Čechy čeká drahé jaro

Názor
Čechy čeká drahé jaro. Česká národní banka (ČNB) ve své nové prognóze a v podkladech pro pravidelné setkání s analytiky, které byly zveřejněny dnes, počítá pro březen letošního roku s meziroční inflací 3,6 procenta, pro duben pak dokonce s inflací 3,7 %.
ČNB ve své nové prognóze nepočítala s tak citelným zdražením elektřiny ze strany ČEZ. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Růst cen se však ve skutečnosti může zvýšit ještě nad tyto úrovně a přiblížit se hodnotě čtyř procent. To by pak znamenalo, že zdražování bude nejvýraznější za celé období od roku 2008. Již nyní je spotřebitelská inflace v ČR nejvýraznější od roku 2012. ČNB ve své nové prognóze, kterou zveřejnila včera, totiž například nepočítala s tak citelným zdražením elektřiny ze strany ČEZ, jak plyne ze slov představitelů centrální banky při jejich dnešním setkání s analytiky.

ČEZ od března zdražuje cenu elektřiny ve své základní produktové řadě, do níž spadá většina domácností. Běžná domácnost tak musí počítat se zdražením o bezmála osm procent. Oproti dosavadní situaci si za elektřinu připlatí ročně o více než tisícikorunu více. S takovým zdražením elektřiny ovšem ČNB nepočítala. To je jeden z důvodů, proč nakonec může být inflace v jarních měsících ještě vyšší, opravdu až poblíž hodnoty čtyř procent.

Inflačně může podle ČNB nakonec působit také šířící se koronavirová nákaza. Její další vývoj je sice obestřen značnou mírou nejistoty, ovšem centrální banka při dnešním setkání upozornila na možný efekt výpadku dovozu z Číny, a to včetně dovozu z Číny do ČR. Koronavirová nákaza ochromuje čínský průmyslový a obecně výrobní sektor, takže při jejím delším trvání bude třeba, aby čeští dosavadní odběratelé čínského zboží hledali nové dodavatele. Jen obtížně si lze představit, že tito dodavatelé budou levnější než ti čínští. Spíše dražší. Právě to může vést k dalším inflačním tlakům v české ekonomice.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výběrem dodavatele nebo fixací lze dočasně ušetřit, elektřina ale zdraží všem

×
  1. Jo,jo napřed několik let tisknou peníze, pak přijde do vlády populista a jedeme z kopce. Za chvíli budeme jak v Itálii, než přešli na EURO. Tisícovka bude mít hodnotu koruny.

  2. Co víc dodat,jěště že mají dost velké stádo,které vše zaplatí…jen si utahujme opasky,vždyť nám to slíbili už před lety,údajně jsme to Všichni chtěli

  3. co kdyby se vsichni obcane v republice dohodli ze od brezna nebude nikdo platit za elektrinu ani korunu – mesic pulroku rok – takovy experiment – vsichni

  4. Pokud chtějí přechod na elektrické auta tak snad cena elektřiny má jít dolů.Vždyť v Norsku stojí 1 kwh v přepočtu na naši měnu rovnou 1 kč. Tady je skoro 5 kč/kwh,přitom v Norsku je plat na naše 100 tis. kč.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konto pracovní doby. Neznáte? Možná se to už brzy změní

Poradna
Že vám ten pojem nic neříká? Možná hodně brzy se to změní. Konto pracovní doby je institut zavedený v zákoníku práce sice už 14 let, přesto jej domácí firmy zatím moc nevyužívaly. Jeho hlavní předností je, že zaměstnancům zajišťuje stálý plat a zaměstnavatelům umožňuje přidělovat práci flexibilně či nárazově. A to se především v době po pandemii může oběma stranám hodit.
Rolovat nahoru