Cena Rafael bude letos udělena již počtvrté. Vítězný projekt získá 200 tisíc korun

Cena Nadace Vodafone Rafael se uděluje projektům za inovativní využití informačních a komunikačních technologií ke zlepšení života lidí se zdravotním postižením. Je výrazem snahy nadace podporovat budování otevřené a přístupné společnosti v digitálním věku. Vítěz projektu stejně jako v předchozím roce získá finanční odměnu 200 tisíc korun.

Cena bude slavnostně předána na konferenci INSPO, kterou pořádá BMI sdružení 7. dubna 2018 v Kongresovém centru Praha. V loňském roce peníze putovaly do Centra pro dětský sluch Tamtam za aplikaci Znakujte s námi. Ta pomáhá především rodičům neslyšících dětí, aby zvládli spolu s miminkem základy znakového jazyka co nejdříve po jeho narození.

Ocenění se uděluje již od roku 2015. Jeho cílem je podpora organizací, které využívají informační a komunikační technologie inovativním způsobem ke zlepšení kvality života lidí se zdravotním postižením. Podmínkou udělení je přínos užitku alespoň třem stovkám uživatelů a neziskovost projektu. „V našich kruzích, kde se snažíme pomáhat těm, kteří pomoc potřebují, má cena Rafael vybudovanou výbornou pozici a je velmi respektovaná. Zatím byly vítězné projekty zaměřeny na uživatele vždy s jiným postižením. Jsem zvědav, jak tomu bude letos,“ říká Jaroslav Winter, organizátor konference INSPO, na které bude cena slavnostně udělena.

V prvním ročníku získala cenu Rafael Česká asociace paraplegiků – CZEPA za projekt VozejkMap. Díky tomuto projektu byla vytvořena mapa bezbariérových míst, na kterou lze přistupovat pomocí mobilní aplikace pro chytré telefony nebo přes webové rozhraní. Data do ní zadávají samotní vozíčkáři. „Díky ceně Rafael si VozejkMap všimla řada vozíčkářů a výrazně tak stoupl počet uživatelů. Finanční odměna spojená s cenou nám umožnila věnovat pozornost zpětné vazbě od uživatelů a na základě toho realizovat řadu inovací. Nyní stojí VozejkMap před zásadní proměnou. Během první poloviny roku 2018 projde transformací na novou platformu. Budeme tak mít možnost pracovat intenzivněji s komunitou uživatelů a nabídnout jim mnoho nových funkcí,“ těší Petru Černou z České asociace paraplegiků – CZEPA

V roce 2016 byla cena udělena sociálnímu podniku Levebee za projekt Včelka, který zlepšuje úroveň čtenářských dovedností, pomáhá dětem při obtížích se čtením, především pak dětem s dyslexií. „Díky ceně Rafael jsme dokončili tabletové verze aplikace Včelka a od té doby i nadále pracujeme na rozvoji. Přibyla řada nových cvičení pro čtenářskou gramotnost a v současné době již testujeme i první jazykovou mutaci, konkrétně pro polský jazyk, a věříme, že se nám podaří tento rok polská verze naplno spustit,“ říká Michal Zwinger, jednatel Levebee.

V loňském roce se z vítězství a finanční odměny 200 tisíc korun radovalo Centrum pro dětský sluch Tamtam za aplikaci Znakujte s námi, která je určena především rodinám s neslyšícími dětmi. Díky aplikaci zvládnou rodiče spolu s dítětem základy znakového jazyka co nejdříve po jeho narození.

„Finanční odměnu jsme využili k inovaci aplikace a k jejímu převedení také pro operační systém iOS, který umožní dále zvyšovat počet jejích uživatelů. Převod na další operační systém byl žádaný od samého počátku spuštění aplikace. Nyní je funkčně hotová většina aplikace a pracuje se na grafice a designu. Předpokládáme dokončení a vydání této inovace během března letošního roku. Aplikace, která funguje i offline, měla v prosinci 2017 již 12 897 instalací a 2 518 aktivních uživatelů. Kromě toho jsme vyvinuli dvě nové aplikace pro děti, které budeme prezentovat u našeho stánku na letošní dubnové konferenci INSPO,“ uvedla Jana Fenclová, ředitelka Centra pro dětský sluch Tamtam.

O Cenu Nadace Vodafone Rafael se mohou ucházet organizace či osoby, které přihlásí projekt v rámci neziskové části své činnosti (podrobnější vymezení je v Právních podmínkách na www.inspo.cz/rafael). Lhůta k podání přihlášek je 25. února 2018. Povinným doplňkem přihlášky je video o rozsahu 1 až 3 minut, ve kterém přihlašovatel přiblíží podstatu řešení. Předběžný zájem můžete oznámit již nyní na adresu [email protected].

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Analýza
Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není možné nic namítat. Ale opravdu je evropské Nutri-Score tou cestou, jíž by se mělo značení potravin ubírat?