
Pro mnohé mladé lidi jsou už dnes ceny nových bytů a domů nedostupné a těžko mohou počítat s tím, že by v následujících letech zlevnily. Navíc postupně zdražuje i nájemné bydlení, takže nemusí být daleko doba, kdy si nebudou moct dovolit ani pronájem.
Podle nejnovějších údajů žebříčku Deloitte Real Index, který mají Finanční a ekonomické informace (faei.cz) k dispozici, poprvé v historii průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu překročila hranici 100 tisíc korun – konkrétně jde o 101,7 tisíce korun.
Samozřejmě, jde o průměrnou cenu. Cenu táhne vzhůru především Praha, kde je metr za 132 tisíc korun. Naopak nejnižší ceny jsou v Karlovarském (44,3 tisíce) a Moravskoslezském kraji (47,7 tisíce). Platí ale, že ve všech krajích s výjimkou Karlovarského (-4,4 %) a Jihomoravského (-0,1 %) se zdražuje – v Plzeňském a Pardubickém kraji dokonce o téměř 13 procent.
Současně platí, že po roce, kdy ceny bytů v Česku stagnovaly, nebo se dokonce mírně snižovaly, se už třetí kvartál v řadě opět zdražuje. Je to také kvůli poklesu hypotečních sazeb, což vede ke zvyšující se poptávce po vlastním bydlení.
Pro mladé lidi to je ale špatná zpráva. Pro mnohé z nich je už nyní vlastní bydlení absolutně nedostupné, protože si nemohou dovolit každý měsíc platit desítky tisíc korun za hypotéku. A dalším, kteří třeba mají lepší ekonomické zázemí, se vidina vysněného domu, či bytu začíná vzdalovat. Platí, že kdo si nevezme hypotéku dnes, bude zítra platit více.
Situaci na nemovitostním trhu výrazně ovlivňuje to, že se stále staví méně nových bytů, než by bylo třeba. Podle odborníků z oboru je to každý rok zhruba o tisícovku bytů méně. A zatím to rozhodně nevypadá na to, že by se měl trend otočit a nových bytů měl být nadbytek. Podle zákonitostí trhu tam, kde je malá nabídka a vysoká poptávka, jdou obvykle ceny nahoru.

Tento stav má ale právě dopad i na trh s nájemním bydlením. Lidé, kteří si nemohou dovolit hypotéku na nový drahý byt, míří právě do pronájmů. A to opět vede ke zdražování, protože zejména ve velkých městech je poptávka hodně vysoká. Například v Praze podle údajů Bezrealitky.cz se na jeden inzerát hlásí až 70 zájemců.
Tato situace pochopitelně nahrává majitelům pronajímaných domů, kteří si vedle ceny mohou diktovat i další požadavky včetně několika nájmů předem coby kauce. Pokud má dát zájemce dopředu třeba tři nájmy včetně dalších poplatků, může se výsledná cena vyšplhat na více než 100 tisíc korun.
Jak vyplývá z analýzy společnosti Generali Investments, jejíž výsledky mají faei.cz k dispozici, zdražování nájemného bydlení způsobilo například v Praze to, že si za stejnou částku, co před pěti lety, mohou letos zájemci pronajmout byt, který je o 16 metrů čtverečních menší.
Podle analýzy společnosti Valuo bylo průměrné nájemné letos v září o téměř pět procent vyšší než před rokem. Opět samozřejmě platí, že existují značné regionální rozdíly, takže zatímco v Praze mohl pronájem vyskočit o několik tisíc korun za obvyklý byt, někde to byly třeba jen stokoruny.
Mnohým lidem tak nezbývá než to, že snižují své původní nároky. Třeba si pronajmou místo třípokojového bytu jen dvoupokojový. Anebo zamíří do jiné čtvrti, případně i jiného města. O této skupině se ale dá pořád mluvit jako o té šťastnější, pořád mají na to, aby si mohli pořídit aspoň pronájem, byť nemusí být úplně podle jejich představ.
Jenže i tato skupina se v blízké budoucnosti bude nejspíš zmenšovat. Pronájmy domů a bytů totiž stále rostou, takže pro mnohé mladé lidi, kteří právě ukončili školu a chtějí se postavit na vlastní nohy, může být nedostupné i bydlení v „cizím“. Výhrou v loterii se pak může stát byt, který jim pronajme jejich známý nebo vzdálený příbuzný – samozřejmě výrazně pod cenou.