Bulvár vydělává na soukromí celebrit, ale soudí se s ním málokdo

Bulvár na váš úkor a čistě za účelem navýšení svého zisku poruší zákon, často s devastujícím dopadem na váš život, a jste to vy, koho čeká složité rozhodování, zda máte psychickou kapacitu, čas a hlavně finanční zázemí se domáhat spravedlnosti.
Někdy se poškození domohou spravedlnosti až u Nejvyššího soudu ČR, případě až u Ústavního soudu, říká advokátka Alena Andruško. Foto: Archív

Tak shrnuje zkušenosti ze své advokátní praxe JUDr. Alena Andruško, Ph.D., která nedávno pomohla vysoudit od vydavatelství Empresa Media odškodnění ve výši 900 000 korun rodině herce Karla Rodena: „Dělali jsme v kanceláři průzkum, jaké částky soudy v průměru na zadostiučinění za porušení osobnostních práv za posledních pár let přiznávaly, a dospěli jsme k závěru, že se pohybují v řádech statisíců, nejčastěji kolem 200 000 korun.“

„Pravdou je, že v několika případech se výše zadostiučinění přiblížila k milionu korun, včetně mých klientů, ale zatím je to výjimkou. Dosáhl na něj, pokud vím, pan Töpfer, nebo například pan Vašut“ dodává advokátka.

„S ohledem na absenci ekonomicky zdůvodnitelného, racionálního a zpětně přezkoumatelného postupu posuzují soudy tyto záležitosti v kontextu minulých judikátů a obecných zásad slušnosti,“ potvrzuje Pavel Tůma, partner české poradenské společnosti APOGEO.

PSALI JSME:
Prsa, zadek i spermie. Pojišťovací bizarnosti celebrit

Společně s Petrem Novákem ze znaleckého ústavu APOGEO Esteem poslední dva roky intenzivně pracovali na metodice, která by současný stav pomohla změnit. „Pro lepší představu, jak by mohla tato metodika v praxi fungovat, jsme zpracovali případovou studii vycházející z reálného sporu spisovatele Michala Viewegha s bulvárním deníkem,“ popisuje Tůma.

Autor, který byl v tisku neprávem obviněn z milostného románku se studentkou, požadoval jako náhradu újmy 5 milionů korun. Městský soud v Praze mu ale přiřkl jen 50 tisíc, odvolací Vrchní soud částku sice zvýšil, stále však činila pouze 200 tisíc Kč. Ústavní soud pak označil i tuto sumu za nepřiměřeně nízkou. Podle metodiky APOGEO Esteem se výše částky, která by odpovídala intenzitě zásahu do spisovatelových práv, pohybuje mezi 2 974 000 – 3 966 000 Kč.

„Pro kvantifikaci vzniklé nemajetkové újmy jsme použili metodiku založenou na ekonomicky zdůvodnitelné a racionální paralele lidské osobnosti s duševním vlastnictvím, a to na bázi analogie s licenčním poplatkem využívající čistě tržních dat s možností zpětné přezkoumatelnosti,“ vysvětluje Novák.

PSALI JSME:
U soudních sporů s bulvárem by se mohla uplatnit nová metodika oceňování újmy

Ekonomickou sílu vydavatelství bulváru ale zatím české soudy v praxi většinou ignorují. „Namísto toho, aby při stanovení výše zadostiučinění zohlednily majetkové poměry jednotlivých vydavatelství k naplnění preventivně sankční funkce zadostiučinění, zdá se, že je více zajímají spíše majetkové poměry poškozeného – hlavně, aby na tom moc nevydělal,“ konstatuje Andruško.

Náklady řízení jsou přitom vysoké, většinu z nich je navíc třeba uhradit hned na počátku. Nejde jen o právní zastoupení, ale také o soudní poplatek, který se odvíjí od výše požadované částky zadostiučinění a v těchto případech činí zpravidla 5 % z požadované částky. Délka soudního řízení se pak pohybuje zhruba mezi jedním a půl rokem až třemi lety.

„Někdy se poškození domohou spravedlnosti až u Nejvyššího soudu ČR, případě až u Ústavního soudu – tedy ještě o několik let psychického vypětí a několik proinvestovaných desítek tisíc později,“ připomíná advokátka. V konečném důsledku se proto podle ní pro soudní obranu rozhodne velmi, velmi málo poškozených. „Spravedlnost, zdá se, v této oblasti zatím není pro každého,“ uzavírá.

PSALI JSME:
Právo je zaneřáděno balastem a důležitá pravidla přestávají být vidět, říká právník Karel Havlíček

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Před dluhy do svěřenského fondu neutečete

Svěřenské fondy, které jsou v tuzemsku známy zejména ve spojitosti s „uklizeným“ majetkem premiéra Andreje Babiše a kauzami ohledně evropských dotací, staví český zákon do výjimečného postavení.

Plná moc není jen cár papíru

Nechcete, nebo se nemůžete nějakého jednání zúčastnit osobně? Stačí pověřit svého zástupce a nemusí to být pouze advokát, protože vybrat si můžete prakticky kohokoli. Vybavíte jej plnou mocí, která často nemusí být …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Většina Čechů by chtěla na střechu solární panely

Průzkum
Úspora peněz a energetická soběstačnost. To jsou hlavní důvody toho, proč více než polovina Čechů zvažuje pořízení malých fotovoltaických elektráren na střechu svých domů. Přesto má solární panely jen pět procent populace. Překážkou je vstupní investice, administrativní náročnost, ale třeba také nedostatek informací.
Rolovat nahoru