Kryptoměna začala týden těsně pod hranicí 28 000 dolarů a uprostřed týdne dosáhla maxima těsně pod 29 500 dolary, než se propadla zpět a obchodovala se pod 27 500 dolary. Na této úrovni nebo v její blízkosti se bitcoin pohybuje již od poloviny března.
Podobnou volatilitu zaznamenal minulý týden i ether, který začal kolem 1 800 dolarů a poté se vyšplhal na téměř 2 000 dolarů. Od té doby zaznamenal ústup zpět v podstatě na úroveň, kde začal. Stejně jako bitcoin se ether od března pevně drží kolem hranice 1 800 dolarů.
Ordinály zamíchají trhem s bitcoiny
Těžaři bitcoinů jsou poprvé od roku 2017 odměňováni více za zpracování transakcí než za těžbu nových tokenů po zavedení NFT tokenů BRC-20 „Ordinals“ do bitcoinového blockchainu.
Transakční poplatky se o víkendu prudce zvýšily a způsobily přetížení sítě, protože předplatné za tzv. ordinály prudce vzrostlo. Zdá se, že tento problém měl určitý krátkodobý dopad na cenu, zejména proto, že některé burzy se pod tlakem aktivity potýkaly s problémy.
Důležitým posunem je také to, že příjmy z transakčních poplatků překonávají příjmy z těžby. Těžba bude s postupujícím halvingem stále méně zisková. S trvale omezenou nabídkou bitcoinů se těžba nakonec stane daleko méně výnosnou než zpracování transakcí – ať už pro NFT nebo pro jiné účely.
Kroky nadace Ethereum Foundation ohrožují prodeje na trhu
Nadace Ethereum Foundation přesunula o víkendu 15 000 tokenů v ethereu na depozitní adresu Krakenu, což vyvolalo volatilitu na trhu.
Nadace to dělá pravidelně. Drží přibližně 0,3 procenta všech etherů a své aktivity financuje z pravidelného prodeje části svých podílů. To v podstatě vyvolalo malou panickou vlnu investorů, kteří chtěli provést transakce před likvidací tokenů na trhu, což poslalo ceny níže, podobně jako se to stalo dříve v roce 2021.
Pohyb tokenů je však z tržního hlediska něco jako bouře ve sklenici vody. Toto množství činí zhruba 27 508 650 dolarů – v nominálním vyjádření je to jistě velká částka – ale představuje pouze asi 0,01 procenta etheru v hodnotě 221 miliard dolarů, který je v oběhu. Korekce vyvolaná aktivitou nadace je v podstatě do značné míry samospasitelná.
MakerDAO spouští výpůjční protokol
Hlavní DeFi projekt MakerDAO v úterý spustil síť pro poskytování půjček s názvem Spark Protocol. Protokol umožňuje uživatelům zapůjčovat a vypůjčovat si hlavní kryptoměny, jako je ethereum, staked ethereum (stETH), Dai a sDai.
Půjčování a vypůjčování patří k základním funkcím finančních služeb a bankovního sektoru. Nakonec, pokud chce kryptoměna zpochybnit dominanci TradFi, musí tento aspekt globálního finančního systému prolomit.
Výpůjčky umožňují uživatelům s aktivy dosahovat výnosů, zatímco půjčování je nezbytné pro domácnosti a podniky, aby si mohly dovolit budovat svůj život nebo investovat do svého podnikání. Decentralizované půjčování pak potenciálně mění pravidla hry na trhu a výrazně rozšiřuje možnosti využití kryptoaktiv.
Mezi investory stále panuje nedůvěra ohledně generování výnosů z některých tokenů, ale zdá se, že protokol MakerDAO nabízí realističtější podmínky než některé jiné současné.
Autor je analytik kryptotrhů společnosti eToro
(Redakčně upraveno)