Čeho se bojí Češi? Podle průzkumu nesoběstačnosti ve stáří

Průzkum
Stárneme. Nejen každý sám za sebe, ale i jako společnost. Střední délka dožití se prodlužuje, nemoci se ale hlásí stále více méně ve stejném věku. Není tedy divu, že i letos ovládlo tradiční žebříček nejobávanějších situací, který každoročně sestavuje na základě průzkumu Česká asociace pojišťoven (ČAP), riziko nesoběstačnosti ve stáří.
Češi ve stáří očekávají finanční problémy, odkázání na péči ostatních i to, že budou na obtíž. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Obává se jí přes 70 procent dotázaných. Oproti předchozímu roku naopak klesl význam krátkodobé pracovní neschopnosti a výpadku příjmu. Vzrůstající obavy ovšem dlouhodobě panují u dostupnosti kvalitní péče nebo zdravotních komplikací v zahraničí.

„Demografické prognózy dlouhodobě hovoří o stárnutí populace, na datech vidíme i rostoucí počet osob v některém stupni nesoběstačnosti. Do roku 2060 se z dnešních přibližně 360 tisíc těchto osob dostaneme na více než milion,“ vysvětluje Jan Matoušek, výkonný ředitel ČAP.

„Stále častěji vídáme v našem okolí a rodinách to, jak obtížné je nesoběstačným lidem ze starší generace zajistit dostupnou a důstojnou péči. Chybí lůžkové kapacity, prostředky i pečovatelé v rámci terénních služeb. Podle výzkumů tak o své blízké pečuje až pětina dospělých,“ dodává.

PSALI JSME:
„Pečující laici“ se často připravují o peníze od státu

Nechceme být na obtíž

Češi ve stáří očekávají finanční problémy, odkázání na péči ostatních i to, že budou na obtíž. Právě pojištění pro případ dlouhodobé péče a nesoběstačnosti je tak tím nejvíce atraktivním – podle dat z roku 2022 by ho obecně uvítalo 69 procent respondentů a zájem o něj projevilo 53 procent respondentů.

Zahrnovat by mělo jak terénní a mobilní sociální služby nebo zajištění místa v zařízení, tak i poradenství. Naopak ke změně došlo u krátkodobého výpadku příjmu a pracovní neschopnosti. Zatímco v roce 2022 zaujímala tato rizika čtvrté, resp. Páté místo v žebříčku, kdy se ho obávalo shodně 56 procent respondentů, letos to je 9. a 7. místo s 44 %, resp. 46 %.

„Obavy z těchto rizik byly akcelerovány pandemií covidu. Nyní toto riziko odeznělo a vnímání těchto faktorů se vrací na své dřívější hodnoty,“ upřesňuje Jana Hamanová z výzkumné agentury SC&C, která průzkum pro ČAP provedla.

PSALI JSME:
Tři ze čtyř Čechů se nejvíc bojí toho, že nebudou soběstační

Bude péče dostupná?

„V rámci průzkumu lze pozorovat rostoucí obavy v oblasti dostupnosti kvalitní péče, i to do značné míry ještě souvisí s covidovou pandemií, kdy došlo k zahlcení zdravotnických zařízení a veřejnost v tomto směru znejistěla.

Navíc v poslední době ve veřejném prostoru rezonují zmínky o nedostatku zubařů, pediatrů nebo praktických lékařů, a to má samozřejmě také vliv na vnímání dostupnosti zdravotní péče,“ doplňuje Jana Hamanová.

Zatímco v roce 2021 se nedostupnosti kvalitní zdravotní péče obávalo 43 procent respondentů, v roce 2023 to je již 53 procent. „Z našich průzkumů dlouhodobě plyne zájem Čechů o doplňkovou péči, která by zvýšila stávající standard našeho zdravotnictví. A i podle aktuálních dat tento trend stále posiluje,“ uzavírá Jan Matoušek.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Osm z deseti lékařů nevěří zdravotnickému systému

Zavřít reklamu ×
  1. Ano, starší lidé, kteří mají se stářím nějakou zkušenost, se velice oprávněně bojí! Jednak jsem pečovatelka a vidím a slyším, druhak… I když budete mít ve stáří prachy, nikdo už se nehrne na pozice pečovatelek za 22 tis.čistého!

  2. Jediné čeho se bát je pětikolka ve vládě! Všechno rozkradou a během pár let už nebude na důchody…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Změny v povinném ručení se dotknou i vás

Kdo si myslel, že jsme si všechny změny v legislativě odbyli se začátkem roku, měl by zbystřit. S dubnem nám do života vstupují nová nařízení ohledně povinného ručení. Povinnost se rozšiřuje na více druhů vozidel, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB