
Ve vlastním podle průzkumů bydlí 48,1 % Pražanů, v nájmu 37,3 % a necelých osm procent bydlí v družstevním bytě (7,6 %). V publikovaných výsledcích šetření chyběla 7,1 % respondentů, kteří, jak na dotaz redakce FAEI.cz upřesnila mluvčí Central Group Marcela Fialková, v průzkumu uvedli, že nebydlí samostatně, ale u člena rodiny.
„Vlastní bydlení preferují lidé napříč všemi věkovými kategoriemi. Není tedy pravda, co tvrdí někteří noví politici, že lidé – a to hlavně ti mladí – nechtějí být vázáni hypotékou a dávají přednost nájmům,“ komentovala nejen výsledky šetření Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group. Na otázku redakce, koho Tomášková myslela „novými politiky“, mluvčí s úsměvem odvětila, že „nových politiků je po volbách celá řada“.
Pokud výsledky šetření konfrontujeme se údaji pražského magistrátu (stav k dubnu 2018) a Českého statistického úřadu (stav k prosinci 2018), pak zjistíme další i zajímavé údaje.
Podle poslední loňské aktualizace ČSÚ žilo v Praze 1 304 773 lidí. Hlavní město na svém území eviduje zhruba 700 tisíc bytových jednotek, z toho je v soukromém vlastnictví 94 procent (658 tisíc bytů). Další čtyři procenta (35 tisíc bytů), jsou svěřena městským částem a jedno procento (7 tisíc bytů) spravuje hlavní město. Nově dokončených bytů bylo vloni v Praze za první tři čtvrtletí něco přes 4000…
Pokud bychom výsledky šetření aplikovali na statistická data ČSÚ, pak by ve vlastním bydlelo v Praze 675,5 tisíc lidí, 529 tisíc je v nájmu a cca 107 tisíc v družstevním bytě. Ti Pražané, jsou ve vlastním (včetně družstev, společenství vlastníků apod.) disponují přibližně 410 000 byty.
Fakt, že hlavní město pronajímá celkem 42 tisíce bytů, znamená, že přibližně čtvrt milionu pražských bytů pronajímají soukromí majitelé. Z toho většina dlouhodobě: Na největších inzertních serverech (sreality.cz a bezrealitky cz) se aktuálně nabízí k dlouhodobému pronájmu kolem pěti tisíc bytů (a rodinných domů), dalších více deset tisíc bytů se pronajímá pomocí platforem tzv. sdíleného ubytování jako je Airbnb a další.
Do hry ovšem vstupuje i další faktor, jak jsme nedávno upozornili – v Praze je celá řada bytů prázdných. Podle posledního sčítání obyvatelstva z roku 2011 bytový fond celé České republiky zahrnoval 4 756 572 domů a bytů, neobydlených bytů bylo 652 tisíc.
Přesná statistika k aktuálnímu datu neexistuje, můžeme jen odhadovat, že v případě Prahy by mohlo jít až o desetitisíce prázdných bytů. Média vloni kritizovala pražskou radnici za to, že ve městě jsou téměř dva tisíce neobydlených bytů ve vlastnictví magistrátu či městských částí. Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje zase na základě databáze serveru prázdnédomy.cz odhadl, že pokud by byly všechny prázdné objekty přeměněny na byty, mohlo by v nich vzniknout přibližně 6500 bytů, ve kterých by mohlo bydlet okolo 13 tisíc obyvatel.