
Přesto současné ceny kolem 45 eur za megawatthodinu (MWh) nejsou zrovna nízké, a i když jde asi o 20% pokles od nedávných maxim, takto vysokou cenu plynu jsme tu neměli od začátku roku 2023. Jaký je další výhled a jaké by mohly být klíčové faktory pro ceny energetické komodity?
Po odstřižení Ukrajiny od toku plynu z Ruské federace začalo docházet k zdražování evropského plynu. Ten od vypovězení smluv posiloval asi o 30 procent spolu s růstem poptávky Ukrajiny, klesání plynu v zásobnících a z důvodu daleko náročnější zimy.
Aktuálně jsou zásobníky na mimořádně nízké úrovni. Ve chvíli, kdy pokles k 20 procentům znamená nedostatek a „shutdown“ průmyslu (domácnosti mají přednost, pozn. aut.) a jejich současná výše je přitom kolem 40 procent, prostoru tedy mnoho nezbylo.
Riziková přirážka na evropském plynu přesto klesá, důvodem je, že se v posledních týdnech zvýšily šance na mír na Ukrajině. Právě zde se možná odehrává dlouhodobá důležitá „story“ pro tuto komoditu.
V případě, že by došlo na trvalý mír na Ukrajině, lze očekávat další snížení cen evropského plynu. Přibližně o rizikovou „přirážku“, která by mohla činit postupně 10 až 15 procent ze současných cen kolem 45 eur za MWh. S tím, že jednou z cest k dosažení trvalého míru může být právě nabídka odběru plynu z Ruské federace.
Pokud se nestane, že Trump bude vyžadovat větší a větší odběr amerického LNG výměnou za to, že nezavede cla např. na evropské automobilové vývozy. Mimochodem i o tomhle se jednalo nedávno v Rijádu mezi Američany a Rusy. LNG zkapalněný plyn z USA bohužel vychází podstatně dražší a snižuje konkurenceschopnost evropského průmyslu, který pak odchází právě do USA.
Jde tedy vskutku o „Sofiinu volbu“, kdy příliš vysoký odběr LNG z USA bude pro Evropu dražší, nákup plynu z Ruské federace v sobě pak nese vysoká bezpečnostní rizika. Ta se již ale jednou ukázala Evropě jako osudná. V každém případě, plnění zásobníků na další zimu bude tentokrát pravděpodobně o dost dražší než loni.
Autor je hlavní ekonom společnosti Argos Capital
(Redakčně upraveno)
Napojme se přes Polsko na norský plyn a ropu. Chybí asi 100 km potrubí, co zazdili Zeman s Babišem. Uleví se nám a budeme mít větší koaliční, vyjednávací i ekonomický potenciál….
Můžeme brát ihned plyn přes Ua nebo nepoškozenou větví Nordstremu, když zbytek odstřelili USA,aby měli svůj kšeft pro svůj předražený plyn zatíženy x násobně uhlíkovou stopou,což kupodivu ekofasistum z EU nevadí…