Čechy letos Vánoce přijdou na 96 miliard korun. Za dárky plánujeme utratit o tisícovku více než loni

Názor
České domácnosti utratí letos za dárky v průměru osmnáct procent svého měsíčního čistého příjmu, tzv. disponibilního příjmu. Jde o příjem po zdanění a zároveň po přičtení případných sociálních transferů typu starobních důchodu či třeba sociálních dávek.
Češi letos utratí za celé Vánoce více než loni – 11 tisíc korun je totiž o necelou tisícovku vyšší, než odpovídající suma loňská. Foto: Pixabay

V rámci mezinárodního srovnání tedy bude podíl výdajů Čechů za vánoční dárky vzhledem k jejich disponibilnímu příjmu mírně podprůměrný. Průměrná úroveň totiž činí devatenáct procent, jak plyne z letošního průzkumu společnosti Ferratum, jehož se zúčastnilo více než 23 tisíc spotřebitelů z devatenácti zemí světa.

Nejvíce si ukrojí Mexičané

Největší část svého měsíčního čistého příjmu utratí letos ze sledovaných zemí Mexičané, a sice 48 procent.

Následují Brazilci (38 procent), Rumuni (29 procent), Bulhaři (25 procent) a Britové (23 procent).

Vysoký podíl v zemích jako Mexiko či Brazílie je dán tím, že jde o ekonomicky méně vyspělé, takzvané rozvíjející se, ekonomiky s nižším disponibilním příjmem na obyvatele v porovnání s vyspělými zeměmi.

Přitom zároveň jak Mexiko, tak Brazílie vykazují vysoký podíl křesťanů na celkové populaci. V Mexiku se ke křesťanské víře hlásí zhruba 92 procent populace, zatímco v Brazílii devadesát procent. Zřetelně přitom v obou zemích dominuje katolictví. Obě země také obývá s výjimkou USA celosvětově vůbec nejvyšší absolutní počet křesťanů, zhruba 181 milionů v Brazílii a 108 milionů v Mexiku. Z toho je v Brazílii katolíků až 127 milionů, zatímco v Mexiku 99 milionů.

Graf: Ferratum

Nejštědřejší jsou Britové

Vysoký podíl Bulharska či Rumunska plyne rovněž z jejich relativně nižšího příjmu na obyvatele v porovnání s ekonomicky nejvyspělejšími státy světa a zároveň z poměrně vysokého zastoupení stoupenců křesťanské víry, převážně pravoslavné.

Britové pak vykazují ze sledovaných zemí vůbec nejvyšší absolutní výdaje za vánoční dárky. V letošním roce za ně podle dat společnosti Ferratum utratí 703 eur, tedy v přepočtu zhruba 18 200 korun. Pro srovnání, Češi podle průzkumu vydají letos za dárky 284 eur, čili necelých 7400 korun. Nejčastěji přitom Češi plánují své blízké obdarovávat zimním oblečením a módou a hračkami a hrami.

PSALI JSME:
Začíná vánoční nákupní horečka. Až pětina mužů nechává dárky na poslední chvíli

Vánoce za 96 miliard

Celkové vánoční výdaje Čechů – tedy kromě dárků také za stromeček, cukroví, alkohol či jídlo – se letos budou pohybovat kolem 11 tisíc korun na obyvatele. V souhrnu, za celou dospělou populaci České republiky, půjde o 96 miliard korun. Vánoce tak i letos potvrdí své postavení svátku, který je z hlediska obchodníků suverénně nejvýnosnější.

Druhý v pořadí je s velkým odstupem Silvestr. Za potraviny, alkohol či případně pyrotechniku letos Češi utratí zhruba dva tisíce korun na obyvatele. Za celou dospělou populaci České republiky činí silvestrovské výdaje zhruba 17,5 miliardy korun.

Třetí v pořadí jsou ze svátků v ČR Velikonoce. Průměrná útrata na obyvatele letos za velikonoční dárky, beránka, čokoládové zajíce či opět alkohol činila 1100 korun. To v souhrnu, za celou dospělou populaci ČR, představovalo 9,6 miliardy korun. Při Dušičkách, za věnce či svíčky, letos Češi utratili v průměru 140 korun za hlavu, tedy v souhrnu 1,2 miliardy korun za celou tuzemskou dospělou populaci.

PSALI JSME:
Které svátky vydělávají obchodníkům nejvíc?

O tisícovku více než vloni

Vrátíme-li se ke zmíněnému letošnímu šetření společnosti Ferratum, plyne z něj, že ve sledovaných devatenácti zemích včetně ČR utratí 43 procent oslovených za vánoční dárky stejně peněz jako loni. Ovšem 36 procent vydá letos méně než loni, zatímco 21 procent zase více než loni.

Více než třetinový podíl domácností, které dají letos za vánoční dárky méně než loni, souvisí se ztrátou dynamiky celkového ekonomického růstu v řadě sledovaných zemí a s citelně rozkolísanějšími finančními trhy, které zvyšují spotřebitelskou nejistotu a snižují ochotu navyšovat zbytné výdaje právě typu vánočních dárků.

Češi letos utratí za celé Vánoce více než loni. Zmíněná suma 11 tisíc korun je totiž o necelou tisícovku vyšší, než odpovídající suma loňská.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Spotřebitel

V listopadu jsme utráceli méně, než se čekalo

Češi stále nakupují docela s gustem, od oblečení přes mobily až po elektroniku. Jejich útraty táhnou ekonomiku, jisté ochlazení však již přichází. Růst maloobchodních tržeb v listopadu 2019 opět úplně nenaplnil …

Chuť nakupovat Čechům rozhodně nechybí

A potvrdily to i výsledky maloobchodních tržeb za listopad. Po očištění se oproti stejnému měsíci předchozího roku zvýšily o 3,7 %. Největší růst si přitom připsaly opět internetové obchody, které se těší rekordnímu …

Naobědvat se za 120 korun? Už téměř nemožné

Ve velkých městech už průměrný oběd nepořídíte za méně než 120 korun. Výjimkou byly na konci roku už jen Ostrava, Olomouc a Jihlava. Jak ukazuje takzvaný Ticket Restaurant Card Index, ceny i útraty lidí …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru