Cena ropy klesá. Příčinou jsou obavy ze zpomalení růstu a ztráta tahu na bránu

Názor
Ropa Brent dál ztrácí půdu pod nohama a v posledních týdnech, poprvé od začátku ledna, uzavřela pod 80 dolarů. Ještě předtím, než se odrazila ode dna, ji srazil další výprodej až na 77,74 dolaru. WTI před opětovným obnovením poptávky dosáhla jednoletého minima 72,75 dolaru. Oba futures kontrakty se v posledním týdnu ocitly pod tlakem, protože upadá ochota riskovat.
Přebytečné barely jsou ve formě nafty i rafinérských produktů expedovány do zahraničí, zejména do Evropy. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pozornost se začíná upínat k nadcházejícímu roku a rostoucím obavám z ekonomického zpomalení, které utlumí poptávku. K tomuto propadu dochází na pozadí nízké likvidity, kdy počet otevřených pozic v ropě Brent klesl na sedmileté minimum, což s sebou přineslo zbytečnou volatilitu.

Nejvíce toto oslabení dopadlo na přední konec křivky a time spready oslabily do té míry, že se rozdíl mezi prvním a šestým měsícem futures kontraktu na ropu Brent, což je globální benchmark, vrátil poprvé od listopadu 2020 do stavu contango.

V březnu, kdy po ruské invazi vrcholila nejistota, se spotový měsíční kontrakt na ropu Brent obchodoval o 24 procent výše, než roční forward. Křivka ropy Brent se za poslední měsíc posunula výrazně níž a příčinou je hlavně oslabení na jejím předním konci.

Zdroj: Bloomberg

Marže rafinérií, které se řídí nabídkou a poptávkou, jsou dobrými ukazateli síly trhu v danou dobu a v posledních týdnech čím dál víc signalizují oslabení. A nejde jen o benzínové marže, které byly celé měsíce považovány za nepříjemný vedlejší produkt zvýšené poptávky po naftě.

I u nafty samé teď marže po období silné poptávky vykazují známky poklesu. Evropské rafinerie, které navyšovaly produkci a poptávku před omezením ruských dodávek kvůli sankcím, vykazují známky poklesu.

Krátkodobé vyhlídky jsou problematické, protože sezónní útlum poptávky a postupný pokles cen způsobí další výprodej ze strany technických obchodníků a fondů, které před koncem roku uzavírají dlouhé pozice.

PSALI JSME:
Smíšené zprávy na trhu s komoditami

Ani výhled na zbytek roku 2023 nevypadá nijak růžově a obchodníci zvažují, zda je vyšší riziko recese, nebo pravděpodobnost oživení čínské poptávky, a jaké budou dopady přetrvávajících sankcí proti Rusku. Trh navíc musí zohlednit riziko intervencí kartelu OPEC+, který se bude snažit zastavit pokles cen dalším omezením produkce.

Brzy se také zastaví prodej ropy z amerických strategických rezerv, které jen letos uvolnily přes 200 milionů barelů. Americké zásoby ropy pro komerční účely se tento rok zvýšily jen o jeden milion barelů a zásoby nafty jsou na nejnižší sezónní hladině za osm let.

Přebytečné barely jsou totiž ve formě nafty i rafinérských produktů expedovány do zahraničí, zejména do Evropy, která za normálních okolností dovážela více než 50 procent rafinérských produktů z Ruska.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Jak cenový strop promění trh s ropou?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika v mírné recesi

První předběžná čísla z o výkonu evropských ekonomik za poslední čtvrtletí loňského roku vyznívají s ohledem na situaci na energetických trzích ještě docela pozitivně. Zatímco německý hrubý domácí produkt (HDP) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB