Návrat First Minute. Češi opět nakupují dovolenou s předstihem

Nemálo českých rodin si po vynucené koronavirové pauze opět začíná pořizovat hlavní letní dovolenou s výrazným předstihem. Vyplývá to z průzkumu agentury MNS pro ERV Evropskou pojišťovnu, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici. ERV Evropská pojišťovna spolupracuje s většinou velkých cestovních kanceláří.
Češi už si zase vybírají letní zájezdy s velkým předstihem v rámci First Minute. Ilustrační foto: Pixabay.com

Průzkum ukázal, že si letní dovolenou chce do konce dubna pořídit přibližně pětina Čechů. A třináct procent chce dokonce nákup stihnout v rámci First Minute nabídek ještě do konce února. Podle autorů průzkumu se potvrzuje jednoznačný trend včasného pořízení letního zájezdu.

Před vypuknutím pandemie covidu-19 se přitom v rámci First Minute nabídek prodala až polovina všech letních pobytů – především u moře. Z průzkumu dále vyplynulo, že přibližně třetina tuzemských domácností hodlá vyčkávat až na nabídky zájezdů Last Minute, tedy na poslední chvíli. A bezmála čtyřicet procent Čechů si dovolenou zatím vůbec neplánuje.

Pojištění i pro rozvod

Vzhledem k tomu, že v rámci First Minute lidé nakupují zájezdy i více než půl roku dopředu, roste riziko, že nakonec nebudou moci na dovolenou odcestovat. Podle údajů ERV Evropské pojišťovny si ale cestovatelé k First Minute zájezdům sjednávají ve více než třech čtvrtinách případů pojištění storna.

Nejčastěji to dělají rodiny s dětmi. Často se totiž stává, že dítě onemocní a rodina tak na dovolenou nemůže odjet. Pojištění storna lze uplatnit na různé nahodilé události – nejen na onemocnění nebo úraz. Jde to i na komplikace v důsledku těhotenství, nezaviněnou ztrátu zaměstnání nebo rozsáhlého poškození bydliště či konání opravné zkoušky ve škole.

Vztahuje se ale i na takové situace, kdy klient nemůže na dovolenou odjet kvůli rozvodovému řízení, které bylo zahájeno po uzavření pojistné smlouvy, a jehož účastníci měli na zájezd vyrazit spolu.

„Samozřejmostí je zrušení cesty z důvodu onemocnění covid-19. To se vztahuje na samotné onemocnění, případnou hospitalizaci, ale i osobní preventivní karanténu kvůli kontaktu s nakaženým covid-19,“ řekl Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Zájem o exotiku

Podle společnosti Student Agency, významného prodejce letenek na českém a slovenském trhu, je už nyní patrné, že Češi vedle tradičních evropských letovisek se letos opět chystají poznávat rovněž vzdálenou exotiku. K preferovaným zemím a městům patří Thajsko, Vietnam, New York, Austrálie, Dubaj nebo Japonsko.

„Ačkoli ceny letenek u kratších evropských letů vzrostly průměrně o třináct procent a u dálkových destinací o jednadvacet procent, vidíme velký zájem lidí o cestování. Prodej letenek vzrostl za posledního půl roku o čtyřicet procent,“ uvedla Martina Hrnčířová, ředitelka prodeje Student Agency Travel v tiskové zprávě, kterou redakce FAEI.cz obdržela.

V oblibě jsou podle Hrnčířové zejména vzdálenější země. „Aktuálně to je Austrálie, kam je možné zakoupit zpáteční letenku za 26 300 korun, nebo Japonsko, které se od října po dvou letech otevřelo turistům. Cena zpáteční letenky z Prahy do Tokia začíná na 17 500 korunách,“ konstatovala Hrnčířová.

Zájem mají čeští cestovatelé rovněž o Vietnam, Thajsko, Dubaj, ale třeba také o New York. „Co se týká letní sezony, počítáme s tím, že se budou prodávat klasické letní dovolenkové destinace a místa, která lidem v seznamu navštívených míst nesmí chybět. Jde zejména o Barcelonu, Řím, Paříž, Athény, Mallorcu, Malagu, Madeiru, Tenerife, Lisabon, Korfu či Heraklion,“ dodala Martina Hrnčířová.

Na dovolenou Češi nejčastěji míří do Egypta, skokanem roku jsou Tunisko a Kapverdy

Z údajů serveru Dovolena.cz, který patří do skupiny Student Agency, vyplývá, že Egypt, který je každoroční stálicí v nabídce, loni dokonce překonal tradiční turistickou jedničku – Chorvatsko. „V letošním roce očekáváme znovu velký zájem o destinace jako Egypt, Řecko, Španělsko a Turecko,“ řekl Petr Čipera, produktový manažer Dovolená.cz.

Chorvatsko bude podle jeho názoru znovu bojovat o první příčky, a to díky velkému zájmu o dovolenou vlakem. „Fenoménem posledních měsíců je dovolená v Ománu. Očekáváme, že to tak zůstane i letos. Vrátí se obliba Thajska a posilovat budou také blízké exotické destinace jako Spojené arabské emiráty a Kapverdy,“ doplnil Čipera.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB