Cena ropy klesla o sedm procent, cena benzínu ale nadále poroste

Nálada na akciových trzích nebyla poslední obchodní den v tomto týdnu příliš pozitivní. Ruské vojenské jednotky totiž nejdříve ostřelovaly a poté získaly kontrolu nad ukrajinskou jadernou elektrárnou v Záporoží, kde následně vypukl požár. Nervozita se na finančních trzích objevila poté, co čtvrteční obchodování proběhlo relativně v klidu.
Maďarský forint na páru s eurem v tomto týdnu oslabil nejvíce ve své historii. Ilustrační foto: Pixabay.com

Trhy již začínaly postupně započítávat jistotu, která je doprovázela. Jistotu, že Rusko napadlo Ukrajinu a individuální akcie zasažené přímo se budou muset poprat s externím tlakem. Většina akciového trhu ale zůstane téměř nedotčena. Proto jsme mohli sledovat čím dál klidnější obchodování, ačkoliv na Ukrajině dále eskalovala válka.

Další výprodeje mohou potenciálně dorazit až ve chvíli, kdy Rusko bude ohrožovat členské státy NATO, nebo bude růst hrozba použití jaderných zbraní. Jinak by se trhy měly začít postupně věnovat ostatním makroekonomickým fundamentům a především dalším krokům centrálních bank.

Poměrně dramatické otočení dosavadního pohybu jsme mohli sledovat na trhu s ropou. Ropa Brent ve čtvrtek ze svých maxim klesla o sedm procent poté, co se dostaly na povrch zprávy, že Spojené státy a Írán dospěly k jaderné dohodě. Ta by měla rozvolnit tvrdé sankce a především uvolnit na trh až dva miliony barelů denně, což je v aktuální situaci pro trh velice dobrá zpráva.

Jak se totiž za poslední týden ukázalo, ruskou ropu nikdo nechce a její exporty klesly o 70 procent, i když nejsou západní sankce přímo mířeny na ruský energetický trh. Výraznějšímu růstu cen benzinu nad 40 korun za litr se však nejspíše nevyhneme, ale rychlejší uvolnění íránské produkce by mělo růst minimálně přibrzdit. Cena ropy na světových trzích zároveň nyní pokračuje v technické korekci, která se objevila poté, co řada obchodníků spekulujících na růst ceny uzavřela své pozice.

Technická korekce aktuálního růstu se také objevila na měnových párech s českou korunou. Ta ve čtvrtek pouze konsolidovala a v pátek mírně posilovala pod 25,6 Kč za euro. Situace je velmi zajímavá také u ostatních měn v regionu. Maďarský forint na páru s eurem oslabil nejvíce ve své historii a polský zlotý je nejslabší od roku 2009.

Regionální měny jsou pod největším tlakem ze strany zahraničních investorů, kteří hledají lepší místo pro své peníze než právě v těchto krajinách. České koruně by však měly pomoci vyšší úrokové sazby, kterých by řada investorů měla využít při rozhodování, kam při uklidnění situace přesunou svůj kapitál.

Autor je analytik společnosti XTB
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 10
Sdílet článek