Cena ropy historicky padá, čerpadláři ale benzín i naftu zlevňují pomaleji

Názor
Pohonné hmoty v uplynulém týdnu dramaticky zlevnily, přesto nedrží krok s historickým pádem cen ropy na světovém trhu. Cena benzínu Natural 95 se snížila z 31,06 koruny na 30,09, tedy o 97 haléřů. Nafta zlevnila z 30,60 na 29,73 koruny za litr, tedy o 87 haléřů.
Sítě čerpacích stanic, které dlouhodobě uplatňují politiku nízkých marží kolem 40 až 80 haléřů na litr, nyní už prodávají jak benzín, tak naftu za méně než 25 korun na litr. Screenshot webových stránek Tank Ono s dnešními cenami v Praze. Reprofoto: tank-ono.cz

Konkurenční tlak a zprávy z médií postupně čerpadláře přimějí k tomu, že dále zlevní a ztenčí si své marže, které jsou nyní enormní. Běžně se marže čerpacích stanic pohybují kolem dvou až 2,50 koruny na litr benzínu či nafty. Nyní jsou tyto marže i více než dvojnásobné.

Sítě čerpacích stanic, které dlouhodobě uplatňují politiku nízkých marží kolem 40 až 80 haléřů na litr (např. Tank Ono), nyní už prodávají jak benzín, tak naftu za méně než 25 korun na litr. Přitom průměrná cena se dle CCS včera pohybovala kolem třiceti korun za litr. Část pump samozřejmě ještě doprodává starší, dráže nakoupené zásoby, avšak zdaleka ne všechny z těch, které stále i nyní stanovují cenu nad 30 korunami na litr.

Historický pád cen ropy, klíčový důvod zlevňování pohonných hmot v ČR, pokračuje i dnes. Cena ropa typu Brent se během dnešního obchodování propadla nejníže od května 2003. Barel této ropy se včera prodával i za 24,52 dolaru, tedy nejlevněji od 8. května 2003.

Na mnohaleté minimum včera klesla také korunová cena barelu Brentu. Ta včera klesla až takřka na 627,40 korun, plyne z dat Bloombergu. Naposledy byla níže 19. listopadu 2001, kdy se svět a zejména letečtí přepravci vzpamatovávali z teroristických útoků z 11. září.

Pokud bychom ale zohlednili inflaci, je včerejší i dnešní (dnešní minimum činí 638,40 koruny za barel) korunová cena ropy nejnižší dokonce od roku 1999. Po podstatnou část prvního čtvrtletí roku 1999, zejména v měsících lednu a únoru toho roku, činila korunová cenu Brentu méně než 405 korun v tehdejších cenách. Právě zhruba 405 tehdejších korun dnes kvůli inflačnímu znehodnocení české měny odpovídá aktuálnímu mnohaletému korunovému minimu kolem 628 korun za barel.

PSALI JSME:
Začíná ropná válka Saúdské Arábie s Ruskem

Koncem 90. let byla ropa historicky nejlevnější, neboť probíhala cenová válka Saúdské Arábie a Venezuely.

Za nynějším propadem cen pohonných hmot je opět cenová válka. Tentokrát ji Saúdská Arábie rozpoutala zejména vůči Rusku, ačkoli Rijádu jde pochopitelně i o ochromení amerických břidličných těžařů, jejichž produkce je při nízkých cenách ropy nerentabilní.

Saúdskou Arábii k cenové válce ovšem popohnal prudký propad globální poptávky po ropě, který vyvolává nynější šíření koronavirové nákazy a související celosvětové „vypnutí“ podstatné části ekonomiky. A to jako v Asii, tak nyní i v Evropě či Severní Americe.

Vzhledem k vývoji na trzích se ale dá předpokládat další citelný pokles cen ropy a také pohonných hmot v ČR. Jak benzín, tak nafta v příštích týdnech zlevní hluboko pod 30 korun za litr. V krajním případě se postupně přiblíží úrovni 25 korun za litr.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pohonné hmoty v ČR dramaticky zlevňují. Ceny benzínu i nafty padají o desetihaléře

×
  • Je to složitější, mám benzinku, benzin – naftu navezou naráz ca 30 000l.
   V této době mi bude trvat minimálně 14 dní než to prodám. Za tu dobu cena klesne o 2 Koruny, ale já musím prodávat se ziskem…

 1. Naštěstí je už teplo a já jezdím na elektrokole za 5 kč/100 km. Tak už jezdím 6 let a jsem plně spokojen. Dotovat nenasytné majitele čerpaček mě už nebavilo.

 2. C o chceme po hladových češích.
  Ty nezlevní, ani kdyby byla cena paliva v zahraničí o deset korun nižší !!! Klasická česká zlodějna !!!

 3. Když jsme loni v létě byli v Kalifornii, tak jsme platili 4,19 USD za gallon. Teď mám zprávy, že je tam benzín za 1,89 USD. Tam asi konkurenční prostředí funguje lépe než u nás.

 4. to je opravdu hnus!!!!! kdyby to bylo naopak, ceny vyletí nahoru okamžitě, stát by měl zakročit, škoda že nemám poblíž Ono, nikam jinam už bych nejel!

 5. Jo když se zdražuje tak ceny letí nahoru hned ten den, ale když je to naopak tak to trvá i čtrnáct dní a ještě ne o kolik by mělo

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pomáhat Nadaci Terezy Maxové dětem nás baví, říká Radek Sedlář

Rozhovor
Letošní už šestý ročník charitativní akce Nadace Terezy Maxové dětem Hýbejte se s Tearibearem dostalo i kvůli koronaviru novou podobu. Místo běhání či chůze na jednom vybraném místě se mohou zájemci, kteří chtějí pohybem pomoci znevýhodněným dětem, zapojit do projektu kdekoli – stačí si jen stáhnout aplikaci Strava a zaregistrovat se na webu tearibear.cz.
Rolovat nahoru