Čechy letos Vánoce přijdou na 96 miliard korun. Za dárky plánujeme utratit o tisícovku více než loni

Názor
České domácnosti utratí letos za dárky v průměru osmnáct procent svého měsíčního čistého příjmu, tzv. disponibilního příjmu. Jde o příjem po zdanění a zároveň po přičtení případných sociálních transferů typu starobních důchodu či třeba sociálních dávek.
Češi letos utratí za celé Vánoce více než loni – 11 tisíc korun je totiž o necelou tisícovku vyšší, než odpovídající suma loňská. Foto: Pixabay

V rámci mezinárodního srovnání tedy bude podíl výdajů Čechů za vánoční dárky vzhledem k jejich disponibilnímu příjmu mírně podprůměrný. Průměrná úroveň totiž činí devatenáct procent, jak plyne z letošního průzkumu společnosti Ferratum, jehož se zúčastnilo více než 23 tisíc spotřebitelů z devatenácti zemí světa.

Nejvíce si ukrojí Mexičané

Největší část svého měsíčního čistého příjmu utratí letos ze sledovaných zemí Mexičané, a sice 48 procent.

Následují Brazilci (38 procent), Rumuni (29 procent), Bulhaři (25 procent) a Britové (23 procent).

Vysoký podíl v zemích jako Mexiko či Brazílie je dán tím, že jde o ekonomicky méně vyspělé, takzvané rozvíjející se, ekonomiky s nižším disponibilním příjmem na obyvatele v porovnání s vyspělými zeměmi.

Přitom zároveň jak Mexiko, tak Brazílie vykazují vysoký podíl křesťanů na celkové populaci. V Mexiku se ke křesťanské víře hlásí zhruba 92 procent populace, zatímco v Brazílii devadesát procent. Zřetelně přitom v obou zemích dominuje katolictví. Obě země také obývá s výjimkou USA celosvětově vůbec nejvyšší absolutní počet křesťanů, zhruba 181 milionů v Brazílii a 108 milionů v Mexiku. Z toho je v Brazílii katolíků až 127 milionů, zatímco v Mexiku 99 milionů.

Graf: Ferratum

Nejštědřejší jsou Britové

Vysoký podíl Bulharska či Rumunska plyne rovněž z jejich relativně nižšího příjmu na obyvatele v porovnání s ekonomicky nejvyspělejšími státy světa a zároveň z poměrně vysokého zastoupení stoupenců křesťanské víry, převážně pravoslavné.

Britové pak vykazují ze sledovaných zemí vůbec nejvyšší absolutní výdaje za vánoční dárky. V letošním roce za ně podle dat společnosti Ferratum utratí 703 eur, tedy v přepočtu zhruba 18 200 korun. Pro srovnání, Češi podle průzkumu vydají letos za dárky 284 eur, čili necelých 7400 korun. Nejčastěji přitom Češi plánují své blízké obdarovávat zimním oblečením a módou a hračkami a hrami.

PSALI JSME:
Začíná vánoční nákupní horečka. Až pětina mužů nechává dárky na poslední chvíli

Vánoce za 96 miliard

Celkové vánoční výdaje Čechů – tedy kromě dárků také za stromeček, cukroví, alkohol či jídlo – se letos budou pohybovat kolem 11 tisíc korun na obyvatele. V souhrnu, za celou dospělou populaci České republiky, půjde o 96 miliard korun. Vánoce tak i letos potvrdí své postavení svátku, který je z hlediska obchodníků suverénně nejvýnosnější.

Druhý v pořadí je s velkým odstupem Silvestr. Za potraviny, alkohol či případně pyrotechniku letos Češi utratí zhruba dva tisíce korun na obyvatele. Za celou dospělou populaci České republiky činí silvestrovské výdaje zhruba 17,5 miliardy korun.

Třetí v pořadí jsou ze svátků v ČR Velikonoce. Průměrná útrata na obyvatele letos za velikonoční dárky, beránka, čokoládové zajíce či opět alkohol činila 1100 korun. To v souhrnu, za celou dospělou populaci ČR, představovalo 9,6 miliardy korun. Při Dušičkách, za věnce či svíčky, letos Češi utratili v průměru 140 korun za hlavu, tedy v souhrnu 1,2 miliardy korun za celou tuzemskou dospělou populaci.

PSALI JSME:
Které svátky vydělávají obchodníkům nejvíc?

O tisícovku více než vloni

Vrátíme-li se ke zmíněnému letošnímu šetření společnosti Ferratum, plyne z něj, že ve sledovaných devatenácti zemích včetně ČR utratí 43 procent oslovených za vánoční dárky stejně peněz jako loni. Ovšem 36 procent vydá letos méně než loni, zatímco 21 procent zase více než loni.

Více než třetinový podíl domácností, které dají letos za vánoční dárky méně než loni, souvisí se ztrátou dynamiky celkového ekonomického růstu v řadě sledovaných zemí a s citelně rozkolísanějšími finančními trhy, které zvyšují spotřebitelskou nejistotu a snižují ochotu navyšovat zbytné výdaje právě typu vánočních dárků.

Češi letos utratí za celé Vánoce více než loni. Zmíněná suma 11 tisíc korun je totiž o necelou tisícovku vyšší, než odpovídající suma loňská.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Češi se připravují na druhou vlnu, skupují notebooky

Obchody s elektronikou hlásí citelně zvýšení zájem Čechů o nákup notebooků, podobných zařízení či příslušenství typu webkamer nebo mikrofonů. Tuto nákupní horečku nyní stupňuje obava ze závažného průběhu druhé vlny …

Fixace ceny elektřiny se teď domácnostem nevyplatí

Cena elektřiny se na pražské burze letos citelně propadla. Jen otázkou času je, kdy se tento propad projeví v konečné ceně elektřiny pro domácnosti. Zatím platí, že domácnosti by měly odolat různým nabídkám k fixaci …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čeští rodiče otáčejí: Čtyři z pěti by podpořili své děti v rozhodnutí vyučit se řemeslu

Průzkum
Mnozí rodiče o tom vědí své. Jejich ratolesti to na základní škole nebaví, nezřídka i proto, že jim učení z nejrůznějších důvodů nejde. Rozhodování, co dál, pak v deváté třídě nebývá snadné. Nutit potomka, aby pokračoval v biflování na střední škole nebo na gymnáziu, nebo pro něj vybrat vhodné učiliště, které by jej připravilo na budoucí profesi?
Rolovat nahoru