Celostátní soutěž finanční gramotnosti ovládl školák z jihomoravských Švábenic

Tomáš Trnečka ze Švábenic zvítězil ve hře Tajuplná cesta, unikátním programu na výuku finanční gramotnosti pro teenagery. Napínavá počítačová hra mladé lidi učí orientovat se ve světě peněz. Během nouzového stavu přilákala přes 11 tisíc hráčů.
Tomáš Trnečka s výhrou. Foto: Česká spořitelna

„Hra mě moc bavila a v době koronaviru to bylo i příjemné zpestření volného času,“ říká vítěz Tomáš Trnečka. „Ve škole jsme se zatím o financích neučili. Ale díky Tajuplné cestě jsem se o penězích a hospodaření bavil víc doma s rodiči.“ „Nečekal jsem, že mě to tak chytne. Je to mnohem zábavnější, než ve škole,“ souhlasí šesťák Patrik Nádvorník z Brna, který obsadil pomyslnou stříbrnou příčku. Třetí místo patří Lucii Mádlíkové z Ústí nad Labem.

Tajuplná cesta je napínavá počítačová hra, která teenagerům pomáhá osvojit si základní znalosti o hospodaření. „Vytvořili jsme ji speciálně pro starší školáky a studenty středních škol. Svým obsahem odpovídá tomu, co by mladí lidé měli o světě financí vědět. Učí je se v něm pohybovat, vysvětluje pojmy a upozorňuje na nástrahy, s nimiž se mohou setkat,“ popisuje David Hubáček z České spořitelny, která program vyvinula.

Fakt, že jde o počítačovou hru, je podle něj velmi důležitý. „Nestojíme u tabule a nevysvětlujeme mladým lidem nudné pojmy. Ale v napínavé hře jim umožňujeme prožít všechny možné situace. Od hráčů i jejich učitelů máme skvělé odezvy,“ doplňuje.

„Tato soutěž je velice přínosná pro žáky a hlavně ve výuce dobře aplikovaná pro podporu strategického a exekutivního myšlení. Jedná se o spojení zábavy a výuky. Určitě ji doporučuji pro školy, které chtějí mít finančně gramotné žáky,“ popisuje učitelka Jarmila Kabourková ze severočeské Bíliny, jejíž žáci hru ovládli v minulém pololetí.

Nové kolo soutěže startuje v rámci Tajuplné cesty od 1. září. Zapojit se mohou žáci druhého stupně základních škol a studenti středních škol. Nesoutěžně si však hru může zahrát kdokoliv, a to i opakovaně.

Letošní novinkou je rozšíření Abecedy peněz o kurzy pro seniory. V nich se učí ovládat chytré mobily a tablety a bezpečně se pohybovat v on-line prostředí.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru