Čechům letos klesl příjem v průměru o čtvrtinu. Pohoršila si třetina lidí

Průzkum
Příchod pandemie koronaviru ovlivnil příjmy Čechů, třetina z nich si pohoršila. Příjem jim letos klesl v průměru o čtvrtinu. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Sberbank o finanční situaci v domácnostech.
Čechům letos klesl příjem v průměru o čtvrtinu. Pohoršila si třetina lidí. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pokles osobních příjmů zaznamenal během pandemie podle průzkumu každý třetí Čech. Se snížením výdělků začali někteří více spořit. Alespoň to vyplývá z průzkumu Sberbank, podle kterého nyní 15 % Čechů využívá spořicí účty více, než před koronavirem.

„S nastalou situací si část klientů začala uvědomovat důležitost finančních rezerv, které mohou právě v takových případech, jako je pandemie, využít. Spořicí účet je efektivnější možností, jak ukládat finance, které jsou kdykoliv k dispozici, než je nechat na běžném účtu,“ vysvětlila tisková mluvčí banky Radka Černá.

Lidé také častěji využívají on-line bankovnictví, v průzkumu to uvedla čtvrtina z nich (26 %). „Zvýšený zájem o internetové bankovnictví evidujeme zejména u běžných požadavků. U klientů ale stále zůstává důležitá i možnost zajít si na pobočku, aby se mohli poradit osobně,“ dodala Černá.

Banky zaznamenaly nárůst zájmu i u kreditních karet. Téměř pětina respondentů (17 %) v průzkumu uvedla, že nyní používá kreditní karty častěji. Jak jsme upozornili před dvěma měsíci, může to souviset i s tím že Česko má nejnižší limit pro bezkontaktní platbu nebo výběr z bankomatu v celé Evropě.

Pokles zájmu Češi naopak uvádějí u jiných produktů. Menší zájem deklarovali o odložené platby (5 %) či kontokorent (6 %). Zdrženlivost panuje i u investic, skoro každý desátý Čech (9,3 %) uvedl, že v současné době investuje méně, než před koronakrizí. I u spotřebitelských úvěrů jsou mnozí opatrnější. Z těch, kteří už nějaký úvěr čerpají, sedm procent v průzkumu přiznalo, že další úvěr už by si nevzalo.

„Současná situace v domácnostech je složitá. Obezřetnost je tedy na místě, což vnímáme pozitivně. Uvědomujeme si, že nutnost půjčovat si ve společnosti nemizí, je třeba se ale rozhlížet po solidních podmínkách i společnostech,“ doporučila Radka Černá.

PSALI JSME:
Česko je v bezkontaktních platbách na chvostě. Žádná evropská země nemá nižší limit

„Ačkoli koronakrize škrtí českou ekonomiku už tři čtvrtě roku, banky si na zhoršení kázně svých klientů při splácení úvěrů zatím nemůžou příliš stěžovat,“ sdělil portálu FAEI.cz ekonom České spořitelny Michal Skořepa.

Podle informací České bankovní asociace ke konci října nebylo spláceno jen 4,17 procenta spotřebních úvěrů domácností. „Ještě v roce 2015 to bylo přes dvanáct procent,“ informoval redakci hlavní poradce asociace Vladimír Staňura.

Pozitivní čísla se ale velmi rychle mohou změnit. Podle průzkumu, o němž jsme psali před dvěma týdny, si Češi oproti předchozím letům půjčují na Vánoce o něco častěji. Z průzkumu také vyplynulo, že na vánoční přípravy a dárky si berou úvěr především rodiny se třemi a více dětmi, kdy se na Vánoce zadluží více než čtvrtina takových domácností. Naopak senioři ve věku 65 a více let si na Vánoce nepůjčují téměř vůbec.

PSALI JSME:
Vánoce na dluh. Češi si letos půjčují častěji než dříve

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru