Kryje Airbnb daňové úniky?

Pronajímatelé nemovitostí napojení na platformu Airbnb se, jak se zdá, do placení daní nehrnou. Centrála se zase nepřetrhne, aby vyšla vstříc správcům daně v zemích, kde služba funguje. A navíc zřejmě daňovým únikům aktivně napomáhala.
Možnost využívat kartu z Gilbraltaru mají čeští hostitelé přes Airbnb mají nejméně od roku 2016. Foto: Archív

Podle francouzských médií americký internetový zprostředkovatel ubytování Airbnb nabízel ubytovatelům možnost nechat si zasílat platby na předplacenou debetní kartu vydanou na Gibraltaru, v jednom z daňových rájů přímo v Evropě. „Umožňuje jim tak vyhnout se placení daní,“ napsal deník Le Figaro. Centrála Airbnb to listu potvrdila, ohradila se však, že jde o praxi běžnou v „mnoha světových firmách“.

Bezprostředním výsledkem ale bylo, že americká platforma stáhla gibraltarskou debetní kartu z možností, kam si mohli francouzští pronajímatelé nemovitostí a bytů nechat posílat peníze.

Ve Francii tuto možnost údajně využívalo asi deset procent ubytovatelů. Peníze, které jim Airbnb takto poukázal, si mohli v hotovosti vybrat v jakémkoli bankomatu, nebo prostřednictvím karty zaplatit v obchodech nebo utratit na nákupním portálu Amazon. Pro francouzské daňové úřady tyto peníze neexistovaly a nemohly je tedy zdanit.

Na dotaz redakce portálu Finanční a ekonomické informace, zda tuto možnost využívají i pronajímatelé v České republice, platforma Airbnb neodpověděla. Dylan Smith, který má na starosti globální public relations, nás pouze odkázal na český PR tým. Ten už ale několik týdnů zarytě mlčí. Zřejmě k tomu existuje důvod.

Ano, kartu mají i Češi

Z diskusí na poradenském fóru Airbnb je ale jasné, že i čeští hostitelé přes Airbnb tuto možnost mají nejméně od roku 2016. Například Tomáš (Thomas) z Prahy se už před dvěma lety dotazoval, zda někdo ví o tuzemském bankomatu, který by vydával i dolary. Trápily jej totiž poplatky za měnovou konverzi: „Moje ceny na Airbnb jsou v eurech, ale na konci chci všechno v českých korunách.“

Tomáš se současně s ostatními podělil o své zkušenosti. Nejvýhodnější, pokud jde o poplatky, je podle něj nechat si poslat peníze od Airbnb na tuzemský bankovní účet.

To přijde na základě oficiálního denního kurzu České národní banky na 0,05 % z přesouvané částky.

Poplatkovou a konverzní ztrátu při využití služby PayPal Tomáš vyčíslil na 2,62 procenta.

Když použil kartu Airbnb z Gibraltaru v bankomatu České spořitelny, dosáhl poplatek za směnu z amerických dolarů na koruny 3,86 % a dalších 3,15 USD zaplatil jako poplatek americkému provozovateli Payoneer za výběr mimo území Spojených států.

Finanční správa má víc možností

„Za situace, kdy Airbnb nespolupracuje s Finanční správou ČR, může změna platební metody (zahraniční bankovní účet, předplacené karty, virtuální měny…) znesnadnit možnosti finanční správy odhalit pronajímatele nemovitosti a určit rozsah jeho zdanitelných příjmů. Na druhou stranu je nutno si uvědomit, že finanční správa má i jiné možnosti, než oslovit banky s žádostí o poskytnutí informací,“ komentuje pro FAEI.cz Jiří Žežulka, bývalý šéf Finanční správy ČR, nyní manažer poradenské společnosti Apogeo.

Těmto možnostem se v příspěvku pro web securitymagazin.cz nedávno věnoval další exšéf: Jiří Ráž vedl tým analytiků policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), nyní je jednatelem společnosti Supreme Analytics.

Z jeho rozboru vyplývá, že neplatiči daní z pronájmů by neměli jásat, ani když jejich sbírku platebních karet zdobí ta z Gibraltaru.

„Vysoká škola podnikání a práva v loňském roce vypracovala pro Úřad vlády ČR analýzu k využívání služby Airbnb pomocí dat, které získala z placené služby AirDNA, která se ‚živí‘ přeprodejem dat z Airbnb,“ připomíná Jiří Ráž.

Ne, to není fotomontáž. Jde o reálný výhled z okna jednoho pražského bytu pronajímaného přes Airbnb. Reprofoto: Airbnb

 

Služba čelí kritice

„Získat data z Airbnb lze však i zdarma. Služba totiž čelí značné kritice z důvodů dramatického nárůstu cen nemovitostí v některých lokalitách při současném vysídlování center turisticky relevantních lokalit. V reakci na to některé technologicky zdatné skupiny (možná financované hotelovými řetězci) začaly shromažďovat a zveřejňovat data z Airbnb, aby upozornily na extrémní počet pronajímaných objektů a rozsah problémů, které služba vyvolává,“ pokračuje Ráž.

Podle něj například webová služba Inside Airbnb také grabuje (získává stahováváním – pozn. red.) data ze stránek Airbnb, čistí je a upravuje pro další analytické zpracování včetně vizualizace.

Neplatiči jásali předčasně

Česká finanční správa už před časem rozjela zátah proti tuzemským Airbnb ubytovatelům. Těm, kteří z příjmů z krátkodobých pronájmů řádně neplatili daně, rozeslala výzvy k doplacení a v některých případech provádí u hostitelů také daňové kontroly.

Centrála Airbnb popírá, že by českým úřadům vydala potřebné údaje. Berní úředníci tají, kde získali informace, co je přivedly na stopu neplatičů. Generální finanční ředitelství nicméně uvedlo, že má údaje o příjmech takových pronajímatelů za poslední tři roky.

Podle studie, kterou zmiňuje Jiří Ráž, by stát mohl jen od pražských pronajímatelů bytů přes službu Airbnb ročně vybrat přes 460 milionů korun. Částka ale může být ještě vyšší.

Berní úředníci považují pronajímatele za podnikatele, a proto se na ně vztahuje i povinnost odvést v ČR DPH z poplatků, které si zahraniční služba strhne. Jiří Žežulka navíc upozorňuje, že jsou pronajímatelé jako podnikatelé povinni provést odvody sociálního a zdravotního pojištění, a pokud tak v minulých letech neučinili, hrozí jim za to rovněž sankce.

Hlavní město Praha navíc na svých informačních stránkách o sdíleném ubytování hrozí sankcí až 500 tisíc korun za nesplnění ohlašovací povinnosti v souvislosti s místními poplatky.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB