FEAI.cz tento týden oslovila několik předních tuzemských ekonomů, dnes vám přinášíme jejich odpovědi.
Budou hypotéky i nadále zlevňovat? Odborníci se neshodnou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle všeho koronavirus ovlivní tuzemský hypoteční trh i ve druhé polovině roku. V případě pozitivního vývoje koronavirové situace získají banky prostor pro další snižování úrokových sazeb a pokusí se dohnat plány prodejů hypoték. Pokud ovšem Česko zasáhne druhá vlna koronaviru, pokles sazeb se zastaví a banky budou mnohem přísněji posuzovat udržitelnost příjmů žadatelů o hypotéku.

„I když Česká národní banka uvolnila parametry DTI a DSTI, u většiny bank stále platí původní přísná příjmová pravidla. Banky tedy nyní hodnotí příjmy žadatele o hypotéku přísněji, než doporučuje centrální banka,“ říká Veronika Hegrová z on-line sjednávače hypoték hyponamiru.cz.

„Banky i přes doporučení ČNB uplatňují více obezřetný přístup v poskytování úvěrů a více a bedlivěji prověřují bonitu žadatelů o hypoteční úvěr. LTV také poskytují většinou do 80 % a ne výše, i když mohou,“ potvrdil naší redakci Martin Novák, hlavní analytik společnosti Broker Consulting.

PSALI JSME:
Úrokové sazby hypoték padají ke dnu

„Pro druhé pololetí předpokládáme, že i hypoteční trh zaznamená všechny negativní dopady, které jsou důsledkem šíření koronaviru. Ty se projeví především sníženou spotřebitelskou důvěrou, klienti obecně budou přistupovat k investicím do bydlení opatrněji a na trhu se již plně projeví důsledky ztráty příjmů v krizí nejvíce zasažených oborech,“ uvedl na naše dotazy hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

O tom, jak se bude vyvíjet trh s hypotečními úvěry, rozhodne jednoznačně situace v září a říjnu. „V tomto období se spojí hned několik faktorů. Skončí úvěrové moratorium na odložení splátek a také se více začnou projevovat dopady ekonomických omezení,“ říká analytik Martin Novák. Podle něj banky obecně čekají na konec moratoria a hlavně na to, jak a jestli se klienti opětovně takzvaně rozplatí.

Druhým faktorem je podle Nováka očekávaný nárůst nezaměstnanosti a s ním související další zhoršování ekonomické situace. „Po konci prázdnin skončí sezonní práce, na pracovní trh se budou hlásit absolventi středních a vysokých škol a lidem, kteří dostali výpověď před prázdninami, doběhne výpovědní doba,“ vysvětluje.

PSALI JSME:
Velké propouštění může nastat už během prázdnin

S ohledem na předpokládaný propad hrubého domácího produktu (odhad ČNB je mínus osm procent – pozn. red.) Novák predikuje nárůstu nezaměstnanosti s tím, že už teď jsou nejvíce zasaženými oblasti gastronomie, cestovního ruchu a hotelnictví.

Veronika Hegrová k tomu dodává: „Při negativním vývoji koronavirové situace budou banky mnohem přísněji nahlížet na udržitelnost příjmů zájemců o hypotéky. Výši úrokových sazeb ovlivní i vývoj nezaměstnanosti. I když nyní počet nezaměstnaných nijak dramaticky neroste, na podzim bude pravděpodobně hůř. Banky se při nepříznivém vývoji na pracovním trhu vystavují většímu riziku a nelze tedy počítat s dalším poklesem úrokových sazeb hypoték.“

Úrokové sazby podle názoru Martina Nováka z Broker Consulting zůstanou i v dalších měsících příznivé na úrovni okolo průměrné dvouprocentní sazby u fixace na pět let. „Banky budou samozřejmě soutěžit i nadále o nové, ale i stávající, zákazníky zajímavou sazbou, ale nepředpokládám dramatické snižování či snahu některé z bank si jít za každou cenu na trh pro větší tržní podíl. Banky v této situaci musí více dbát na ziskovost a kvalitu úvěrového portfolia,“ připomíná.

PSALI JSME:
Rozpohybují mírné podmínky pro hypotéky konečně trh?

Optimismu ohledně pokračujícího poklesu úrokových sazeb vyjádřil tento týden v kontextu s červnovým Hypoindexem hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. Podle něj lze do budoucna očekávat další pokles sazeb: „Lidé by se mohli dočkat situace, kdy průměrná hypoteční sazba bude začínat jedničkou.“ Vzhledem k nastavení základní úrokové sazby v ekonomice lze, jak říká, v následujících měsících očekávat, že bude docházet k dalšímu snižování hypotečních sazeb.

Také podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy je pravděpodobné, že hypotéky budou zlevňovat i nadále. „Banky to samozřejmě naplno neřeknou, protože by tím podnítily potenciální klienty, aby s žádostí o hypotéku ještě vyčkali. Ale přesně to se nyní jeví jako nejrozumnější postup,“ tvrdí. „Kdo nemovitost opravdu nutně nepotřebuje hned teď, měl by s jejím pořízením vyčkat. A s hypotékou také. Za rok touto dobou budou jak nemovitosti, tak hypotéky citelně levnější, než dnes. Člověk tak ušetří třeba statisíce za samotnou nemovitost a třeba i tisíce na měsíční splátce hypotéky,“ argumentuje ekonom.

„Předpovídat jakýkoliv další vývoj na hypotečním trhu je jako věštění z křišťálové koule. Ale ať už bude další vývoj jakýkoliv, jedno je jisté. Hypoteční trh čeká pěkně horká druhá půlka roku,“ říká šéf Ekospolu Evžen Korec.

PSALI JSME:
Hypotéky prudce zlevňují

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na devizových trzích panoval na úvod týdne klid

Dolar v pondělí držel své páteční zisky, kurzový vývoj byl spíše poklidný, když kurz eura k dolaru stagnoval těsně nad hladinou 1,07 USD/EUR. Euru příliš neprospěly dubnové sentiment indikátory z dílny Evropské komise.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Mají solární panely a tepelná čerpadla smysl? Analýza dává důkaz

Analýza
Domácnosti, které si pořizují fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo, v drtivé většině případů opravdu uspoří a dočkají se výrazného snížení spotřeby. Vyplynulo to z analýzy, kterou na vzorku téměř 2,5 tisíce zákazníků zpracovala společnost ČEZ Prodej. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) mají výsledky k dispozici.