Výběrem dodavatele nebo fixací lze dočasně ušetřit, elektřina ale zdraží všem

Názor
Energetický regulační úřad (ERÚ) minulý týden potvrdil to, co bylo již delší dobu zřejmé z tržního vývoje. Cena elektřiny pro domácnosti stoupne v příštím roce ve výrazně menším rozsahu, než tomu bylo letos. Pro domácnosti s malou spotřebou elektrické energie vzroste podle propočtu ERÚ v rozsahu od dvou do čtyř procent, domácnosti, které prostřednictvím elektřiny vytápí, si připlatí o sedm až osm procent.
V roce 2020 se domácnostem zvýší cena elektřiny oproti letošku ani ne polovičním tempem, zhruba o průměrných pět procent. Foto: Depositphotos.com

Propočty ERÚ se ale týkají největších dodavatelů na trhu, tedy společností ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce a PREdistribuce. Někteří menší dodavatelé zdraží méně, jiní více. Záleží také na tom, jaká byla jejich dosavadní cenová politika a prostřednictvím jakého postupu zamýšlí získat větší tržní podíl. Pro konečného spotřebitele z toho plyne, že prozíravou změnou dodavatele elektrické energie je možné ušetřit. Odběratel však musí věnovat potřebné penzum času srovnávání jednotlivých nabídek a jejích podmínek.

Elektřina pro domácnosti v Česku momentálně zdražuje čtvrtým nejrychlejším tempem v EU. Podle aktuálních údajů Eurostatu v letošním prvním pololetí vzrostla cena elektřiny pro domácnosti v ČR meziročně o dvanáct procent. (Výrazněji ve stejném období zdražovala v EU pouze v Nizozemsku, na Kypru a v Litvě – pozn. aut.).

Zdražování navíc bude pokračovat i v příštích letech, nejen v roce příštím, kdy v průměru cena vzroste o pět procent. Domácnostem se tak může vyplatit si cenu elektřiny u svého dodavatele zafixovat. Mimochodem – mezi Čechy v posledních měsících zřetelně roste zájem o fixované produkty.

V roce 2020 se cena elektřiny domácnostem zvýší ani ne polovičním tempem oproti letošku, tedy o zmíněných průměrných pět procent. Běžná domácnost tak v příštím roce za proud zaplatí víc o zhruba 500 korun. Hlouběji si ovšem do kapsy sáhnou ti, kdo elektřinou ohřívají vodu nebo topí. Není divu, že dodavatelé elektřiny domácnostem nyní zaznamenávají rostoucí zájem o zafixované produkty.

PSALI JSME:
Mezi Čechy rapidně stoupá zájem o fixaci cen elektřiny

Zafixovaný produkt zbavuje nejčastěji na jeden až roky odběratele možnosti měnit dodavatele, cena je však pevná, neměnná. O to větší pak ale může být její nárůst, jakmile fixace skončí a odběratel bude čelit třeba i skokovému zdražení. Takovému, jež nastane coby kompenzace zdražení, k němuž po dobu fixace mezitím na trhu došlo. V zásadě lze říci, že zdražení elektřiny nakonec neunikne nikdo, lze jej však vhodnou fixací alespoň oddálit a přechodně tak ušetřit.

Pokud ale bude některý z dodavatelů nabízet fixaci na dobu delší tří let, je třeba být na pozoru. Nejde totiž zjevně o férovou nabídku. V tomto horizontu je třeba počítat s citelnějším ochlazením tuzemské ekonomiky. Část analytiků je totiž přesvědčena, že ve Spojených státech v příštím roce udeří ekonomická recese. Ta by pak se zpožděním jednoho či dvou let mohla vyvolat závažné ekonomické zpomalení také v Evropě a České republice.

Vlivem tohoto zpomalení by načas ochabla poptávka po elektřině, což by alespoň přechodně vedlo k její cenové stagnaci či dokonce poklesu. A to navzdory postupnému odstavování uhelných a zejména jaderných elektráren v Německu a dalšímu růstu cen emisních povolenek. Právě zdražování povolenek představuje klíčovou příčinu současného zdražování takzvané silové elektřiny, od jejíž ceny se odvíjí cena elektřiny domácnostem.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Elektřina zdraží, cena plynu bude stagnovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Hypoteční trh byl loni ve stínu centrální banky

Zmar a zkáza. Tak se dá hodnotit loňský rok z pohledu hypotečního trhu. Kvůli nesmyslným regulacím České národní banky (ČNB) z konce předminulého roku se počet uzavřených hypoték propadl o více než pětinu na 77 407 …

Rok 2019 přinesl útlum na hypotečním trhu

Celkový objem hypotečních úvěru se v loňském roce propadl o 37 miliard korun. Meziročně byl vykázán pokles počtu hypotečních úvěrů o 22 tisíc. Ve druhém pololetí 2019 došlo oproti prvnímu pololetí k oživení …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru