Budoucnost povolování staveb je růžová. Dnešní realita ale stále tristní

Názor
Získat stavební povolení do roka. Tak růžová by měla být budoucnost povolování staveb. Alespoň podle velmi ambiciózního plánu rekodifikace stavebního práva, kterou připravuje ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Už aby zde ta budoucnost byla! Dnešní realita je totiž nesrovnatelně horší. Povolit běžný bytový dům trvá déle než deset let. A projevuje se to na zahájených bytech, jejichž počty se již tři roky po sobě pohybují na zcela nedostatečné úrovni.
Za první dva měsíce letošního roku povolily úřady výstavbu 495 nových bytů v Praze. Foto: FAEI.cz

A nic se na tom nezměnilo ani v únoru. Podle zveřejněných výsledků stavebnictví a bytové výstavby v Praze za první dva měsíce letošního roku úřady povolily jen 495 nových bytů. Tímto tempem bychom se na konci roku dostali k necelým třem tisícům. Potřeba je přitom povolovat ročně zhruba deset tisíc bytů. Nejen proto, že se do města stěhuje ročně asi 14 tisíc nových obyvatel, ale bytový fond také velmi zastarává a je nutná jeho obnova.

Nutné je také doplnit deficit bytů, který narůstá již řadu let. Dnes se pohybuje na úrovni 20 tisíc bytů, a pokud se nic nezmění, v roce 2030 by mohlo chybět 100 tisíc bytů, tedy bydlení pro 200 tisíc lidí. A to by pro Prahu byl skutečně velký problém!

Věřme tedy, že nenastane zvrat a situace s nekonečným povolováním bytů se opravdu změní. První vlaštovky se již objevují. Rok je v platnosti společné územní a stavební řízení a první výsledky se již projevují. Dalším plánem MMR je chystaná novela, která má zavést tzv. fikci souhlasu. Zjednodušení se snad dočká i neskutečně složitá dokumentace, kterou stavebníci připravují pro územní a stavební řízení. A ten hlavní posun snad přinese v budoucnu již zmíněná rekodifikace stavební legislativy.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Konference o bydlení: V Česku už nejde normálně postavit ani kůlnu

  1. Bude-li povolování jednoduché tak developeři postavi co nejvyšší domy kdekoliv. Budeme bydlet s vyhledem na sousedy ( pár metrů od našich oken), ráno neprojedeme do práce, hasiči zaniknou, protože do nové zástavby se nedostanou přes zaparkovaná auta… Hladovost developerů je neukojitelná.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Stát chce utrácet, ale jen nařizuje, kdo mu má co dát

Rozhovor
Živnostníci se stali oblíbeným terčem výpadů politiků, jejichž voliči jsou spíše zaměstnanci. Prý se mimo jiné „vezou“ na vlně výhod důchodového systému, do něhož ale přispívají jen minimálně. „Stát utrácet chce, ale vydělávat se mu nedaří jinak, než nařizováním toho, kdo mu má co dát,“ říká v rozhovoru pro portál FAEI.cz advokát Zdeněk Tomíček, místopředseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR …
Rolovat nahoru