Čas na dluhopisy?

Názor
Součástí investičního portfolia jsou vedle akcií či podílových fondů většinou i dluhopisy – nebo chcete-li obligace. V poslední době se jim však nedařilo, a to vinou růstu inflace a utahování měnových politik centrálních bank napříč vyspělými ekonomikami. Zaslouží si nyní opět pozornost investorů?
Dluhopisům se v poslední době nedařilo, a to kvůli růstu inflace a utahování měnových politik centrálních bank napříč vyspělými ekonomikami. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Globální dluhopisy nezažívaly v posledních letech příliš zářné období. V nedávné minulosti, tedy v době bezprecedentně nízkých (někde i záporných, pozn. aut.) úrokových sazeb, nenabízely dluhopisy prakticky žádné výnosy. Jejich cena byla přitom extrémně vysoká.

Koupě takového dluhopisu byla pro investora spíše věcí „z donucení“ – ekonomicky takový obchod nedával příliš velký smysl. Znamenal totiž jistou ztrátu nebo v lepším případě výnos v desetinách procenta.Kdo by chtěl vlastnit cenný papír s tím, že na konci splatnosti dostane méně, než do něj vložil?

Růst inflace

Vrcholem zmaru pak byl rok 2022, kdy dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond ztratil 16,2 procenta. To je na dluhopisy, které jsou považovány za jedny z nejkonzervativnějších investic, příliš.

PSALI JSME:
Nebezpečná investice jen pro bohaté? Nejčastější mýty o dluhopisech mohou překvapit

Důvodem takového propadu byl skokový růst inflace napříč celým světem a rychlé utahování měnové politiky největších centrálních bank, tak jako jsme to viděli v případě České národní banky. Americká centrální banka, Fed, a postupně i Evropská centrální banka, také přehodnotily svůj pohled na kvantitativní uvolňování.

Růst výnosů do splatnosti tak výrazně stlačil ceny dluhopisů. Lehkou normalizaci jako předzvěst jsme na dluhopisovém trhu mohli zaznamenat už v roce 2021. Tehdy se začal snižovat počet dluhopisů obchodovaných se záporným výnosem do splatnosti.

Blýskání na lepší časy

Nyní se zdá, že se blížíme ke konci strmého růstu základních úrokových sazeb centrálních bank. To by mohla být v průběhu roku 2023 příležitost pro vstup investorů na dluhopisové trhy, kde po delší době konečně vidíme potenciál nadstandardních výnosů.

Mnoho Čechů aktuálně využívá pro zhodnocení svých úspor termínované, spořicí, ale i běžné účty či jiné nástroje peněžního trhu. Byla by však škoda propásnout příležitost, kterou dluhopisy začínají skýtat.

PSALI JSME:
Dluhopisy mohou střednědobě porážet akcie

Platí ovšem, že je nutné, aby investoři byli obezřetní při výběru konkrétních dluhopisů i jejich teritoriálního zaměření. Nicméně zajímavých příležitostí bude přibývat. Rizikem zůstává zvýšená inflace a hospodaření na dluh v drtivé většině zemí.

To platí dvojnásob u korporátních dluhopisů, kde je faktor zadlužení emitenta ještě důležitější. Stále se pohybujeme v nejisté době, a proto doporučujeme spíše fondová portfolia než výběr jednotlivých dluhopisových titulů.

Pokud už se klient rozhodne pro konkrétní dluhopis, měl by si dát práci s řádnou analýzou a konzultovat to se svým finančním poradcem. Čas dluhopisů ovšem přichází a i přes zmíněná rizika by se v blízké době opět mohly stát zajímavou investicí.

Autor je vedoucí produktového oddělení společnosti Fincentrum & Swiss Life Select
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Čechy děsí inflace, cestou k ochraně peněz může být zlato a dluhopisy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.