Vánoce na dluh. Češi si letos půjčují častěji než dříve

Analýza
České domácnosti si chtějí užít letošní vánoční svátky, ať to stojí, co to stojí. A bez ohledu na nejistou ekonomickou situaci kvůli koronakrizi. Aktuální průzkum ukázal, že si letos půjčují Češi na Vánoce více než v předchozích letech.
Na Vánoce si letos půjčí více českých domácností. Foto: Pixabay.com

Na úvod příznivé číslo: Bezmála 92 procent domácností nakupují dárky a financují přípravy na Vánoce ze svých běžných příjmů nebo úspor. A teď ty horší informace: Téměř každý dvacátý Čech si někdy na Vánoce vzal půjčku do pěti tisíc korun a necelá čtyři procenta si půjčila dokonce více než pět tisíc.

Průzkum, jenž si nechala vypracovat společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků, však ukázal, že si Češi oproti předchozím letům půjčují na Vánoce o něco častěji.

Například v roce 2018 si na vánoční dárky u některé finanční instituce nebo od rodiny či přátel půjčila jen dvě procenta obyvatel.

Opatrní senioři

Půjčky na Vánoce si prakticky stejně často berou ženy i muži, nejčastěji pak ve věkové kategorii 35 až 44 let. V této věkové kategorii si na dárky někdy půjčilo necelých 14 procent dotázaných. Téměř vůbec si na Vánoce nepůjčují senioři ve věku 65 a více let.

„Z průzkumu také vyplývá, že si na vánoční přípravy a dárky berou úvěr hlavně domácnosti s více osobami, především pak rodiny se třemi a více dětmi, kdy se na Vánoce zadluží více než čtvrtina takových domácností,“ řekla Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK. Zajímavé podle ní je, že lidé se zadlužují kvůli Vánocům stejnou měrou. „Bez ohledu na čistý příjem jejich domácnosti,“ dodala.

PSALI JSME:
Vánoce za cizí prachy: Na elektroniku a hračky si letos půjčí sedm procent lidí

Už jsou zadlužení

Lidé, kteří si půjčují peníze na vánoční dárky, jsou často už zadlužení a své závazky nezvládají splácet. Z lidí, kteří již mají nějaký úvěr, si další půjčku na Vánoce vezme více než 13 procent. Z lidí, kteří se zúčastnili průzkumu a mají dluhy po splatnosti, si na dárky a další věci půjčí celá čtvrtina, tedy 25 procent.

Vánoční dárky na dluh si pořizuje rovněž téměř každá pátá (18 procent) domácnost bez úspor. Nejčastěji si půjčují lidé pracující na základě smlouvy o dílo nebo dohody o provedení práce.

„Není dobrým znamením, že z respondentů, kterým jejich příjem nestačí ani na nejlevnější jídlo a oblečení, si téměř třetina půjčí peníze na Vánoce. Často navíc jde o lidi, kteří mají rovněž další půjčky, a k tomu navíc i závazky po splatnosti,“ konstatovala Palendalová.

PSALI JSME:
Předvánoční půjčky: krátká radost, dlouhá starost

Problémy se splácením

Po ukončení moratoria na úvěry nyní české banky i nebankovní společnosti zjišťují, kolik jejich klientů bude mít problém pokračovat se splácením svých závazků.

Například Česká spořitelna odhaduje, že se do potíží se splácením může dostat 10 až 15 procent zákazníků, kteří v říjnu využívali moratorium. Prakticky se stejných odhadem přišel rovněž Home Credit. Banky i další společnosti nabízejí svým klientům individuální řešení svých potíží, například snížení splátek nebo další odklad.

Rovněž se prodloužila bezplatná osvětová iniciativa Den bez dluhů, a to až do 23. prosince. „Lidé, kteří se potýkají se splácením dluhů, se mohou zdarma poradit s odborníky na bezplatné telefonní lince 800 700 880 anebo se ptát prostřednictvím webových stránek www.nasedluhy.cz. Na vyžádání bude také zdarma poskytnut výpis z Centrální evidence exekucí, tedy informace, zda je proti nim aktuálně vedena exekuce,“ sdělila Jaroslava Palendalová ze společnosti KRUK.

PSALI JSME:
Blíží se Vánoce, tak proč si nepůjčit pár tisíc na dárky

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Antigenní testy jednou týdně jsou fajn, ale nezachytí počátek covidu

Rozhovor
Odborníci kritizují antigenní testy, protože ze své povahy nemocné primárně na vrcholu infekce, ale nezachytí počáteční stádium. „Nejen naši odborníci preferují raději PCR testy, které jsou přesnější, protože přímo detekují přítomnost virové RNA a odhalí tak nákazu již mnohem dříve,“ říká v rozhovoru pro FAEI.cz šéfka krevních laboratoří Synlab Kateřina Bílly Danyšová.
Rolovat nahoru