Bytová výstavba stále zůstává za očekáváním

Názor
Studený leden předal vládu mírnějšímu únoru, což pomohlo mimo jiné českému stavebnictví. Stavební produkce se totiž v letošním druhém měsíci vrátila k růstu, když meziročně přidala 5,8 procenta. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Dařilo se pozemnímu i inženýrskému stavitelství. Naopak nová bytová výstavba nadále zůstává daleko za očekáváním a potřebami trhu.
Poptávka po bydlení v hlavním městě je stále velmi vysoká. Ročně se totiž prodá kolem pěti tisíc nových bytů. Foto: FAEI.cz

Od začátku roku se v Praze v bytových domech nezačalo stavět ani pět stovek bytů (konkrétně 495 bytů). Dalších 46 bytů pak vznikne v rámci rodinných domů. Pokud by podobné tempo pokračovalo i v dalších měsících, dostali bychom se na konci roku k necelým třem tisícovkám zahájených bytů.

To je však stále velmi málo, poptávka po bydlení v hlavním městě je stále velmi vysoká. Ročně se totiž prodá kolem pěti tisíc nových bytů. Vzhledem k prohlubujícímu se deficitu na bytovém trhu a prořídlým ceníkům developerů by se mělo byty stavět ještě o něco více. Vždyť Praha se každý rok rozroste o 14 tisíc lidí.

PSALI JSME:
Pražská bytová krize se prohlubuje

Problém je hlavně v zablokovaném povolovacím procesu, kde se nyní nachází stovky projektů s desítkami tisíc bytů. Některé rezidenční projekty však na finální souhlas čekají i více než deset let. To je neudržitelný stav, zvlášť s ohledem na růst cen v posledních měsících. Doufám, že připravovaná analýza činnosti jednotlivých stavebních úřadů ukáže, kde jsou největší problémy. A že je poté vedení pražského magistrátu urychleně odstraní. Aby se mohla bytová výstavba v hlavním městě vrátit k normálu.

Do té doby však budou lidé vyhledávat bydlení jinde, hlavně ve Středočeském kraji. Místo vlastního bytu v Praze si zájemci o vlastní bydlení pořídí rodinný domek v některé ze středočeských obcí. Že se tak už děje, potvrzují i statistiky ČSÚ. Podle nich začalo jen letos v rodinných domech ve středních Čechách vyrůstat 713 nových bytů. Praha tak každý měsíc zbytečně přichází o stovky obyvatel.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Přestane být Praha příjemné místo pro život? Pokud se nerozhýbají stavební úřady, pak ano

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi dnes utratí za oběd v restauraci o 70 korun více než před pěti lety

Analýza
Zatímco před pěti lety utratili lidé v restauraci za obědové menu okolo 154 korun, nyní to je 224 korun, tedy o 44 procent více. Ještě výrazněji se zvedly ceny samotných hlavních jídel nabízených okolo poledne. Vyplývá to z analýzy, kterou Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla společnost Dotykačka, jejíž pokladní systém využívá nejvíce gastro podniků v republice.