Budou letos Češi díky silné koruně více cestovat do zahraničí?

Názor
Silná koruna sama o sobě nebude mít takový vliv, aby Čechy v jakkoli plošnějším rozsahu přiměla cestovat do zahraničí. Lidé při svém rozhodnutí, zda vycestovat, zvažují i další faktory, jako je například jejich stávající i vyhlížená finanční situace, nyní zejména s ohledem na rapidní obecnou inflaci a energetickou drahotu.
Je možné, že díky silnější koruně budou nižší také samotné ceny zájezdů a letenek. To ale souvisí také s cenovou politikou cestovních kanceláří nebo prodejců letenek. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Také berou v potaz to, před jakou dobou turisticky cestovali do zahraničí naposledy. Nebo jaké jsou jejich další zásadnější výdaje, třeba na vzdělání dětí nebo investice do nemovitosti, včetně splátek nyní notně prodražených hypoték.

Ceny zájezdů se odvíjejí také do jiných cen a faktorů, než je kurs koruny k euru. Ale doporučit nyní lze směnu korun do eur. Jak pro účely dovolené, tak třeba za účelem založení vlastního eurového účtu. Je třeba to vidět tak, že eura jsou nyní v jakási „slevě“ a že v nadcházejících měsících koruna proti euru spíše oslabí, takže „sleva“ pomine nebo již nebude tak výrazná.

Směna z korun do eur je nyní výhodná jak pro ty, kdo ještě využívají v zahraničí při dovolené hotovost, tak pro ty, kteří již přešli plně na bezhotovostní platbu.

PSALI JSME:
Koruna prolamuje hranici 23,90 za euro. Nastala vhodná doba na nákup deviz

Kdo například využívá aplikace typu Revolutu a ví, že v nadcházejících měsících vycestuje do eurové ciziny, může si v aplikaci směnit koruny za eura už teď, tedy za velmi pravděpodobně výhodnější kurs, než jaký bude platit pro směnu v rámci dané aplikace letos na jaře nebo v létě, kdy teprve nyní směněná eura v zahraničí utratí.

Silná koruna celkově zlevňuje pobyt v zahraničí. Nyní jde tedy zejména o korunu silnou vůči euru, proti němuž se včera ocitla na své nejsilnější úrovni od listopadu 2008. V eurové cizině – nebo obecně všude tam, kde přijímají euro – tak budou mít Češi levnější pobyty na vlastní pěst, třeba skrze AirBnb, dále třeba návštěvy restaurací a hospod, taxi či platformy, jako je Uber, nákupy potravin, pohonné hmoty, půjčení auta, různé služby, výlety, suvenýry a další.

Je možné, že díky silnější koruně budou nižší také samotné ceny zájezdů a letenek. To ale souvisí také s cenovou politikou cestovních kanceláří nebo prodejců letenek, kteří musí do výsledné ceny zahrnovat celou škálu faktorů, například cenu lidské práce nebo paliv.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Návrat First Minute. Češi opět nakupují dovolenou s předstihem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?