Cena ropy stoupá ke 120 dolarům za barel, koruna oslabuje vůči euru

Názor
Ačkoliv na Ukrajině stále pokračuje válka, nálada na trzích tomu neodpovídá. Především rizikovým aktivům ve Spojených státech se poměrně daří. Technologický index Nasdaq včera rostl o více než jedno procento a na dluhopisovém trhu jsme mohli sledovat odliv kapitálu a jeho přesun do rizikovějších aktiv. To mělo za důsledek růst výnosů na státních dluhopisech v USA.
Severomořská ropa Brent včera rostla nad 110 dolarů za barel a dnes svůj růst akceleruje směrem ke 120 dolarům. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nejvíce však zaujala situace na české koruně. Ta se na páru s eurem dostala těsně pod silnou psychologickou úroveň 26 Kč/eur a odmazala zisky téměř z celého roku 2021. Její oslabení bylo za poslední dny dramatické a je odrazem odlivu zahraničního kapitálu z regionu, kde koruna doplácí na své geografické postavení. Zahraniční investoři, kteří mají osud české koruny z velké části ve svých rukou, pokračovali ve stahování svých aktiv z regionu poblíž války na Ukrajině.

Výrazné oslabení tak zaznamenaly také ostatní měny jako polský zlotý nebo maďarský forint, který se dostal na páru s eurem na nejslabší úrovně ve své historii. Případné uklidnění situace by však mělo ze zmíněných měn pomoci nejvíce české koruně, která má v zádech pozitivní fundament v podobě vyšších úrokových sazeb a stabilní makroekonomické situace se silným trhem práce.

PSALI JSME:
Koruna se propadá. ČNB zřejmě bude muset intervenovat

Severomořská ropa Brent včera rostla nad 110 dolarů za barel a dnes svůj růst akceleruje směrem ke 120 dolarům. Jen tento týden rostla cena ropy o více než 20 procent. Pokoření hranice 40 korun v případě ceny benzinu na čerpacích stanicích je nyní pouze otázkou několika dní. Reálnou hrozbou je nyní růst ceny benzinu dále nad 40 Kč a až na úroveň jako například 45 Kč za litr.

Velkou otázkou budou v dalších týdnech případné diskuze vlády o snížení spotřebních daní, které by končenou cenu benzinu zlevnily. Největšími výherci jsou zde čerpací stanice, pro které je toto ideální příležitost pro navýšení marží, které při případném poklesu cen benzinu nebudou chtít jen tak snižovat.

Autor je analytik společnosti XTB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko zažívá „ropný šok“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Růst aktivity ve výrobě i službách brzdí

Nálada na finančních trzích byla v úterý opět negativní. Akciové trhy klesaly. Dolar proti euru mírně ztrácel. IRS sazby (úrokový swap, pozn. red.) v USA lehce klesly, v eurozóně stagnovaly. Americký dolar proti …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB